راهکارهای تغذیه‌ای برای درمان سرطان

اختصاصی / رژیم غذایی مناسب یعنی استفاده از مواد غذایی متنوع

۱۳۹۴/۱۱/۱۳ در ۱۴:۳۳

مهتاب نجمی

«کارشناس ارشد تغذیه و رژیم‌درمانی»

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، طبق آمارهای مرکز تحقیقات سرطان کشور، ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین آمار رشد سرطان را در جهان دارد و سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران محسوب می‌شود. آمار ابتلا به سرطان در کشور سالانه ۹۰ هزار نفر است و کل تعداد مبتلایان به ۵۰۰ هزار نفر می‌رسد. تخمین زده می‌شود که این مقدار طی ۱۵ تا ۲۰ سال آینده به ۲ برابر افزایش یابد.

زمانی که سرطان در فردی تشخیص داده می‌شود، طرح درمان توسط پزشک تعیین می‌گردد که شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی، هورمون درمانی،  ایمنوتراپی و ترکیبی از اینهاست.

تغذیه صحیح و رژیم غذایی مناسب می‌تواند علاوه بر کمک به درمان بیماری، به عوارض ناشی از درمان (که بر غذا خوردن اثر می‌گذارد) نیز کمک کند؛ لذا می‌توان گفت تغذیه مناسب یکی از مهمترین مراحل درمان این بیماران است.

رژیم غذایی مناسب حین درمان کمک می‌کند تا بیمار احساس بهتری داشته باشد، انرژی، قوای جسمانی و وزن وی حفظ شود، تحمل بیمار در برابر عوارض جانبی افزایش یابد و ابتلا به عفونت‌ها کاهش یابد.

رژیم غذایی مناسب یعنی استفاده از مواد غذایی متنوع که بتواند مواد مغذی مورد نیاز بدن جهت مقابله با بیماری را در اختیار بدن قرار دهد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

پروتئین‌ها: جهت ساخت و ترمیم سلول‌های بدن ضروری هستند و به حفظ سلامت سیستم ایمنی کمک می‌کنند. در حین درمان سرطان، نیاز بیمار به پروتئین افزایش می‌یابد؛ منابع غذایی پروتئینی عبارتند از گوشت‌ها (قرمز، سفید و ماهی)، تخم مرغ، لبنیات، انواع حبوبات، آجیل‌ها و محصولات سویا.

چربی‌ها: به ساخت سلول‌های تازه کمک می‌کنند. همچنین منبع انرژی هستند و از بافت‌های بدن محافظت می‌کنند. انتقال برخی ویتامین‌ها در خون به کمک چربی‌ها انجام می‌گیرد. انواع چربی‌هایی که مفیدتر هستند مانند روغن زیتون، کانولا، کنجد و چربی موجود در آجیل‌ها. توجه به این نکته ضروری است که از مصرف چربی‌های ترانس و اشباع پرهیز شود، چرا که این مواد پیش‌ساز مواد التهابی در بدن هستند و می‌توانند درمان بیماری را با اختلال مواجه کنند.

کربوهیدرات‌ها: سوخت لازم برای بدن را فراهم می‌کنند و به عنوان اولین منبع انرژی، همواره پیش قدم هستند. منابع خوب کربوهیدراتی عبارتند از میوه‌ها، سبزی‌ها، حبوبات و غلات کامل و نان‌ها؛ توجه کنید که مصرف شیرینی‌ها و قندهای ساده باید به حداقل برسند. زیرا علاوه بر اینکه ارزش تغذیه‌ای چندانی ندارند، با ایجاد مکانیسم‌های التهابی در روند درمان اختلال ایجاد می‌کنند.

ویتامین‌ها و املاح معدنی: چنانچه فرد از یک رژیم متنوع و متعادل با انرژی و پروتئین کافی پیروی کند، مقادیر کافی املاح و ویتامین را دریافت می‌کند. در صورتیکه بیمار دریافت کافی از مواد غذایی نداشته باشد و یا وزن کم کند، پزشک یا مشاور تغذیه برای وی مولتی‌ویتامین تجویز می‌کند که البته توصیه می‌شود مقدار مولتی‌ویتامین از ۱۰۰ درصد نیاز روزانه به ریز مغذی‌ها بیشتر نباشد و نیز فاقد آهن باشد (مگر آنکه پزشک نیاز به آهن را برای بیمار ضروری بداند). لازم به ذکر است که باید از مصرف خودسرانه مکمل‌های غذایی به ویژه در این بیماران پرهیز شود.

فیتوکمیکال‌ها: این گروه از مواد که در میوه‌ها و سبزی‌ها به فراوانی وجود دارند، مدافعین قدرتمندی برای مبارزه با سرطان هستند. مشاوران تغذیه توصیه می‌کنند که روزانه حداقل ۵ واحد میوه و سبزی رنگی و متنوع مصرف شود.

آنتی اکسیدان‌ها: شامل ویتامین‌های A، E، C، سلنیم و.. هستند که رادیکال‌های آزاد را جذب می‌کنند. مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها کمک می‌کند تا آنتی‌اکسیدان‌ها به بدن برسد.

بیماران مبتلا به سرطان باید به این نکته توجه داشته باشند که تحت هیچ شرایطی مکمل‌ها، داروهای گیاهی و گیاهان دارویی را بدون مشورت و تجویز پزشک معالج خود مصرف نکنند.

در این میان توجه به ایمنی مواد غذایی، روش‌های پخت سالم، نگهداری مناسب مواد غذایی جهت جلوگیری از آلوده شدن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در پایان اینکه تغذیه مطلوب در حین درمان سرطان کمک می‌کند تا بیمارعوارض جانبی درمان را بهتر تحمل کند، خطر ابتلا به عفونت‌ها را در وی کاهش داده و بهبودی را تسریع می‌کند.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/4w7wX

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک