سردرگمی و آوارگی دو هزار ایرانی مبتلا به سارکوم پایان می‌گیرد

اختصاصی / ایجاد مرکز پیشگیری و درمان سارکوم در پژوهشکده سرطان

۱۳۹۴/۱۱/۲۵ در ۱۶:۴۷

اولین سمینار سالانه سارکوم به کوشش مرکز تحقیقات سرطان جهاد دانشگاهی در تاریخ ۲۹ و ۳۰ بهمن ماه در سالن غرضی بیمارستان میلاد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، این سمینار ۲ روزه با همکاری اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، اساتید جراحی عمومی، عروق، ارتوپدی، زنان و نازایی، بیوتکنولوژی – ژنتیک، سلول‌های بنیادی، خون و انکولوژی، رادیوتراپی انکولوژی، طب هسته‌ای، پاتولوژی، طب فیزیکی و توانبخشی، روانپزشکی، تغذیه و رادیولوژی برگزار خواهد شد و دارای امتیاز بازآموزی ۱ تا ۱۲ برای گروه‌های هدف خواهد بود.

در نشست خبری این سمینار داریوش گوران سوادکوهی، رئیس اولین سمینار سارکوم در خصوص تعداد سخنرانان این سمینار گفت: تعداد ۲۹ سخنران در رشته‌های مختلف حضور خواهند داشت. در این سمینار ۲ روزه تلاش شد که یکی از شخصیت‌های بین‌المللی به نام پروفسور راینر کاتز را دعوت کنیم. پروفسور کاتز از این نظر حائز اهمیت است که طی چند دهه گذشته به عنوان پدر جراحی‌های ارتوپدی شناخته شده است.

وی افزود: امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، در بخش ارتوپدی به جای قطع عضو، حفظ عضو می‌کنند. آمارها بین حفظ و قطع عضو به دلیل پیشرفت‌هایی که انجام شده، فرقی با هم ندارد.

سوادکوهی با اشاره به اینکه در این سمینار ۲ روزه، یک نمایشگاه علمی نیز در حاشیه آن برپا می‌شود، اظهار کرد: در دنیا مسئله سرطان هنوز حل نشده و در بخش سارکوم نیز مسئله عود سرطان مطرح است.

در ادامه مصطفی شاهرضایی، دبیر علمی این سمینار نیز با اشاره به دست‌یابی محققان به پیشرفت‌های مناسب در زمینه انواع سرطان‌ها، اظهار کرد: در خصوص نوع خاص سرطان سارکوم باید گفت که این نوع از سرطان‌های نادر است، اما اگر درگیری به وجود آید، درگیری سختی خواهد بود که درمان سخت‌تری هم در پی دارد.

شاهرضایی افزود: درمان سارکوم‌ها توسط یک تخصص واحد انجام نمی‌شود و نیاز به حضور چندین متخصص در کنار هم است. برای درمان علاوه بر جراحی، نیاز به متخصص رادیوتراپی، مدیکال آنکولوژی، متخصص طب فیزیکی، همکاران روانشناس و به عبارتی یک تیم تخصصی است.

سارکوم یا چنگار گوشتی به هر یک از گروه تومورهای بدخیم که سلول‌های با پایه مزودرم یا بافت همبندی (و هرنوع بافت با قابلیت جایگزینی به جای دیگر بافت‌ها) را هدف قرار دهد گفته می‌شود. این تومورها اگر به هنگام تشخیص داده شوند، در حالت خوش‌خیم باقی می‌مانند، اما به علت متاستازی سریع از راه مجاری خونی در زیرگروه بدخیم قرار دارند. در پزشکی برای ابتلای هر زیرگروه ویژه٬ یک نام ویژه نیز در نظر گرفته می‌شود؛ مانند لنفوسارکوم که به نئوپلازی در دستگاه لنفاوی گفته شده و در گره‌های لنفاوی واقع در گردن٬ آکسیلا و کشاله نمود می‌یابند.

شاهرضایی در رابطه با سارکوم اظهار کرد: تشخیص زودرس و درست آنها بسیار مهم است، زیرا اگر دیر تشخیص داده شود، ممکن است بافت‌های دیگر را درگیر کند.

وی در خصوص دانش سارکوم در ایران نیز گفت: ما دانش سارکوم داریم، اما متاسفانه بسیاری از تومورهای سارکوم در بدو ایجاد، بی‌علامت هستند و بیماران زمانی مراجعه می‌کنند که دیر شده است. وقتی هم که مراجعه می‌کنند مجبورند به مراکز مختلفی به دلیل نیاز به متخصصان متعدد مراجعه کنند.

شاهرضایی با اشاره به اینکه مرکزی برای پیشگیری و درمان سارکوم به صورت متمرکز در پژوهشکده سرطان تشکیل شده است، اظهار کرد: در این نوع مرکز که همه متخصصان مورد نیاز هستند، احتمال تصمیم خطا پایین خواهد آمد.

کیوان مجیدزاده، رئیس پژوهشکده سرطان نیز طی صحبت‌هایی به مشکلات بیماران سارکوما اشاره کرد و گفت: اکثر محققین معتقدند که بیماران سارکومایی آواره هستند؛ اول به این دلیل که سارکوما جذابیت مالی برای پزشکان ندارد و دوم اینکه بیماری خیلی شایعی نیست.

مجیدزاده با اشاره به راه افتادن مرکز چند تخصصی سارکوم در پژوهشکده سرطان اظهار کرد: فکر کردیم که اگر یک مجموعه متمرکز را برای این موضوع ایجاد کنیم و در کشور مطرح شود، بیماران می‌دانند که همه نیازهای‌شان در آنجا برطرف می‌شود.

وی افزود: دلیل اینکه این کار را آغاز کردیم این بود که یک تجربه موفق در این خصوص داشتیم و آن پژوهشکده سرطان پستان بود و حالا همان مدل موفق را می‌خواهیم در مورد سارکوم اجرا کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Jm5iR

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک