دلایلی که نشان می‌دهد رژیم‌غذایی، جان‌تان را نجات می‌دهد

اختصاصی / کاهش وزن، استراتژی مهم در پیشگیری از بیماری‌های مزمن

۱۳۹۴/۱۱/۲۸ در ۱۰:۱۳

زینب فغفوری

«دکترای تخصصی علوم تغذیه»

بروز بیماری‌های مزمن به سرعت در حال افزایش است. افزایش بروز و عوارض ناشی از این بیماری‌ها به دلیل آنکه رویکرد سیستم‌های سلامتی در جوامع امروزی بر پایه درمان است، غیرقابل اجتناب هستند و تنها زمانی می‌توان به کند کردن این روند امیدوار بود که بر پیشگیری از این بیماری‌ها تمرکز شود.

زینب فغفوری در یادداشتی که به «ایران پزشک» داد، نوشت: آمارها نشان می‌دهد که جمعیت مبتلا به دیابت از ۳۶۶ میلیون نفر در سال ۲۰۱۱ به ۵۵۲ میلیون نفر در سال ۲۰۳۰ و بروز سرطان‌ها از ۱۴/۹ میلیون نفر در سال ۲۰۱۳ به ۲۱/۴ میلیون نفر در سال ۲۰۳۰ خواهد رسید. همچنین بیماری‌های مزمنی مانند بیماری‌های قلبی-عروقی، سکته مغزی، سرطان‌ها و دیابت مسئول بیش از ۶۰ درصد مرگ و میرها در سراسر جهان هستند. این بیماری‌ها علاوه بر افزایش مرگ و میر، هزینه‌های مالی زیادی را نیز به سیستم بهداشتی جامعه تحمیل کرده و اثرات بسیار منفی بر کیفیت زندگی افراد مبتلا اعمال می‌کنند.

رژیم‌های غذایی ناسالم و عدم فعالیت فیزیکی که منجر به شرایطی مانند چاقی می‌شوند نیز از دلایل اصلی ایجاد و تشدید کننده این بیماری‌ها محسوب می‌شوند. به گونه‌ای که در طول سال‌های اخیر، شیوع چاقی و بیماری‌های مزمن به صورت موازی افزایش یافته است. بنابراین پیشگیری از طریق تغییر الگوی شیوه زندگی مانند اصلاح عادات غذایی نادرست، می‌تواند عامل بسیار مهمی در حفظ سلامتی افراد و منابع مالی یک جامعه باشد.

با توجه به نقش تاثیرگذار چاقی، کاهش وزن از استراتژی‌های بسیار مهم در پیشگیری از بیماری‌های مزمن است. هر چند چاقی یک ماهیت چند عاملی ناشی از عوامل ژنتیکی، فیزیولوژیکی، رفتاری، اجتماعی، فرهنگی و فاکتورهای محیطی دارد که منجر به عدم تعادل در دریافت و مصرف انرژی می‌شود.

عدم توجه به اصلاح هر یک از این عوامل می‌تواند برنامه‌های کاهش وزن را با شکست مواجه سازد و همین موضوع عدم موفقیت در حفظ وزن کاهش یافته و برگشت مجدد اضافه وزن از عوامل مهم در رژیم‌های کاهش وزن بوده که معمولا افراد پیروی کننده از این‌گونه رژیم‌های غذایی را از ادامه مسیر دلسرد کرده و آمار نیز تایید کننده این مطلب است که تنها ۲۰ درصد افراد در حفظ روند کاهش وزن موفق هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد عوامل مختلفی در شکست رژیم‌های کاهش وزن دخیل هستند که از جمله می‌توان به درصد بالای کاهش وزن در کوتاه مدت و افسردگی اشاره کرد.

زینب فغفوری در ادامه یادداشت خود که به «ایران پزشک» داد، افزود: مطالعات و تجربیات حاصل از روش‌های استفاده شده در افراد موفق، نشان می‌دهند که با داشتن یک دید همه جانبه در درمان چاقی، از جمله آماده‌سازی فرد از نظر روانی و به کارگیری استراتژی‌های مختلف مانند حفظ فعالیت فیزیکی در سطح بالا، دریافت رژیم‌غذایی کم کالری و کم چرب، دریافت منظم صبحانه، خودپیگیری منظم وزن و رفتارهای مرتبط با افزایش وزن و حفظ الگوی غذایی ثابت در طول ایام هفته می‌توان درصد موفقیت در حفظ کاهش وزن را تا حدود زیادی بالا برد و از منافع بسیار درمان چاقی در طولانی مدت استفاده کرد.

حفظ کاهش وزن به مدت ۲ تا ۵ سال، خطر برگشت مجدد اضافه وزن را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد و افرادی که موفق شوند کاهش وزن خود را  بیش از ۲ سال حفظ کنند، شانس زیادی در ادامه این روند در طولانی مدت خواهند داشت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/NcSUP

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک