حق فنی یا تعرفه خدمات دارویی

اختصاصی / وجهی که با تغییر نام، رویکردها را عوض کرد

۱۳۹۴/۱۲/۰۱ در ۱۸:۰۶

مشتی قرص و شربت می‌ریزد داخل کیسه و می‌دهد دست بیمار؛ مرد بیمار، بی‌حوصله از سرفه‌هایی که امانش را بریده، نگاه می‌کند و می‌گوید: «دکتر کی داروها رو بخورم؟» دکتر جوان شانه‌ای بالا می‌اندازد و می‌گوید: «هر وقت دوست داری!» مرد هم لابد می‌رود که هر طور دوست دارد داروهایش را بخورد و خوب شود.

حتی تصور این موضوع هم خنده‌دار است. ارائه راهنمایی در مورد مصرف دارو، پیش پا افتاده‌ترین و در عین حال مهم‌ترین کاری است که مسئول فنی داروخانه و داروساز انجام می‌دهد. سرفصل‌های کاری زیاد دیگری در داروخانه‌ها توسط این افراد انجام می‌شود که تنها با ۲۰۰۰ تومان حق فنی، سر و ته آن هم می‌آمد. هرچند دیگر همان هم پرداخت نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، حق تعرفه دارویی یا همان حق فنی داروخانه، مبلغ ثابتی حدود ۲۰۰۰ تومان است که به ازای هر نسخه حساب می‌شود. این حق فنی در ازای خدماتی مانند آماده‌سازی یک نسخه و خواندن و تشخیص صحیح آن، قیمت‌گذاری دقیق داروها بر اساس مقررات بیمه بیمار و تعیین سهم بیمه و بیمار، تماس با پزشک مربوطه در صورت مخدوش بودن نسخه، گرفته می‌شود. برای داروهای بدون نسخه نیز گاهی حق فنی لحاظ می‌شود، زیرا  داروها شرایط نگهداری مهمی دارند و باید این شرایط تامین گردد. در غیر این صورت دارو اثر خود را از دست داده و کارایی نخواهد داشت و از ظاهر دارو به هیچ عنوان نمی‌توان از موثر نبودن آن اطلاع پیدا کرد.

حالا در شرایطی که داروسازان انتظار داشتند حق فنی افزایش پیدا کند، این ۲۰۰۰ تومان با رای دیوان عدالت از نسخه‌ها حذف شد. موضوعی که نارضایتی و واکنش داروسازان و داروخانه‌داران را به همراه داشت. زیرا در حالی که دارو تنها کالایی است که برای ارائه آن به بیمار، باید تحصیلات دانشگاهی در سطح دکترای حرفه‌ای یعنی معادل پزشک و دندانپزشک داشت و دکتر داروساز تنها مرجعی است که با دریافت مجوز از وزارت بهداشت و درمان قادر به ارائه دارو است، اما به نظر می‌رسد اقدامات‌شان دیده نمی‌شود و حتی ۲۰۰۰ تومان حق فنی که شاید در خوش‌بینانه‌ترین حالت، نصف هزینه سرویس یک وعده غذا در یک رستوران معمولی باشد را نیز برای این بخش صلاح ندیدند.

هرچند این مبلغ فقط برای ارائه خدمات دارویی است و اگر قرار باشد برای مشاوره هزینه‌ای در نظر گرفته شود، باید بیش از این‌ها باشد و اگر با متوسط به پایین دنیا نیز مقایسه کنیم باید برای هر مشاوره حدود ۱۰ هزار تومان لحاظ شود.

 

نگرانی‌های داروسازان

وقتی به میانه صحبت‌های‌شان می‌رسم درباره کاندیداهای داروساز حرف می‌زنند و این که می‌خواهند در مجلس چکار کنند. یکی از کاندیداها گویا گرفتن حق فنی را غیرشرعی دانسته و این حرف باعث ناراحتی جمعی از داروسازان شده است.

علی احمدی، مسئول فنی یک داروخانه در مرکز شهر تهران با مراجعه حدود ۱۰۰ نسخه در روز، حسابی از شرایط پیش آمده دل‌خور است به خبرنگار «ایران پزشک» گفت: وقتی به این شکل به داروسازان اهانت می‌شود و خدمات آنها زیر سوال می‌رود، انتظار ما از مسئولان برای حمایت بیشتر می‌شود.

این داروساز جوان افزود: مثلا یک پزشک ۲۵ هزار تومان ویزیت می‌گیرد و فقط چند دارو که حفظ کرده را در نسخه‌های تکراری می‌نویسد. حالا چرا این برخورد فقط با داروسازان باید انجام شود؟ این ۲۰۰۰ تومان حتی پول پفک و چیپس هم نیست و واقعا جای تاسف دارد.

عادل کاظمی، دانشجوی ترم آخر داروسازی که در یک داروخانه مشغول به کار است نیز از دیگر معترضان به این ماجراست. وی به خبرنگار «ایران پزشک» گفت: بیماران به اولین جایی که برای مشاوره مراجعه می‌کنند داروخانه است. ابطال حق فنی، قطعا باعث دلسردی داروسازان خواهد شد. البته درست است که می‌گویند پاسخ‌گو بودن وظیفه این افراد است، اما به هرحال در صورت حذف این تعرفه، داروسازان به حق خود نمی‌رسند و در نتیجه ارائه خدمات شرایط بدی پیدا خواهد کرد و دلسردی در پی خواهد داشت.

وی افزود: پزشک برای هر مراجعه و سوالی، حق ویزیت ۲۵ هزار تومانی درخواست می‌کند، اما داروساز فقط برای نسخه ۲۰۰۰ تومان گرفته و بقیه را بدون چشم داشت مشاوره و راهنمایی می‌کند.

کاظمی تفاوت حق فنی و خدمات دارویی را این‌طور بیان کرد: حق فنی برای مشاوره است و خدمات دارویی مربوط به نسخه‌پیچی می‌شود.

وی ادامه داد: البته تفکیک این ۲ موضوع امکان‌پذیر نیست، زیرا نمی‌شود مثلا به پزشک مراجعه کرد و از او خواست معاینه نکند و فقط دارو بنویسد و بعد نصف پول ویزیت را پرداخت کرد.

کاظمی به انتظار بالا رفتن حق فنی و نه حذف شدن آن اشاره کرد و گفت: این صنف منتظر زیاد شدن نرخ حق فنی بودند. حق فنی، تیر ماه به تعرفه خدمات تغییر نام پیدا کرد که الان رئیس دیوان عدالت، آن را نیز مردود اعلام کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/zQ7ht

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک