یک بام و دو هوای متولیان پرستاری

اختصاصی / از انکار وجود پرستاران بیکار تا ادعای سیاست‌های پرستار ستیزانه

۱۳۹۴/۱۱/۲۱ در ۲۲:۰۰

شاید اگر زاویه نگاه‌مان را قدری تغییر بدهیم، بتوانیم به جامعه پرستاری جوری دیگر نگاه کنیم. قشری که انگار همواره زیر سایه پزشکان مانده و علی‌رغم سختی کار، نتوانسته‌اند به حق و حقوق خودشان برسند. اعتراضاتی که شاید بیشتر در فضای مجازی موج می‌زند و هنوز همانند سرازیر شدن کاسه صبر رادیولوژیست‌ها به جلوی وزارتخانه کشیده نشده است. اعتراضاتی که حتی باب گفت‌وگو را هم برایش باز نمی‌کنند و باعث این تفکر شده که برای تهیه و تدوین طرح‌هایی مثل طرح تحول سلامت هم از این قشر نظرخواهی نمی‌کنند. اعتراضاتی که به دریافتی‌ها هم اشاره دارد و آن را چه در بخش‌های دولتی و چه خصوصی مناسب میزان کار پرستاران نمی‌داند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، دو نشست خبری نوزدهم بهمن ماه مشخص کننده عمق شکاف بین تصمیم‌گیران پرستاری بود. از یک طرف سازمان نظام پرستاری و از طرف دیگر معاونت پرستاری وزارت بهداشت؛ یکی از ۱۴ هزار پرستار بیکار می‌گفت و دیگری این ادعا را قبول نداشت و حتی به این نکته اشاره کردند که اگر کسی بیکار است، معرفی کنید تا مشغول کار شود. جالب‌تر اینکه هر دو نشست خبری تقریبا هم‌زمان انجام شد.

در نشست خبری سازمان نظام پرستاری، رئیس سازمان نظام پرستاری از سیاست‌های پرستار ستیزانه وزارت بهداشت گفت و اظهار کرد: تلاش شده از طریق سازمان نظام پرستاری تعاملاتی با وزارتخانه برقرار شود که امیدواریم با درک متقابل از حقوق یکدیگر بتوانیم بر مشکلات موجود فائق شویم.

محمد علی آدابی حتی به اظهارات ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت که گفته بود «عده‌ای فقط ادعای نمایندگی پرستاران را دارند.» هم واکنش نشان داد و گفت: کسانی که این جایگاه را قبول ندارند، بگویند چه کسانی ارجح هستند که به عنوان منتخب و نماینده پرستاران صحبت کنند.

آدابی در ادامه به انتقاد از رویکرد وزارت بهداشت در مورد پرستاران پرداخت و افزود: متاسفانه رویکرد وزارت بهداشت طی ۲ سال اخیر با جامعه پرستاری مناسب نبوده و پرستاری طی ۲ سال پیش به طور مکرر شاهد سیاست‌های ناروا و پرستارستیز از سوی وزارتخانه بوده است.

در این نشست محمد شریفی مقدم، قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری هم با اشاره به اینکه جامعه پرستاری از بی‌عدالتی رنج می‌برد، گفت: تبعیض در پرداخت‌ها، عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از جمله مشکلاتی است که پرستاران با آن مواجه‌اند.

موضوع ۱۴ هزار پرستار جویای کار را شریفی مقدم در همین نشست مطرح و اظهار کرد: در حال حاضر ۱۴هزار پرستار جویای کار داریم. وزارت بهداشت باید شرایط جذب پرستاران را مهیا سازد، در حال حاضر وزارت بهداشت نه بودجه کافی داشته و نه مجوز استخدام دارد که اخراج سرپرستار در کرمان نیز موید این مسئله است.

شریفی مقدم با اشاره به اینکه جذب ۱۰۰۰ پرستار شاید حتی نیازهای یک دانشگاه را نیز پوشش ندهد، ادامه داد: براساس برنامه پنجم توسعه به ازای هر دو نفر پرستار بازنشسته شده باید یک پرستار جذب شود، اما وزارت بهداشت با جایگزین کردن یک نفر به‌جای ۳ پرستار بازنشسته، را پیشنهاد داد اما درنهایت تنها با جذب هزار پرستار موافقت شد.اگر حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار پرستار استخدام کنیم، مردم حداقل خدمات را دریافت می‌کنند.شاید تنها در دانشگاه تهران حدود ۱۵۰۰ پرستار نیاز داشته باشیم.

در طرف دیگر معاونت پرستاری وزارت بهداشت قرار داشت. نشستی که محمد میرزا بیگی در آن وجود ۱۴ هزار پرستار جویای کار را رد کرد و گفت: من قطعا این آمار را قبول ندارم. کسانی که می‌گویند ۱۴ هزار پرستار بیکار داریم رسما آنها را به ما معرفی کنند و ما آنها را از طریق موسسه آوای سلامت به کار می‌گیریم؛ به شرط آنکه در هرکجا نیاز بود برای کار بروند.

از طرف دیگر و با نگاهی دیگر، اگر بخواهیم پرستاران را کنار یکی دیگر از اقشار جامعه مثل معلم‌مان قرار دهیم، باید بگوییم یکی از اقشار جامعه هستند که با وجود حجم کاری بالا، توقعات‌شان برآورده نمی‌شود و البته همانند معلم‌مان هیچ وقت به حق و حقوق کامل خود نرسیده و همواره زیر سایه یک قشر دیگر، کمتر دیده شده یا اصلا دیده نشده‌اند. ماجرا وقتی وخیم‌تر می‌شود که بفهمیم اضافه کار و کارانه برخی از پرستاران که در یک تجمع صنفی شرکت کرده‌اند از حقوق‌شان کم شده است.

حالا باید منتظر ماند و دید مشکلات این قشر تا کجا به این شکل ادامه خواهد یافت. آن هم وقتی که چیزی به روز پرستار نمانده و شاهد آن هستیم که یک جشن برای پرستاران در تاریخ ۲۴ بهمن توسط سازمان نظام پرستاری و در واقع برنامه‌ای برای درخواست مطالبات‌شان و یک جشن در تاریخ ۲۶ بهمن توسط معاونت پرستاری وزارت بهداشت برگزار می‌شود!

پرستاران می‌گویند که امسال نیازی به جشن پرستاری ندارند و همه می‌خواهند در برج میلاد در تاریخ ۲۴ بهمن جمع شوند و برای مطالبات‌شان یک صدا شوند. باید منتظر ماند و دید که آیا بالاخره معاونت پرستاری وزارت بهداشت، آمار پرستاران جویای کار را می‌پذیرد یا اصلا برای احقاق مطالبات این قشر از بدنه اصلی سلامت کشور گام بلندی بر می‌دارد؟ باید منتظر ماند و دو جشن در پس و پیش ۲۵ بهمن، روز پرستار را نگاه کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/TVUQd

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک