افتتاح خانه اتیسم هم‌زمان با روز معلم و تولد امام سجاد

اتیسمی‌ها در انتظار امضای سند اتیسم به خانه خود رفتند

۱۳۹۶/۰۲/۱۲ در ۲۰:۳۷

نایب رییس انجمن اتیسم ایران با اشاره به تهیه پیش‌نویس سند اتیسم، گفت: در واقع این انجمن باعث شد که پیش‌نویس سند اتیسم تهیه شود. در حدود یک سال و نیم توسط متخصصین بسیاری روی این پیش‌نویس کار شد و در حال حاضر این پیش‌نویس نهایی شده و باید در شورای عالی سلامت تصویب شود.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، محمد تقی چراغچی در نشست خبری که به مناسبت افتتاح خانه اتیسم با حضور خبرنگاران برگزار شده بود، درباره اهداف راه‌اندازی انجمن اتیسم گفت: سه سال قبل کار این انجمن را با دو هدف بزرگ آغاز کردیم؛ اولین هدف اطلاع رسانی به مردم و دومین هدف نیز حساس کردن سیاست‌گذاران به اتیسم بود.

وی افزود: مردم از اتیسم چیزی نمی‌دانستند. در نتیجه یکی از اهداف ما آگاه‌سازی جامعه نسبت به اتیسم بود که خوشبختانه در این کار توفیق داشتیم. از طرفی حساس کردن سیاست‌گذاران سلامت به مشکلات اتیسم بسیار دشوار بود. در گذشته وزارت بهداشت، وزارت رفاه و آموزش و پرورش آن‌طور که باید به موضوع اتیسم حساس نبودند.

چراغچی ادامه داد: همه تلاش‌مان را کردیم تا این حساسیت را بالا ببریم و در نتیجه با این دو هدف اصلی، خانواده‌هایی که کودکان اتیسم داشتند، متوجه شدند که در زمینه این اختلال، تنها نیستند و در نتیجه به ما مراجعه کردند.

این متخصص سلامت عمومی با بیان این‌که در گام بعد، سه مرحله بزرگ برای انجمن اتیسم طراحی شد، اظهار کرد: اول سراغ متخصصین رفتیم و گفتیم که نیاز بسیاری وجود دارد و باید در زمینه اتیسم به ما کمک کنند. سپس سراغ خیرین رفتیم و درخواست کردیم که با ما همکاری و همراهی کنند. از طرفی باید به خانواده‌ها نیز توجه می‌کردیم؛ زیرا اختلال اتیسم مثل بیماری‌های دیگر نیست و خانواده‌ها را نیز به شدت درگیر می‌کند. بنابراین گروه سومی که برای ما اهمیت یافتند، خانواده‌ها بودند. بعد از این مراحل، کارگروهی تشکیل شد که به مرور شخصیت حقوقی پیدا کرد و در حال حاضر آمادگی کامل برای کار داریم.

 

اتیسم

 

خواست اصلی انجمن اتیسم از مردم و مسئولین

چراغچی با اشاره به تهیه پیش‌نویس سند اتیسم، گفت: در واقع این انجمن باعث شد که پیش‌نویس سند اتیسم تهیه شود. در حدود یک سال و نیم توسط متخصصین بسیاری روی این پیش‌نویس کار شد.

وی افزود: در حال حاضر این پیش‌نویس نهایی شده و باید در شورای عالی سلامت تصویب شود. دلیل تهیه این سند این بود که فعالیت در زمینه اتیسم، چند بخشی است و در نتیجه باید توسط بخش‌های مختلفی مورد تایید قرار بگیرد. به طور مثال بیمه‌ها، مجلس، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش و غیره باید در این رابطه نظر بدهند و آن را تایید کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن اتیسم ایران ادامه داد: همه توقعات ما از مسئولین در این سند دیده شده که از پیشگیری تا غربالگری را شامل می‌شود. البته در سند به موجود بودن منابع اشاره‌ای نشده است و بعد از تصویب آن، برنامه‌های ۵ ساله تهیه می‌شود که در این برنامه‌ها برای سازمان‌های مردم نهاد وظایفی در نظر گرفته خواهد شد.

 

مشکلات خانواده‌های اتیسم

نایب رییس انجمن اتیسم ایران با اشاره به مشکلات خانواده‌هایی که کودکان اتیسم دارند به خبرنگار ایران پزشک گفت: خانواده‌های اتیسم مشکلات بسیاری مثل مشکلات مالی دارند. کارهایی که برای اتیسم باید انجام شود بسیار گران است. البته در کشور ما این هزینه‌ها به مراتب نسبت به سایر کشورها ارزان‌تر است. مشکل دیگر نیز نگهداری از کودکان اتیسم است.

وی افزود: مهم‌ترین بخش، آموزش خانواده‌هاست؛ زیرا در حال حاضر به صورت آماتور در زمینه اتیسم اطلاعاتی دارند و در واقع رفتار درست و علمی در این زمینه ندارند.

چراغچی به تحت پوشش بیمه نبودن خدمات ارائه شده به کودکان اتیسم نیز اشاره و اظهار کرد: موضوع مهم دیگر تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدماتی است که به این کودکان ارائه می‌شود. همچنین کمبود متخصصین در زمینه رسیدگی به اتیسم نیز یکی از مشکلات ما محسوب می‌شود.

 

نگهداری از کودکان اتیسم

عضو هیئت مدیره انجمن اتیسم ایران همچنین به برنامه‌ریزی انجمن جهت ساخت یک دی کلینیک در زعفرانیه تهران نیز اشاره کرد و گفت: قرار است در ساختمانی که یکی از خیرین به انجمن داده یک دی کلینیک ساخته شود که بتوانیم از کودکان اتیسم به خوبی نگهداری کنیم.

وی درباره نگهداری از کودکان اتیسم اظهار کرد: اصلی‌ترین اتفاق در نگهداری از این کودکان این واقعیت است که باید آن‌ها را از خانه بیرون بیاوریم تا وارد جامعه شوند.

 

تعریف اختلال طیف اتیسم

اختلال طیف اتیسم یکی از انواع اختلالات دوران کودکی است. اختلالی که رشد و گسترش مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی فرد را مختل می‌کند. علائم اتیسم معمولا قبل از ۳ سالگی به خوبی مشخص می‌شوند که شامل اختلال در برقراری ارتباطات کلامی و غیرکلامی، داشتن رفتارهای غیرعادی و خزانه رفتاری محدود است.

این اختلال، اختلالی پیچیده و وخیم است که مشکلات زیادی را برای رشد کودک در حیطه‌های مختلف رشد (شناختی، اجتماعی، عاطفی و …) ایجاد و کودک و خانواده او را دچار انواع چالش‌ها می‌کند.

گفتنی‌ست خانه اتیسم ایران عصر امروز با حضور هنرمندان، ورزشکاران و خانواده‌های اتیسم افتتاح شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/VIUcH

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک