متخصص تغذیه تیم‌های ملی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد؛

اختصاصی / افزایش دمای هوا در تنظیم برنامه غذایی ورزشکاران موثر است

۱۳۹۵/۰۱/۲۷ در ۱۰:۱۷

ورزشکاران مظهر سلامتی و پویایی هر جامعه محسوب می‌شوند. از طرفی یک برنامه غذایی صحیح نه تنها بر سلامتی بلکه بر عملکرد و بازدهی ورزشکاران نیز موثر است. همان‌گونه که در تنظیم برنامه غذایی برای افراد عادی، موارد متعددی همچون ویژگی‌های فردی لحاظ و بر اساس اصل تنوع و تعادل اقدام می‌شود، در تنظیم برنامه غذایی ورزشکاران نیز این دو اصل در کنار سایر موارد مانند عوامل محیطی، سیستم انرژی غالب در ورزش، آسیب دیدگی‌ها و غیره حاکم است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، یکی از مهم‌ترین عوامل محیطی که می‌تواند بر عملکرد و سلامتی ورزشکار تاثیرگذار باشد و به تبع از آن در تنظیم برنامه غذایی نقش داشته باشد، افزایش دمای هوا است.

فواد عسجدی، متخصص تغذیه تیم‌های ملی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به خبرنگار ایران پزشک گفت: با افزایش دمای هوا، اولین عارضه‌ای که رخ می‌دهد، دهیدراسیون یا از دست دادن آب بدن و به دنبال آن کاهش میزان الکترولیت‌ها است.

این متخصص تغذیه افزود: در شرایط عادی توصیه عمومی مبنی بر این است که به ازای هر یک ساعت فعالیت ورزشی، یک لیتر نوشیدنی ورزشی مصرف شود (هر ۱۵ دقیقه، ۱ لیوان، جرعه جرعه)، اما در شرایط گرما مصرف مایعات در قبل (هر ۱ ساعت یک لیوان) و پس از تمرینات نیز افزایش می‌یابد، به گونه‌ای که رنگ ادرار ورزشکار شفاف تا زرد کهربایی باشد.

عسجدی با مهم دانستن سنجش میزان تعریق و الگوی صحیح مصرف الکترولیت‌ها برای ورزشکاران به خبرنگار ایران پزشک گفت: جهت سنجش میزان تعریق ورزشکار بدین‌گونه عمل خواهد شد که ابتدا اختلاف وزن پیش و پس از تمرین را به وسیله وزن‌کشی به دست خواهیم آورد. سپس میزان مایعات و مواد غذایی مصرف شده توسط ورزشکار را با اختلاف وزن جمع کرده و حاصل جمع میزان تعریق ورزشکار خواهد بود.

وی افزود: این میزان مایعات از دست رفته توسط ورزشکار باید طی ۱ الی ۲ ساعت پس از تمرین (در زمان ریکاوری یا بازتوانی) جایگزین شود.

عسجدی اظهار کرد: از دیگر موارد قابل توجه، افزایش مصرف الکترولیت‌ها (سدیم، پتاسیم و منیزیوم) است. باید توجه داشت که عدم توجه به این موضوع، یعنی دریافت آب بدون الکترولیت‌ها به میزان کافی، می‌تواند در ورزشکاران باعث کاهش عملکرد و گاهی باعث بروز مشکلاتی در سلامت وی گردد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/5UjSY

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک