در صورت تایید وزارت بهداشت؛

اختصاصی / رشته‌های غیرمرتبط به حوزه تغذیه وارد نخواهند شد

۱۳۹۴/۱۱/۲۰ در ۲۰:۲۰

رئیس انجمن تغذیه ایران از تصویب اولیه مصوبه عدم ورود رشته‌های غیرمرتبط به تغذیه در تحصیلات تکمیلی خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، جلال‌الدین میرزای رزاز با اشاره به جلسه اعضای انستیتو تغذیه، انجمن تغذیه، دفتر بهبود تغذیه و جمعی از کارشناسان که در دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: در این جلسه بحث عدم ورود رشته‌های غیرمرتبط که پایه‌های غیرتغذیه‌ای دارند را در بازبینی آیین‌نامه مراکز مشاوره و مطب تصویب کردیم که این افراد دیگر اجازه تاسیس دفتر مشاوره تغذیه نداشته باشند.

جلال‌الدین میرزای رزاز با اشاره به این موضوع که این مصوبه شامل حال دانشجویانی که در حال حاضر در رشته‌های کارشناسی ارشد تغذیه تحصیل می‌کنند نمی‌شود، اظهار کرد: از طرف دیگر احساس کردیم دانشجویانی که در حال حاضر مثلا با زمینه زیست‌شناسی در رشته ارشد تغذیه تحصیل می‌کنند، مورد ظلم واقع می‌شوند. چرا که وقتی این افراد وارد این رشته شدند، اختیار تاسیس دفتر کار داشتند. در نتیجه این مصوبه قرار است برای کسانی که در حال تحصیل هستند، اعمال نشود، اما کسانی که می‌خواهند از این به بعد وارد رشته کارشناسی ارشد تغذیه شوند، باید بدانند که اگر مثلا با پیش زمینه مامایی وارد رشته کارشناسی ارشد تغذیه شوند، اجازه تاسیس دفتر کار نخواهند داشت.

وی در خصوص اینکه این موضوع از چه زمانی اجرایی خواهد شد، افرود: در حال حاضر این موارد را آماده و ویرایش می‌کنیم تا بعد به امضای وزیر بهداشت برسد.

رزاز در ادامه به موضوع استفاده از دستگاه‌های رژیم‌درمانی نیز اشاره کرد و گفت: جای مجادله‌انگیز ۲ قسمت است؛ اول ورود رشته‌های غیرمرتبط به تغذیه و دوم استفاده از دستگاه‌های رژیم‌درمانی.

وی ادامه داد: در حال حاضر بحث ممنوع بودن ورود رشته‌های غیرمرتبط به رشته تغذیه را تصویب کردیم، اما در خصوص بحث دستگاه‌ها هنوز بررسی‌ها ناقص مانده و امیدواریم در جلسه‌های آتی به نتیجه برسیم. چرا که همه کارخانه‌های سازنده، این دستگاه‌ها را به عنوان یک وسیله کمک‌کننده می‌شناسند و هیچ‌کدام ادعایی ندارند که این دستگاه‌ها به تنهایی می‌توانند اثرگذار باشند. توصیه کارخانه‌های سازنده این دستگاه‌ها، استفاده از آنها در کنار یک رژیم‌غذایی مناسب است.

رئیس انجمن تغذیه ایران تاکید کرد: معتقدیم متولی اصلی استفاده از این دستگاه‌ها، فقط می‌تواند کارشناس، کارشناس ارشد و متخصص تغذیه باشد.

وی در این رابطه افزود: البته چون این دستگاه‌ها تنوع زیادی دارند، شاید استفاده از برخی دستگاه‌های تهاجمی را فقط محدود به متخصصین کنیم. چون در صورت استفاده نادرست، ممکن است مشکلاتی به وجود آید.

جلال‌الدین میرزای رزاز در خصوص زمان تایید نهایی این مصوبه نیز به خبرنگار «ایران پزشک» گفت: تایید نهایی این مصوبه منوط به این است که موضوع استفاده از دستگاه‌های رژیم‌درمانی را هم در این کارگروه حل و فصل کنیم و در نهایت به تایید وزیر بهداشت برسد که ممکن است طی ۲ تا ۳ ماه آینده طول بکشد و این آیین‌نامه تدوین شود.

رزاز همچنین در خصوص برخی گمانه‌زنی‌ها در خصوص تصمیمات بُرد تغذیه اظهار کرد: وظایف بُرد تغذیه چیز دیگری است و اگر در این جلسات به صورت تصادفی اعضای بُرد حضور داشته باشند، فقط نظرات شخصی خود را می‌دهند. این جمع به عنوان کارشناسانی جمع شده‌اند که اساس‌نامه تاسیس مراکز دفتر مشاوره را بررسی می‌کنند و مصوبات بُرد به این قسمت ارتباطی ندارد.

رئیس انجمن تغذیه ایران همچنین ضمن تشکر از مدیر دفتر بهبود تغذیه جهت انجام همکاری‌های لازم، اظهار امیدواری کرد: انشالله این مسئله با جمع‌بندی نهایی، طی یک تا دو جلسه آینده به سرانجام خواهد رسید.

لازم به ذکر است شرکت‌کنندگان در این جلسه که به همت دفتر بهبود تغذیه گرد هم آمده بودند عبارتند از: رئیس انستیتو تغذیه، رئیس انجمن تغذیه، مدیر دفتر بهبود تغذیه، رئیس کمیته استانداردسازی، عده‌ای از اعضای هیئت مدیره انجمن تغذیه، صاحب‌نظران و پیش‌کسوتان رشته تغذیه به عنوان کارشناس.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/dj575

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک