ابلاغ دستورالعمل اجرایی جامع پایش عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی

۱۳۹۶/۱۱/۲۸ در ۱۱:۰۳

مسئول نظارت و پایش عملکرد مالی و بودجه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی گفت: سنجش عملکرد در هر موسسه و دستگاه­ اجرایی از اهمیت بالایی برخوردار است و مدیریت موثر بستگی به اندازه‌گیری، ارزیابی، برنامه‌­ریزی و بهبود عملکرد سازمانی دارد.

به گزارش ایران پزشک، جواد جعفری، معاون حسابداری مدیریت مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت و مسئول نظارت و پایش عملکرد مالی و بودجه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی گفت: سنجش عملکرد در هر موسسه و دستگاه­ اجرایی از اهمیت بالایی برخوردار است و مدیریت موثر بستگی به اندازه‌گیری، ارزیابی، برنامه‌ریزی و بهبود عملکرد سازمانی دارد.

معاون مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت ادامه داد: نظام ارزیابی بستر مناسبی را برای ارتقای کیفیت خدمات و شفافیت عملکرد ایجاد می­‌کند. رصد تحقق اهداف سازمانی از طریق سنجش عملکرد و همچنین کارآیی و اثربخشی هر سازمانی از اصول اصلی پویایی هر سازمان است.

جعفری بیان کرد: طبق بند ۱۰ سیاست‌های کلی سلامت، ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه تامین منابع مالی پایدار در بخش سلامت و با تاکید بر شفاف سازی قانونمند درآمدها، هزینه‌ها و فعالیت‌ها و طبق بند ۳ و ۹ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و به منظور پایش و ارزیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و سازمان‌های تابعه، دستورالعمل اجرایی جامع پایش عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و واحدهای مستقل و غیر مستقل با هدف اطمینان از مدیریت بهینه منابع و مصارف، توزیع مناسب منابع و کنترل منطقی هزینه‌ها و افزایش کیفیت خدمات و ارتقای بهره‌وری و با اهداف اختصاصی از جمله کنترل فرآیندهای حرفه‌ای مالی، ارتقا و بهبود کنترل‌های داخلی، اطمینان از ثبت یک‌نواخت رویدادهای مالی، مقایسه اطلاعات مالی و بودجه دانشگاه­‌های هم‌سطح و شناسایی نقاط قوت و قابل بهبود و ارائه راه‌کارهای سازنده واحدهای مالی و بودجه دانشگاه‌های علوم پزشکی تدوین شد.

مسئول دبیرخانه کمیته پایش و نظارت کشوری تحول سلامت اظهار کرد: این دستورالعمل مشتمل بر چهار فصل از جمله کلیات، ساختار اجرایی، فرآیند پایش و تحلیل نتایج آن در ۱۶ ماده و با استناد به ماده ۱۰۵ آیین‌­نامه مالی و معاملاتی توسط کمیته فنی تخصصی مالی و بودجه تصویب و ابلاغ شده است.

معاون مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت با بیان این‌که تیم پایش در دانشگاه‌های مقصد مستقر شدند، افزود: ۱۲۰ نفر از از مربیان نظام نوین مالی از سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی برای این منظور انتخاب شدند و در ۱۹ گروه شامل ۱۰۵ نفر آقا و ۱۵ نفر خانم سازماندهی شدند. عملیات پایش در ۴۳۲ واحد شامل ۶۳ ستاد، ۳۲ معاونت، ۱۷۰ بیمارستان، ۹۴ شبکه بهداشت و ۷۴ دانشکده انجام شده است.

مسئول نظارت و پایش عملکرد مالی و بودجه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی گفت: بر اساس این دستورالعمل و با همکاری دانشگاه‌ها برنامه‌های پایش به صورت جدی اجرا می‌شود؛ به طوری‌که مرحله نخست پایش در آبان ماه ۹۶ انجام شد و گزارش آن به وزیر بهداشت داده شد. همچنین این گزارش به صورت جامع و کامل به معاونین توسعه مدیریت و منابع دانشگاه‌ها ارسال شده است و انتظار می‌رود معاونین توسعه دانشگاه‌ها نیز نسبت به اصلاح موارد قابل بهبود در دانشگاه دستورات لازم را صادر کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/nJ38G

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک