دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت ضمن اعلام برنامه‌های این هفته عنوان کرد؛

ابتلای ۶ میلیون ایرانی به دیابت

۱۳۹۵/۰۱/۳۰ در ۱۱:۳۶

نشست خبری هفته سلامت، صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، عباس زارع‌نژاد، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت با اشاره به روز جهانی بهداشت، گفت: از سال گذشته در کشور ما هفته سلامت از اول تا هفتم اردیبهشت برگزار می‌شود و اولویت و شعار اصلی سازمان بهداشت جهانی برای امسال، موضوع دیابت است.

زارع‌نژاد در خصوص آمارها و پیش‌بینی‌های جهانی در رابطه با دیابت اظهار کرد: در سال ۲۰۱۳ در دنیا ۵ میلیون مرگ بر اثر دیابت اتفاق افتاد و در سال ۲۰۱۵ نیز پیش‌بینی شد که ۴۱۵ میلیون نفر مبتلا به دیابت و به همین تعداد نیز در معرض این بیماری هستند.

زارع‌نژاد افزود: پیش‌بینی می‌شود تا ۱۵ سال آینده حدود ۱ میلیارد نفر از مردم دنیا به بیماری دیابت مبتلا شوند یا در معرض آن قرار داشته باشند.

دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت با بیان این‌که متوسط ابتلا به دیابت در برخی از کشورهای منطقه مانند عربستان و کویت ۱۵ تا ۱۷ درصد است، افزود: در این کشورها ۱۵ درصد از بودجه صرف هزینه‌های دیابت می‌شود. در کشور ما نیز ۱۱/۳۷ درصد از افراد بین ۲۵ تا ۷۰ سال به این بیماری مبتلا هستند.

مشاور وزیر بهداشت و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت نیمی از مرگ‌های زودهنگام در منطقه EMRO سازمان بهداشت جهانی را مربوط به دیابت دانست و از ابتلای ۴/۵ تا ۵ میلیون نفر از مردم ایران به دیابت خبر داد و افزود: نیمی از افراد نیز از بیماری خود اطلاعی ندارند و طبق بررسی‌های جدید، حدود ۶ میلیون نفر در ایران به دیابت مبتلا هستند.

دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت با بیان این‌که تا ۱۰ سال آینده طبق هشدارهای سازمان بهداشت جهانی با اپیدمی دیابت روبه‌رو هستیم، بر ضرورت توجه حاکمیت و ارکان مختلف کشور تاکید کرد و اظهار داشت: پیشگیری از بروز بیماری‌های غیرواگیر به ویژه دیابت بسیار مهم است که می‌توان با تغییر در سبک زندگی و کاهش ۱۰ درصدی وزن و نیز تحرک بدنی به میزان ۱۵۰ دقیقه در هفته از بروز و عوارض دیابت پیشگیری کرد.

زارع‌نژاد به ذکر روزهای هفته سلامت پرداخت و گفت: روز چهارشنبه با شعار عزم ملی برای تحقق اهداف سند بیماری‌های غیرواگیر، پنج‌شنبه تحت عنوان بهداشت عمومی، جمعه فعالیت بدنی، ورزش و سلامت، شنبه با شعار غلبه بر دیابت با تحرک و تغذیه سالم، یکشنبه تحت عنوان سلامت، نقش غذا و دارو، دوشنبه با شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در حوزه سلامت و همچنین سه‌شنبه با شعار آموزش، خود مراقبتی و سلامت نام‌گذاری شده که برای هر روز برنامه‌های مناسبی در سطح ملی و استانی طراحی شده است.

وی همچنین به برگزاری پیاده‌روی خانوادگی در روز جمعه در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: این مراسم در تهران از میدان خمینی و پیاده‌راه تاریخی میدان مشق آغاز خواهد شد.

به گفته دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت با توجه به دو پایش در یزد و متوسط ابتلای ۱۷ و ۲۲ درصدی مردم یزد به دیابت که در مقایسه با ۱۱/۳۷ درصد کشوری بیشتر است، همایش ملی سلامت در یزد برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

 

پیوندک: http://iranMD.com/z4kHj

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک