نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

آب شرب باید بسته بندی شده ارائه شود

۱۳۹۶/۰۴/۱۳ در ۰۹:۴۲

آب آشامیدنی

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص نظارت بر تولید آب‌های معدنی گفت: در خصوص نظارت بر آب‌های بسته بندی، دو سازمان داریم؛ یکی سازمان استاندارد است که باید در تمام موارد نظارت و مسائل استاندارد را در تمام موارد دنبال کند و دیگری سازمان غذا و دارو است که به نمایندگی از وزارت بهداشت باید نظارت را انجام دهد.

به گزارش ایران پزشک، داریوش اسماعیلی با تاکید بر این‌که باید کم کم به سمت مصرف آب‌های معدنی پیش برویم، اظهار کرد: میزان مصرف مردم از آب‌های بسته بندی بسیار پایین و کمتر از دو الی سه درصد است. آن‌چه باید در آینده اتفاق بیافتد و نیاز کشور هم ایجاب می‌کند، این است که مردم مثل سایر نقاط دنیا به سوی مصرف آب‌های بسته بندی سوق پیدا کنند.

وی یکی از دلایل حرکت به سمت مصرف آب‌های بسته بندی را هزینه‌های گزاف ناشی از تصفیه آب شرب دانست و گفت: امروز داریم برای کلرزنی، تصفیه و این‌که آب را به مرحله بهداشتی شرب برسانیم هزینه‌های زیادی انجام می‌دهیم و آب را وارد مدار می‌کنیم و از همین آب برای شست‌وشوی اتومبیل، ساختمان‌سازی و بسیاری از مصارف دیگر مصرف می‌کنیم. در حالی که هزینه‌هایی که دارد صرف این کار می‌شود از جیب عموم مردم بسیار بالاتر است.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: در تمام دنیا مگر چند کشور وجود دارد که آب شرب و سایر مصارف‌شان از یک لوله عبور کند و بخواهند استفاده کنند، ما هم باید به سمتی برویم که آب شرب مردم بسته بندی شود و به شکلی باشد که هم قابل کنترل ریز و دقیق از حیث مواد شیمیایی و مسایل بهداشتی باشد و از طرفی، هزینه‌هایی که داریم صرف می‌کنیم در آن مسیر قرار ندهیم.

وی در خصوص نظارت بر تولید آب‌های معدنی عنوان کرد: در خصوص نظارت بر آب‌های بسته بندی، دو سازمان داریم؛ یکی سازمان استاندارد است که باید در تمام موارد نظارت و مسائل استاندارد را در تمام موارد دنبال کند و دیگری سازمان غذا و دارو است که به نمایندگی از وزارت بهداشت باید نظارت را انجام دهد.

اسماعیلی در خصوص نظارت بهداشت در قالب رتبه بندی در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: بر این نوع نظارت اشکالی وجود ندارد، اما جای تامل دارد که ما هنوز به این مرحله نرسیده‌ایم، اما به صورت کلی اشکالی وجود ندارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/qvQa5

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک