ابداع محصولی که مینای دندان را به رشد دوباره ترغیب می‌کند

۱۳۹۷/۰۱/۲۸ در ۰۶:۳۰

دندان پزشکی

محققان محصول جدیدی ابداع کردند که مینای دندان را به رشد دوباره ترغیب می‌کند؛ این محصول در نهایت می‌تواند نحوه ترمیم پوسیدگی‌های دندانی را تغییر دهد.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایرنا، این محصول دستاورد محققان دانشگاه واشنگتن در آمریکا بر پایه پپتیدها ساخته می‌شود؛ پپتیدها زنجیره‌های کوتاه از آمینواسیدها هستند که با پیوندهای پپتیدی مرتبط می‌شوند، اما آن قدر طولانی نیستند که پروتئین کامل محسوب شوند.

مینای دندان توسط یک نوع سلول به نام آملوبلاست تولید می‌شود. این سلول پروتئین‌هایی تولید می‌کند که مینای دندان را زمانی که دندان هنوز در لثه است، تشکیل می‌دهند، اما متاسفانه پس از آن‌که رویه شکل گیری مینای دندان تمام و دندان ظاهر می‌شود، آملوبلاست‌ها (ameloblast) یا سلول‌های تولید کننده مینای دندان می‌میرند و این در حالی است که انسان در سراسر عمر خود با خطر از دست دادن مینای دندان روبه‌رو است.

بر اساس گزارش ساینس الرت، محققان دانشگاه واشنگتن به یکی از پروتئین‌های تولید شده توسط آملوبلاست‌ها روی آوردند. این پروتئین‌ها که آملوژنین‌ها amelogenins نامیده می‌شوند، نقش اساسی در تنظیم شکل گیری مینای دندان دارند.

محققان پپتیدها را بر اساس این پروتئین طراحی و یک روش درمانی را با این پپتید به عنوان یک ماده فعال ابداع کردند.

محققان این محصول را در محیط آزمایشگاه روی آسیب‌هایی که به صورت مصنوعی در دندان ایجاد شده بود، آزمایش کردند و متوجه شدند که این محصول موجب ترمیم موثر مینای دندان شد و پوسیدگی را درمان کرد. آن‌ها در یک آزمایش دیگر پوسیدگی‌های مشابه را با فلوراید نیز درمان کردند، اما متوجه شدند که تنها این درمان پپتیدی به بازکانی‌گیری یک لایه نسبتا ضخیم منجر شد که ساختاری شبیه مینای سالم دارد.

محققان معتقدند که این دستاورد می‌تواند به عنوان یک برنامه پیش‌گیرانه مراقبت دندانی، به شکل خمیر دندان یا ژل فروخته شود و به کاهش مراجعه به دندان‌پزشک برای ترمیم پوسیدگی‌های کم عمق‌تر دندانی کمک کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/W1bUS

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک