معاون اول رییس جمهور مطرح کرد:

آینده کشور در گرو اتکا به مغز دانشمندان ایرانی

۱۳۹۶/۱۰/۲۵ در ۱۲:۰۶

جهانگیری

 معاون اول رییس جمهور گفت: باید تلاش کنیم پژوهش را در کشور با رویکرد مسائل بومی نهادینه کنیم.

به گزارش ایران پزشک،  اسحاق جهانگیری در مراسم بزرگ‌داشت برگزیدگان جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی گفت: جان باختن ۳۲ نفر از فرزندان عزیز کشورمان را در آب‌های ساحلی چین و ژاپن تسلیت می‌گویم. خدمات این عزیزان سخت و طاقت‌فرسا است و دریانوردان گاهی هفته‌ها و ماه‌ها از خانواده‌های خود دور هستند و در اقیانوس‌ها مشغول حمل و نقل صادرات و واردات کشور هستند.

وی افزود: این حادثه تلخ در تاریخ دریانوردی جهان نیز جزو موارد استثنایی است که در اولین حرکت و برخورد، انفجار عظیمی به وجود بیاید. با این‌که کشور در اولین لحظاتی که خبر را دریافت کرد، خود من با سفیر ایران در چین تماس گرفتم و اعلام کردم آن‌چه در توان جمهوری اسلامی ایران است به کار گرفته شود. ما نمی‌خواستیم امیدمان را از دست بدهیم و حداقل پیکر این عزیزان را پیدا کنیم، اما متاسفانه کشتی غرق شد و به پیکر این دریانوردان دسترسی پیدا نکردیم و امیدوارم خداوند به همه بازماندگان صبر عنایت کند.

جهانگیری بیان کرد: طی سال‌های گذشته سیاست‌های مناسبی برای تولید علم و فناوری اتخاذ شده و دانشمندان کشور در اجرای این راهبرد به صحنه آمدند و از توان خود مایه گذاشتند و رتبه ایران در این بخش‌ها بالا رفت. تمام سیاست‌هایی که برای توسعه کشور پیش‌بینی می‌شود، جایی موفق خواهد بود که به تولید علم و فناوری متکی باشد. اداره کشور با منابع طبیعی به آخر خط رسیده است و نمی‌توانیم فکر کنیم از فروش منابع طبیعی می‌توان کشور را اداره کرد.

وی تصریح کرد: طی سال‌های آتی این نوع اداره کشور غیرممکن خواهد بود و باید به روش‌های دیگری روی بیاوریم که بهترین آن اتکا به مغز دانشمندان خودمان است. امروز یادداشتی می‌دیدم که یکی از اقتصاددان‌های مهم آمریکایی نوشته بود و می‌گفت به جز کشور خودش، تایلند را دوست دارد. زیرا نفت و غیره ندارد، اما چهارمین مرکز مالی جهان است و از طریق مغز دانشمندان خود توانسته پیشرفت کند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: اتفاقی که امروزه در شرکت‌های دانش بنیان می‌افتد بسیار اهمیت دارد و این نشان می‌دهد کارهایی که توسط چند جوان در شرکت‌های دانش بنیان انجام می‌شود می‌تواند توسعه پیدا کند. باید تلاش کنیم پژوهش را در کشور با رویکرد مسائل بومی نهادینه کنیم. نیازمندیم در پژوهش‌ها به مسائل بومی توجه کنیم. حوزه پزشکی به علت پیوند عمیق با سلامت مردم و بهداشت عمومی و ظرفیت بسیار بالای آن می‌تواند در موضوع پژوهش نیز نقش محوری‌تر و پررنگ‌تری داشته باشد.

وی اظهار کرد: جشنواره رازی این توفیق را داشته که اعتبار و مرجعیت علمی مناسبی را کسب کند که جای تشکر از برگزارکنندگان آن دارد. وقتی در مجلس بودیم یکی از دغدغه‌های ما این بود که برای اعزام بیماران کلیوی به خارج از کشور بودجه تخصص بگیرد. امروزه توان‌مندی پزشکان ایران به جایی رسیده که به عنوان یک موضوع جهانی پذیرفته شده و حتی مراکز درمانی ایران به این جایگاه بالا در منطقه دست پیدا کردند.

جهانگیری گفت: بسیاری از بیماران کشورهای منطقه ترجیح می‌دهند برای درمان به مراکز درمانی ایران مراجعه کنند. خدمات طرح تحول سلامت که در این دوره به مردم ارائه شد، کار بزرگی بود و ریسک بزرگی داشت و نیازمند شجاعت در تصمیم‌گیری بود. کشور ما با تحریم‌ها مواجه بود و بودجه دولت قادر به انجام کار بزرگ نبود، اما با اتکا به توان‌مندی و فعال کردن فرصت‌ها این نیاز کشور در دستور کار قرار گرفت و توفیقات بزرگی حاصل شد که رضایت‌مندی مردم را نیز به همراه داشت. بیش از ۲۰ هزار تخت بیمارستانی در این طرح اضافه شد و پزشکان در اقصی نقاط کشور حضور پیدا کردند و تخصص‌های مختلف پزشکان در بیمارستان‌ها حاضر شدند.

وی افزود: طی یکی دو سال گذشته با محدودیت منابع مواجه شدیم و پزشکان و پرستاران در دریافتی خود با تاخیر مواجه شدند. می‌توانیم به مردم اطمینان بدهم که این طرح از دستور دولت کنار نخواهد رفت و جزو اولویت‌های دولت و مردم خواهد بود. زیرا مردم این اولویت را دارند و دولت نمی‌تواند از آن کنار برود. مهم این است که بتوانیم راه‌کاری پیدا کرده و مشکلات طرح تحول سلامت را برطرف کنیم. جامعه و کشور با مسائل و تنگناهای مختلفی روبه‌روست، اما می‌دانیم که فرصت‌های بسیار خوبی در اختیار ایران است و باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم و تنگناهای پیش رو را حل کنیم.

معاون اول رییس جمهور بیان کرد: ملت و صاحب‌نظران ایران، موقعیت شناس بودند و آمریکایی‌ها و رییس جمهور فعلی این کشور، فشارهای زیادی با هماهنگی صهیونیست‌ها و کشورهای عربی علیه ایران وارد کنند، اما در تمام این فشارها شکست خوردند. آخرین بار تصمیم گرفتند که موضوع برخی از نارضایتی‌هایی که در ایران به وجود آمده بود را به شورای امنیت ببرند، در حالی‌که ده‌ها برابر این نارضایتی‌ها در آمریکا و کشورهای دیگر اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از کارهای آمریکا، ایجاد مشکل برای برجام بود و در مجموع تلاش می‌کنند که فضای کار در ایران را با مشکل مواجه کنند. راه‌کار حل مشکل بی‌کاری ایجاد ثبات و امنیت در کشور است تا سرمایه‌گذاری انجام شود و درآمد مردم بهتر شود. زیرا سرمایه‌گذار بیش از هر چیز به فضای آرام برای محیط سرمایه‌گذاری نیاز دارد.هزاران میلیارد تومان سرمایه‌گذاری باید در کشور انجام شود، اما آمریکایی‌ها می‌خواهند زهر خود را بریزند و اوج خباثت را نشان بدهند.

جهانگیری تصریح کرد: این چالش‌های بین المللی و مشکلات داخلی وجود دارد و راه حلی که به نظر من می‌رسد این است که وحدت و انسجام را در سطح ملی نمایش بدهیم. کشوری که پتانسیل این دانشمندان را دارد، حتما می‌تواند مشکلات را پشت سر بگذارد. امیدواریم با انگیزه مدیریتی و پای کار بودن مدیران، مشکلات برطرف شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/NdLmO

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک