آینده سلامت کشور و فناوری دیجیتال

۱۳۹۶/۰۸/۳۰ در ۱۶:۳۵

مشاور معاون سیاست گذاری و ارزیابی راهبری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری گفت: برای هر حوزه در زمینه دیجیتال، زمینه‌ای مشخص شده است و در حوزه سلامت نیز در حال حاضر استفاده از فناوری دیجیتال مد نظر قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، محمد صادق خیاطیان در اولین نشست سلامت دیجیتال از برنامه ملی آینده نگاری علم و فناوری گفت: در آینده‌نگاری یکی از رویکردها این است که سیاست‌ها و اولویت‌گذاری را با روش‌هایی مانند دلفی یا سناریو طراحی کنیم، اما نگاه دیگر این است که از طریق گفتگو بین مخاطبان و ذینفعان موضوع، اجماع راهبردی در مورد موضوعات اساسی ایجاد کنیم؛ تلاش کردیم همین روش دوم را انتخاب کنیم.

وی افزود: بسیاری از دستگاه‌ها در کشور، اسناد سیاستی تدوین و اجرا و می‌کنند و اگر ما به عنوان معاونت علمی و فناوری می‌خواستیم در این حوزه وارد شویم ممکن بود به ما خرده بگیرند.

خیاطیان ادامه داد: به طور مثال اگر می‌خواستیم در حوزه سلامت وارد شویم، خود وزارت بهداشت ممکن بود به ما خرده بگیرد که این موضوع در حوزه اختیارات و تخصص ما قرار دارد. در نتیجه در برنامه ملی اینده نگاری از ورود به تولید اسناد سیاستی اجتناب کردیم.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد اجماع در آینده نگاری بیان کرد: تلاش کردیم مخاطبانی را در سطوح مختلف پیش بینی کنیم. جامعه علمی در حوزه دانش بنیان، دانشگاهیان و پژوهشگران از جمله این سطح‌ها هستند و سطح دیگر صنعتگران و شرکت‌های دانش بنیان و سازمان‌هایی هستند که به نوعی تولید دانش و فناوری را انجام می‌دهند و سطح دیگر نهادهای سیاست گذار هستند.

خیاطیان گفت: رویکرد ما این بود که بین ذینفعان مختلف یک حوزه نسبت به اینده اجماع ایجاد کنیم تا همگی هم جهت باشیم و از پراکنده کاری و اولویت گذاری متفاوت اجتناب کنیم.

مشاور معاون سیاست گذاری و ارزیابی راهبری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: برنامه‌هایی را برای هر یک از این سطوح در نظر گرفتیم؛ به طور مثال برای جامعه عمومی برنامه‌ای تحت عنوان شهروند زمانه در نظر گرفتیم که طی آن آگاه سازی مردم و جامعه نسبت به تکنولوژی‌های آینده و روش‌های استفاده از آن انجام می‌شود. برای جامعه علمی نیز برنامه ای تدوین شده که تلاش می‌شود با برگزاری نشست‌ها و برنامه‌های تخصصی در مورد روندها و سناریوها گفت‌وگو شود و جامعه علمی با هم همسو و همراستا شوند. در سطح صنعتگران که در خط مقدم تولید فناوری هستند نیز برنامه‌ای با عنوان جام طراحی شده است که از جنس هوشمندی فناوری است. در این سطح تلاش می‌شود داده‌ها و اطلاعات مناسب در مورد تکنولوژی‌های آینده ارائه شود.

خیاطیان در مورد برنامه‌های طراحی شده برای سطح نهادهای سیاست گذار نیز بیان کرد: طبیعی است اولویت‌ها و سناریوهای مختلف در حوزه‌های مختلف برای این‌که سیاستگذاران بتوانند آن را اجرا کنند، نیاز به اجماع این افراد دارد.

وی با بیان این‌که در گام اول چند حوزه به عنوان حوزه‌های منتخب برگزیده شده، اظهار کرد: یکی از حوزه‌ها انرژی است. برای هر حوزه، زمینه مشخصی ارائه شده و به دلیل گستردگی حوزه‌ها به صورت کلی صحبت نشده است. به طور مثال در حوزه انرژی، تمرکز بر بهینه سازی مصرف است. در حوزه سلامت، تمرکز بر حوزه سلامت دیجیتال قرار دارد. بخش دیگر، فناوری‌های نوظهور است که با تاکید بر فناوری نانو با محوریت چالش آب، این موضوع را انتخاب کردیم. موضوع دیگر حمل و نقل است که در این حوزه نیز خودروی هوشمند انتخاب شده که در حال دنبال شدن است. در زمینه آی تی و آی سی تی نیز کارهایی انجام شده است.

پایان پیام/

خبرنگار: امیر پروسنان

پیوندک: http://iranMD.com/Mg8AY

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک