مسئول کمیته سلولی مرکز تحقیقات رویال خبر داد؛

اختصاصی / دندان‌های بیولوژیک جایگزین ایمپلنت می‌شوند

۱۳۹۵/۰۱/۱۶ در ۱۷:۱۶

مسئول کمیته سلولی مرکز تحقیقات دندانپزشکی رویال از فعالیت پژوهشگران این کلینیک در راستای ساخت دندان با استفاده از سلول‌های بنیادی حاصل از جوانه دندانی خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، علی بشارت با اشاره به انجام پژوهشی با عنوان «استفاده از سلول‌های بنیادی در ساخت و تولید دندان» گفت: محور این پژوهش تولید دندان بیولوژیک تا مراحل پیشرفته تکاملی است.

بشارت با بیان اینکه در مرحله آزمایشی، دندان‌های موش کشیده می‌شود تا بتوان دندان ساخته شده را جایگزین کرد، افزود: با توجه به این‌که کنترل عفونت در حفره دهانی بسیار مشکل است، بنابراین سعی شده سلول‌های بنیادی حاصل از جوانه دندانی آسیاب موش را در عضله موش تزریق و دندان ساخته شود، اما در انسان به علت مسواک زدن امکان تزریق و ساخت دندان در حفره دهانی وجود ندارد.

مسئول کمیته سلولی مرکز تحقیقات دندانپزشکی رویال با بیان این‌‌که در سطح دنیا به علم ساخت دندان با استفاده از سلول‌های بنیادی حاصل از جوانه دندانی رسیده‌اند، به خبرنگار ایران پزشک گفت: تنها یک گروه پژوهشی خارج از کشور هستند که به تحقیق روی ساخت دندان با استفاه از سلول‌های بنیادی حاصل از جوانه دندانی پرداخته‌اند که در روند پژوهش، سلول‌های بنیادی را در کلیه تزریق و پس از ساخت دندان، آن را در محل دندان افتاده پیوند زدند.

این دندانپزشک با اشاره به این‌که در هر بافتی امکان ساخت دندان و پیوند در محل دندان افتاده وجود دارد، گفت: علت این‌که پژوهشگران خارج از کشور اقدام به ساخت دندان در کلیه کردند این است که کلیه بافتی محسوب می‌شود که خون‌رسانی در آن زیاد است.

وی افزود: در این پژوهش پس از باروری موش‌ها در روز چهاردهم بارداری، جنین را خارج کرده و جوانه دندان آسیاب موش را جدا و با در آوردن سلول‌های بنیادی «اکتودرم» و «مزانشیم» از جوانه دندان آسیاب موش، این سلول‌ها را مدت ۲۴ساعت در داربست ساخته شده قرار می‌دهند و پس از آن سلول را زیر عضله جونده موش‌ نر که در موش‌ها خیلی قوی است، می‌کارند.

بشارت ادامه داد: به طور طبیعی بعد از ۲۰ روز، بافت دندانی تشکیل می‌شود که بسیار مشابه بافت دندان طبیعی است. مرحله‌ای که مینا و عاج تشکیل می‌شود و اگر یک تا دو روز دیگر صبر شود حتی ترشح عاج و مینا از نمونه دندانی ساخته شده نیز قابل مشاهده خواهد بود.

این دندانپزشک اظهار کرد: عضله موش قوی است. به همین لحاظ سلول‌های بنیادی حاصل از جوانه دندانی آسیاب موش را در عضله کاشته و پس از ساخت دندان، دندان تولیدی را در محلی که دندان موش افتاده بود، قرار می‌دهند.

دکتر علی بشارت

جدا کردن جوانه دندانی از جنین‌های سقط شده

مسئول کمیته سلولی مرکز تحقیقات دندانپزشکی رویال در خصوص تشکیل جوانه دندان‌ها به خبرنگار ایران پزشک گفت: جوانه دندان‌ها در مرحله جنینی تشکیل می‌شود و این در حالی است که تنها جوانه دندان عقل در ۴ تا ۵ سالگی ساخته می‌شود. اگر موفق به گرفتن جوانه دندانی در مرحله جنینی نشویم، می‌توان از جوانه دندان عقل برای ساخت دندان استفاده کرد.

وی افزود: در تلاشیم از جوانه دندانی فرزند برای والدین یا خانواده استفاده کنیم.

علی بشارت در خصوص امکان استفاده از جوانه دندانی جنین‌های سقط شده نیز اظهار کرد: اگر بلافاصله پس از سقط، اقدام به جداسازی جوانه شود، امکان کاربردی بودن آن وجود دارد.

مسئول کمیته سلولی مرکز تحقیقات دندانپزشکی رویال دلیل استفاده از موش در این پژوهش را این‌طور بیان کرد: از آنجایی که مراحل تکاملی جنینی موش شبیه انسان است، اما در ابعاد کوچکتر، از موش برای پژوهش خود استفاده کردیم.

بشارت افزود: طول بارداری موش ۲۰ تا ۲۱ روز است و دقیقا همان سیر تکاملی بارداری ۹ ماهه انسان را طی می‌کند و هر روز اندام‌های بسیاری تشکیل می‌شود.

وی اضافه کرد: دندان موش از ابتدا تا انتها یعنی نحوه تشکیل مینا و عاج دندان مشابهت کامل به دندان انسان دارد و به همین لحاظ سعی شده با استفاده از سلول‌های بنیادی حاصل از جوانه دندان آسیاب موش، اقدام به ساخت دندان بیولوژیک شود.

این دندانپزشک در پایان گفت: در تلاشیم به جای استفاده از ایمپلنت برای ساخت دندان و جایگزینی دندان افتاده از سلول‌های بنیادی حاصل از جوانه دندانی جنینی یا جوانه دندان عقل اقدام به ساخت دندان کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/pZZXl

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک