يک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مطرح کرد:

آموزش سبک زندگی، راه درمان آرتروز

۱۳۹۵/۰۸/۲۳ در ۲۰:۰۵

یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی به افرادی که زانو درد دارند توصیه کرد به ورزش‌های تقویت‌کننده عضلات بپردازند.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، علی پناهی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در برنامه فراسو شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که ترشی‌هایی مانند ماست و دوغ ترش، درد زانو را افزایش می‌دهند، گفت: خوراکی‌هایی مانند توت، زنجبیل، آووکادو، سویا، کلم برگ، و ویتامین c اثر کاهنده درد دارند یعنی ضد‌دردهای طبیعی هستند.

این متخصص طب فیزیکی در ادامه توصیه کرد: اگر مشکل عضلانی اسکلتی دارید توجه به آن را به تاخیر نیندازند، زیرا گاهی با ورزش درمانی، گرما درمانی، لیزر و مگنت‌تراپی مشکل برطرف می‌شود، اما اگر بی‌توجهی کرده و آسیب رباط و منیسک پیدا کنید، مراحل درمان سخت‌تر می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که افرادی که درد زانو دارند به ورزش‌های تقویت‌کننده عضلات بپردازند، گفت: به این ترتیب که بنشینند و پاها را دراز کنند و صاف کنند. توپ خیلی کوچک را زیر زانو قرار دهند یا یک دستمال کوچک را تا کنند و زیر زانو بگذارند. زانو را به سطح زمین فشار دهند و ۱۰ ثانیه زانو را سفت کنند و بعد از ۱۰ ثانیه به زانو استراحت بدهند. ۱۰ بار این کار را انجام دهند.

پناهی در ادامه تصریح کرد: اگر یک مفصل آسیب دیده، هر دو زانو را ورزش بدهید. این ورزش را روزی ۳ بار، صبح و ظهر و شب تکرار کنید. بهترین کار برای افراد مبتلا به آرتروز، آب درمانی است.

وی تاکید کرد: این افراد بهتر است به استخر بروند و شنا کنند. به جز کرال پشت همه انواع شنا برای‌شان خوب است و اگر هم نمی‌توانند شنا کنند در آب با قدم‌های بلند راه بروند.

این متخصص توانبخشی در پاسخ به این پرسش که منظور از درمان مرحله به مرحله آرتروز چیست، گفت: منظور اصلاح حرکات است؛ یعنی طرز نشستن و راه رفتن اصلاح شود. اگر زانو آسیب دیده، اول باید استراحت کنند، بعد روی مفصل کیسه یخ قرار دهند.

وی در پایان گفت: در مرحله حاد که مفصل ورم می‌کند، قرار دادن یخ و بی حرکت کردن باعث بهبود می‌‌شود. بعد باید به محل مفصل فشار آوریم و فشار می‌تواند با دست باشد. همچنین به بیمار مبتلا به آرتروز باید آموزش سبک زندگی داد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/7TZmO

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک