تغذیه فقط رژیم‌درمانی نیست

اختصاصی / پای نرم‌افزارهای رژیم‌درمانی توی کفش متخصصین تغذیه

۱۳۹۴/۱۱/۲۳ در ۰۰:۱۹

حالا دیگر خبرها را نه توی روزنامه، بلکه توی سایت‌ها و حتی کانال‌های تلگرام می‌خوانیم. ارزش وقت بیشتر از قبل پُر رنگ شده و حجم کارها آنقدر هست که کمتر کسی فرصت باشگاه رفتن و ورزش کردن دارد. در عین حال تمایل به داشتن اندامی مناسب، باعث شده خیلی‌ها به رژیم‌های غذایی مختلف رو بیاورند. رژیم‌درمانی بخشی از علم تغذیه است، اما گویی سودآور بودنش باعث شده تا کل رشته تغذیه را زیر سایه خود بگیرد. هرچند همه ماجرا فقط این نیست و راحت‌طلبان و البته سودجویانی هم هستند که با ارائه برنامه‌های کامپیوتری رژیم‌درمانی، بازار پُر سودی را برای خود به هم زده‌اند. کار تا آنجا پیش رفته که حتی پای نرم‌افزارهای رژیم‌درمانی به تلفن‌های همراه هوشمند نیز باز شده و مثلا برای سیستم‌عامل اندروید به بیشترین حد دانلود رسیده است. هرچند این اتفاق، باعث ناراحتی متخصصان تغذیه و رژیم‌درمانی شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، رئیس انجمن تغذیه ایران درباره فراگیر شدن این نرم‌افزارها و موضوع رژیم درمانی گفت: وقتی در جامعه بحث تغذیه مطرح می‌شود، همه یاد رژیم‌درمانی می‌افتند و این اصلا اتفاق خوبی نیست.

جلال‌الدین میرزای رزاز با اشاره به اینکه رشته تغذیه ۸۰۰۰ نیروی آموزش‌دیده دارد، اظهار کرد: از این تعداد، ۹۰ درصد کارشناس هستند و بقیه در ارشد و دکتری فارغ‌التحصیل شده‌اند. اتفاقی که افتاده این است که به دلیل استفاده نشدن از این نیروی عظیم کار و جذاب بودن این بازار برای افراد، خیلی‌ها به برنامه‌های رژیم‌درمانی روی آوردند. پزشکان عمومی که با خرید چند نرم‌افزار تغذیه‌ای اقدام به ارائه برنامه‌های تغذیه‌ای می‌کنند نیز طرف دیگر ماجرا هستند.

وی در خصوص نرم‌افزارهای رژیم درمانی نیز به خبرنگار «ایران پزشک» گفت: این نرم‌افزارها شاید بتوانند به یک متخصص تغذیه که حجم مراجعاتش زیاد است کمک کند، اما اگر قرار بود با قد و وزن به کسی رژیم تغذیه داده شود، دیگر نیازی به وجود مراکز آموزشی، دانشگاه و انستیتو تغذیه نبود و همین‌ها کفایت می‌کرد.

از طرف دیگر، متخصصین تغذیه معتقدند که برنامه‌های نرم‌افزاری باید به عنوان یک کمک‌کننده استفاده شوند. رزاز در این رابطه افزود: متخصص تغذیه حدود نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه مصاحبه اولیه با مراجعه‌کننده انجام می‌دهد تا به شرایط بیمار واقف شود. او در بخش اول به اظهارات بیمار گوش می‌دهد، بعد به شواهد و مستندات توجه می‌کند و در بخش سوم، بخش اول و دوم صحبت‌ها را ارزیابی می‌کند تا به تشخیص اصلی برسد و در بخش آخر باید برنامه‌ریزی برای درمان را انجام بدهد. یعنی امکان ندارد که فقط با قد و وزن بیمار و اندازه دور مُچ به یک برنامه ثابت و چاپ‌شده اکتفا کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/mJkh0

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک