همگامی ایران با جهان در پُر فشاری خون

مهاجرت نمک از سفره ایرانی‌ها

۱۳۹۴/۱۱/۲۱ در ۱۱:۰۵

نمک

 

ایران پزشک – مهتاب نجمی، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی: فشارخون یعنی نیرویی که از سوی خون به دیواره رگ وارد می‌شود و پرفشاری خون (فشار خون بالا) زمانی اتفاق می‌افتد که فشارخون به طور مداوم از ۱۴۰/۹۰ میلی‌متر جیوه بالاتر باشد.

شیوع فشارخون در کشور در سن ۱۵ تا ۶۴ سال ۱۷/۵ درصد گزارش شده که در بسیاری از موارد بیماری شناخته نشده باقی می‌ماند. گفته می‌شود تا قبل از ۴۵ سالگی، مردان بیش از زنان به پرفشاری خون مبتلا می‌شوند، ولی در سنین بعد از ۶۵ سالگی شیوع آن در زنان بیشتر است. البته همگام با ایران در سرتاسر جهان، پرفشاری خون به عنوان یک مشکل عمده در بهداشت مطرح است.

فشار خون بالا در صورت عدم کنترل منجر به عوارض قلبی، کلیوی و سکته می‌شود، اما آنچه بیش از همه بر ابتلا به پرفشاری خون اثر دارد، غیر از موارد ارثی، سبک زندگی و رژیم غذایی افراد است. آمارها نشان می‌دهند که به ازای هر ۱۰ کیلوگرم افزایش وزن، ۶/۶ میلی‌متر جیوه فشار خون افزایش می‌یابد.

مصرف غذاهای حاوی نمک یا سدیم زیاد، افزایش وزن بدن، عدم انجام فعالیت بدنی، مصرف کم میوه‌ها و سبزیجات، همگی از جمله عوامل مربوط به سبک زندگی هستند که بر ابتلا به پرفشاری خون اثر دارند.

 

نمک چگونه باعث افزایش خون می‌شود

وقتی مقدار زیادی غذای شور و پرنمک مصرف می‌کنیم، مقادیر زیادی سدیم وارد بدن می‌شود و به دنبال سدیم، مقادیر زیادی آب هم جذب می‌شود تا بتواند سدیم اضافی را دفع کند و تعادل ایجاد کند و این فرآیند باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می‌کند که میزان مصرف نمک در افراد سالم به کمتر از ۲۳۰۰ میلی‌گرم در روز یا ۵ گرم نمک (یک قاشق مرباخوری) محدود شود. این میزان در افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، ۱۵۰۰ میلی‌گرم است. این مقادیر در ایران ۲ تا ۳ برابر استاندارد جهانی است.

لازم است که توصیه‌های تغذیه‌ای در رابطه با فشار خون را بدانیم:

  1. از مصرف فست فودها، غذاهای آماده و کنسروی، سوسیس و کالباس، خیار شور، ماهی شور، ترشی شور و… پرهیز کنید.
  2. از مصرف تنقلات شور نظیر آجیل‌های بو داده، چوب شور، چیپس و پفک بپرهیزید.
  3. مصرف انواع سس‌ها، رب گوجه فرنگی را به حداقل برسانید.
  4. از مصرف سوپ‌های آماده خودداری کنید.
  5. روزانه از انواع میوه‌ها و سبزی‌ها در رژیم غذایی خود استفاده کنید.
  6. غلات سبوس‌دار را فراموش نکنید.
  7. در انتخاب نان مصرفی خانواده دقت کنید و نان‌های حاوی جوش شیرین را مصرف نکنید. چرا که در ترکیب جوش شیرین، سدیم وجود دارد.
  8. نمکدان را بر سر سفره نیاورید.
  9. در هنگام طبخ غذا مقادیر کنترل شده نمک به کار برید.
  10. جهت بهبود طعم غذا به جای نمک از چاشنی‌های دیگر نظیر سبزی‌های خشک، آبلیمو و… استفاده کنید.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/TFapg

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک