آلودگی هوا در اهواز صاحب‌خانه شد

۱۳۹۷/۰۲/۰۴ در ۲۱:۴۰

اهواز

آلودگی هوا و مشکل ریزگردها چند سالی هست که به یکی از چالش‌های پیش روی نظام سلامت، به خصوص در استان خوزستان تبدیل شده است. چالشی که باعث افزایش بار مراجعه بیماران تنفسی و پوستی به بیمارستان‌ها می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، پدیده گرد و غبار شامل گرد و خاک معلق خشک و ریزی در هواست که مسافت‌های وسیعی را پوشانده و به وسیله باد پراکنده و در نهایت ته نشین می‌شود. ریزگردها سبب افزایش غلظت ذرات معلق و به خصوص ذرات معلق کمتر از ده میکرون می‌شوند. این ذرات معلق، باقی‌مانده ذرات گرد و خاکی است که بر اثر طوفان شن، معلق مانده و به همین دلیل در شرایطی، دید عمودی و افقی را کاهش می‌دهند. مهم‌تر از دید افقی و عمودی، سلامت انسان‌هاست که ریزگردها نتایج نامناسبی بر آن دارند.

مهم‌ترین تاثیرات ذرات معلق بر سلامت انسان شامل چهار دسته می‌شود؛ آسیب‌های قلبی و تنفسی، تاثیر بر مکانیسم‌های دفاعی و تصفیه‌ای، بروز و تشدید آسم و تاثیرات سرطانی.

مقدار نشست ذرات معلق در هوا در دستگاه تنفسی انسان، تابعی از فاکتورهای فیزیکی معین است که مهم‌ترین آن‌ها، اندازه ذرات است. ذراتی که به گلو و حلق وارد می‌شوند، وارد دستگاه هاضمه شده و در مدت کوتاهی دفع می‌شوند. ذراتی که به برونش‌ها می‌رسند، خیلی کندتر حذف می‌شوند. این‌که چه ذراتی در چه جاهایی از سیستم تنفسی رسوب می‌کند تابع قطر ذره، سرعت تنفس و حجم تنفس است. ذرات بسیار ریز می‌توانند به اعماق ریه بروند و برای زمان طولانی‌تری در سیستم تنفسی باقی بمانند.

این بحران زیست محیطی در خوزستان و شهر اهواز طی سال‌های اخیر بروز و ظهور بسیاری داشته است؛ تا جایی که سازمان بهداشت جهانی نیز شهر اهواز را یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان شناخته که باعث ایجاد مشکلات تنفسی ساکنان آن شده است. سالانه هزاران نفر در استان خوزستان به دلیل مشکلات ناشی از آلودگی هوا و ریزگردها به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و همین موضوع باعث افزایش بار مراجعه و ایجاد مشکلات جانبی در خدمات رسانی به بیماران می‌شود.

مدیر داخلی بیمارستان رازی اهواز که یک پزشک عمومی است نیز این موضوع را تایید می‌کند. شهرام ابراهیمی معتقد است که مشکل آلودگی هوا و ریزگردها به واسطه عدم توجه جامعه به محیط زیست ایجاد شده و حالا این معضل تبدیل به یکی از مشکلات روز در استان خوزستان و به خصوص شهر اهواز شده است.

ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک گفت: در حال حاضر اهواز یکی از شهرهای آلوده از لحاظ آب و هوا محسوب می‌شود و آب و هوای این منطقه کاملا بیابانی شده است. گرد و خاک در اهواز دیگر مهمان ناخوانده نیست و تمام این اتفاقات باعث شده که سطح سلامت مردم در مجموعه استان کاهش پیدا کند و همه در معرض آسیب آلودگی هوا باشند.

مدیر داخلی بیمارستان رازی اهواز بیان کرد: در بخش‌های مختلف بهداشت و درمان شاهد افزایش آمارها هستیم. حساسیت‌ها، آلرژی‌های پوستی و تنفسی در کوتاه مدت افزایش داشته و اثرات دراز مدت آلودگی هوا نیز نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.

 

شهرام ابراهیمی

 

بروز بیماری‌های نوپدید به واسطه آلودگی هوا، نیازمند تحقیقات بیشتر است

هرچند سازمان جهانی بهداشت زمانی شعار انسان سالم، محور توسعه پایدار را انتخاب کرده بود، اما گویا این شعار هنوز هم در منطقه‌ای مثل خوزستان قابلیت استفاده دارد. تشدید بیماری‌های تنفسی و پوستی موضوعی غیرقابل کتمان در منطقه است، اما بروز بیماری‌های نوپدید به واسطه آلودگی هوا و پدیده ریزگردها، موضوعی است که نیاز به بررسی و تحقیقات جامع دارد.

ابراهیمی در این رابطه به خبرنگار ایران پزشک گفت: ما نمی‌توانیم بدون مرجع و تحقیق درباره بروز بیماری‌های نوپدید اظهار نظر کنیم. برخی تحقیقات در این زمینه انجام شده است. افزایش بار بیماری و بروز آن در مواردی اتفاق افتاده است.

 

افزایش بار مراجعه به بیمارستان‌ها در هنگام آلودگی هوا

آلودگی هوا و ریزگردها در هنگام اوج خود باعث مراجعه بیشتر بیماران تنفسی و پوستی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌شود. ابراهیمی با تایید این موضوع، گفت: در زمان‌هایی که آلودگی هوا افزایش پیدا می‌کند با افزایش بار مراجعه مواجه می‌شویم. هرچند تدابیر لازم برای این مشکلات در نظر گرفته شده است و ما نیز به واسطه تامین دارو و تجهیزات و غیره آمادگی ارائه خدمت به بیماران را داریم و نمی‌گذاریم مشکل غیر قابل کنترلی برای بیماران ایجاد شود، اما این نگرانی همواره وجود دارد که بار مراجعه به بیمارستان‌ها در هنگام نوسانات جوی و آلودگی هوا افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: برخی از بیماران، بیماران شناخته شده تنفسی و پوستی هستند و ممکن است بیماری این افراد تجدید شده باشد. یک بیمار آسمی شاید در گذشته سالی دو بار به بیمارستان مراجعه می‌کرد، اما به واسطه نوسانات آب و هوایی ممکن است ماهی یک یا دو بار دچار حمله آسمی شود و به بیمارستان مراجعه کند.

 

آلودگی میکروبی در آب اهواز وجود ندارد

اهواز نه فقط در زمینه هوا، بلکه در زمینه آب آشامیدنی نیز دچار مشکلاتی است. هرچند مدیر داخلی بیمارستان رازی اهواز معتقد است آلودگی میکروبی در آب اهواز وجود ندارد، اما تصاویری که از آب اهواز در فضای مجازی منتشر می‌شود، توجه و بررسی بیشتری را طلب می‌کند.

مدیر داخلی بیمارستان رازی اهواز درباره مشکلات آب آشامیدنی در اهواز نیز اظهار کرد: در بیمارستان رازی اهواز، کارشناسان بهداشت محیط حضور دارند و به طور مرتب از آب و فاضلاب نمونه‌گیری می‌کنند. تاکنون آلودگی میکروبی که خطرناک باشد نداشتیم و گزارش نشده است. آن‌چه برای ما اهمیت دارد، آلودگی میکروبی است که آن هم تاکنون وجود نداشته و مرتب نیز توسط کارشناسان بهداشت محیط ما پایش می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/N7JtX

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک