رئيس مركز مديريت بيماری‌های واگير؛

ابتلای ۳۰۰ نفر از اهالی اسلام‌آباد به اسهال در اثر نوشیدن آب آلوده

۱۳۹۵/۰۱/۲۸ در ۰۹:۰۷

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر از بررسی آزمایشات مربوط به آلودگی آب در شهرستان اسلام آباد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، محمدمهدی گویا در تشریح وضعیت بهداشتی اسلام آباد گفت: از بعد از ظهر روز چهارشنبه موارد متعددی از بیماری اسهالی به مراکز بهداشتی درمانی شهرستان اسلام آباد مراجعه کردند که تا آخر شب این موارد افزایش یافت.

گویا افزود: بررسی‌های اولیه نشان داد که این یک بیماری اسهالی خفیف است و مراجعه‌کنندگان با یک اسهال آبکی حاد مراجعه می‌کردند، اما ظرف چند ساعت بیماری فروکش می‌کرد و حال‌شان بهتر می‌شد و تقریبا موردی برای ضرورت بستری شدن در بین مراجعه‌کنندگان وجود نداشت.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر با بیان این‌که بررسی‌ها بلافاصله شروع و اقدامات درمانی برای همه مراجعه‌کنندگان انجام شد، گفت: هنوز زود است که در مورد منبع آلودگی قضاوت کنیم، چرا که عوامل مختلفی در ایجاد این بیماری دخالت داشتند.

به گفته وی یکی از علل ایجاد بیماری در این شهرستان، بارندگی سنگین اخیر و سیلی که در سطح شهر جاری شده است که بر اثر آن، مقاطعی از مسیرهای لوله‌کشی آب آشامیدنی دچار آسیب شده که این امر گریزناپذیر بوده و البته در حد یک فرضیه مطرح است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر گفت: بررسی‌های دقیق‌تر از لحاظ منابع دیگر آلودگی هم در حال انجام است.

وی با بیان این‌که از روز پنجشنبه کماکان موارد بیماری رو به افزایش بوده گفت: از روز جمعه موارد بیماری کاهش یافت و مطمئن هستیم که اقدامات پیشگیرانه و کنترلی خوبی انجام شده و ما هیچ موردی از مرگ در بین مبتلایان نداشتیم.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر تصریح کرد: تنها ۶ مورد از کسانی که مبتلا به بیماری شدند نیاز به بستری داشتند که آن هم جهت اطمینان خاطر بوده است. به عنوان مثال یکی از موارد بستری مربوط به خانم بارداری بوده که فقط جهت کنترل بیماری بستری شده است.

گویا با تاکید بر این‌که کل موارد بیماری حدود ۳۰۰ نفر بودند، خاطر نشان کرد: همه موارد تا کمتر از ۲۴ ساعت ترخیص شدند .

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در ادامه گفت: در حال حاضر تیم‌های بهداشتی همچنان در منطقه فعال هستند و همچنین کارشناسان بهداشت محیط از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و ستاد وزارت بهداشت در اسلام آباد حضور دارند.

وی در عین حال گفت: از نظر ما عامل بیماری یک ویروس است و مساله‌ای تحت عنوان مسمومیت غذایی مطرح نیست و هیچ نگرانی هم در این زمینه وجود ندارد.

گویا یادآور شد: آزمایش آب و مواد غذایی به لحاظ آلودگی با ویروس، یک آزمایش بسیار سخت و دقیق است و جواب آن طول می‌کشد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در پایان با تاکید بر این‌که بیماری در اسلام آباد کاملا کنترل شده، اظهار امیدواری کرد که ظرف ۵ روز آینده جواب آزمایشات به لحاظ منبع آلودگی مشخص شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/wtZUv

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک