رییس انجمن سردرد ایران مطرح کرد:

آرتروز گردن مرموزترین علت سردردهای یک‌طرفه

۱۳۹۵/۰۹/۰۶ در ۰۹:۴۱

رییس انجمن سردرد ایران با بیان این‌که سردرد با منشا مشکلات گردنی در نوجوانان و جوانان شایع‌ است، گفت: نوجوانان و جوانان به دلیل استفاده طولانی مدت از رایانه و موبایل در حالتی که سر در وضعیت خم شده قرار می‌گیرد، در معرض خطر ابتلا به این نوع سردردها هستند.

به گزارش ایران پزشک، منصوره تقا با اشاره به این‌که اسپاسم عضلات گردن به دلیل نحوه غلط نشستن، خوابیدن، ایستادن و استفاده از کوله پشتی به صورت یک‌طرفه موجب قرار گرفتن گردن در وضعیت نامناسب و بروز سردردهای شدید در افراد می‌شود، اظهار کرد: در موارد زیادی درد به گردن و شانه نیز انتشار پیدا می‌کند.

دبیر علمی سمینار سردرد در سالمندان با منشا مشکلات گردنی، افزود: خوابیدن روی شکم، خوابیدن روی بالشت‌های سفت و بلند نیز از علل دیگر قرار گرفتن گردن در وضعیت نامناسب است که می تواند سبب بروز سردردهای شدید با منشا گردن باشد و این در حالی است که با اصلاح سبک زندگی و توجه به قرار گرفتن گردن در وضعیت مناسب می‌توان از بروز این نوع سردردها پیشگیری کرد.

تقا در ادامه یادآور شد: آرتروز و دیسک گردن عامل اصلی بروز سردرد در سالمندان با منشا مشکلات گردنی است.

دبیر علمی سمینار سردرد در سالمندان با منشا مشکلات گردنی، ادامه داد: سردرد با منشا مشکلات گردن عمدتا به صورت یک‌طرفه و در ناحیه پشت سر بروز می‌یابد و به گردن و شانه منتشر می‌شود و در صورتی‌که تشخیص داده و درمان نشود به تدریج درد شدید‌تر و مداوم‌تر می‌شود و در مواردی که عامل آن آرتروز گردن است، فرد صبح با بیدار شدن از خواب احساس درد می‌کند که گاهی این درد شدید است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به دلیل تکرار و شدت سردرد، عامه مردم دلیل بروز این نوع سردردها را مشکلات پیچیده عصبی تصور می‌کنند و برخی پزشکان نیز با تاخیر آن را تشخیص می‌دهند. در حالی‌که با گرفتن شرح حال مناسب از بیمار و دریافت اطلاعات کافی در خصوص نحوه نشستن، ایستادن، خوابیدن و شغل می‌توان علت اصلی این نوع سردردها را تشخیص و درمان کرد.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب افزود: درمان‌های توانبخشی و رفع اسپاسم عضلانی و نیز تقویت عضلات گردن و نیز در مواردی استفاده از طب سوزنی می‌توانند در درمان این دسته از بیماران کمک کننده باشد، اما روش‌های دیگری مانند بلوک عصبی نیز در برخی از بیماران به کار گرفته می‌شود.

رییس انجمن سردرد ایران خاطر نشان کرد: بسیاری از بیماران نیز با حرکات اصلاحی گردن بهبود می‌یابند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/hBwLb

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک