سخنگوی وزارت بهداشت مطرح کرد:

اختلال در باز کردن رمزها اشکال سامانه انتخابات الکترونیکی نظام پزشکی

۱۳۹۶/۰۵/۰۹ در ۱۴:۰۵

سخنگوی وزارت بهداشت

سخنگوی وزارت بهداشت درباره انتخابات الکترونیک نظام پزشکی با بیان این‌که کار تا عصر روز قبل از انتخابات در حال انجام بود، گفت: پیش بینى این بود که براى برگزارى مشکلى نیست، اما فکر می‌کردیم در برخى جاها ممکن است رمزگشایى انجام نشود و در نتیجه برای صیانت از آرا، انتخابات الکترونیک لغو شد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج حریرچی در نشست خبری با بیان این‌که متاسفانه ۳۰ درصد غذای مصرفی ایرانی‌ها اضافه است، گفت: این در حالی است که چاقی و اضافه وزن به عنوان یک معضل سلامتی در کشور به شمار می‌رود. چاقی و اضافه وزن علاوه بر این‌که بیماری و محدود کننده حرکت است، موجب بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته‌های قلبی و مغزی، دیابت، افزایش سرطان و کاهش طول عمر هم می‌شود.

وی افزود: یک هفتم معادل ۱۳/۸ درصد مردان به چاقی مبتلا هستند و ۳۵/۳ درصد مردان اضافه وزن دارند که در مجموع مردان چاق و دارای اضافه وزن کشور حدود ۵۰ درصد هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در ۳۵ سال گذشته، میزان چاقی در کشور بیش از ۵۰ درصد شده که اکنون ۱۱ میلیون نفر در کشور چاق هستند و میزان اضافه وزن بیش از سه و نیم برابر شده است و اکنون ۱۸ میلیون نفر اضافه وزن دارند و در حال حاضر ۲۹ میلیون ایرانی چاقند یا اضافه وزن دارند.

 

اظهارات جدید سخنگوی وزارت بهداشت درباره انتخابات نظام پزشکی

حریرچی در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک درباره مشکلات ایجاد شده در انتخابات الکترونیک سازمان نظام پزشکی اظهار کرد: این که برخی می‌گویند جامعه پزشکى ملتهب است، این طور نیست. واقعیت این است که وزارت بهداشت براى این که میزان مشارکت در انتخابات را بالا ببرد دست به کار شجاعانه، بزرگ و پر ریسکى زد.

وی با اشاره به این‌که اگر به سمت انتخابات الکترونیک نمى‌رفتیم، انتخاباتى مثل قبل برگزار مى‌شد، ادامه داد: وزارت بهداشت بر خلاف تحلیل‌ها، دست به اقدام شجاعانه و پر ریسکى زد و البته تست‌هاى متعددى هم در این خصوص انجام شد.

قائم مقام وزیر بهداشت ادامه داد: اشکالى در بامداد آن روز رخ داد و تلاش‌هاى بسیارى انجام شد که مشکل برطرف شود، اما این طور نشد. این انتخابات نسبت به انتخابات ریاست جمهوری و غیره پیچیده بود؛ از این لحاظ که باید شغل و شهر و پزشک و داروساز بودن نیز در آن تفکیک و همچنین در نقاط مختلف کشور باید برگزار می‌شد.

حریرچی با بیان این‌که بهترین شرکت‌های مجری حوزه الکترونیک کشور برای کار دعوت شدند و دو گروه از اساتید دانشگاهی و مراجع قانونى نیز بر کار نظارت مى‌کردند، اظهار کرد: کار تا عصر روز قبل از انتخابات در حال انجام بود و مطرح شد که به عنوان یک پروژه ملی در کشور بهره‌برداری شود و اشکالى که در رمزگذارى پیش آمد، یک احتمال بود. پیش بینى این بود که براى برگزارى مشکلى نیست، اما فکر می‌کردیم در برخى جاها ممکن است رمزگشایى انجام نشود و در نتیجه برای صیانت از آرا، انتخابات الکترونیک لغو شد.

وی با بیان این‌که وزارت بهداشت اگر مى‌خواست مشارکت کم باشد، انتخابات را به روال سابق برگزار مى‌کرد، گفت: چند بار در این خصوص عذرخواهى شد و تیمى در حال آسیب شناسى این موضوع است. تعداد کسانى که آمادگى انتخابات الکترونیک را داشتند حدود ۶۶ هزار نفر بود و روز انتخابات ۵٣ هزار نفر شرکت کردند. حتى اگر یک نفر نتوانست شرکت کند، وزارت بهداشت این شجاعت را دارد که عذرخواهى کند و تلاش مى‌شود این اتفاق دیگر نیفتد.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این‌که هیئت نظارت تا یازدهم مرداد نتایج را اعلام می‌کند، بیان کرد: نحوه اعتراضات به آن شدتی که در رسانه‌ها گفته می‌شود، نبود و موارد اعتراضات قانونی توسط هیئت نظارت بررسی و اقدامات لازم انجام شده است.

 

کاهش کمبود دارو در دولت یازدهم

وی در ادامه این نشست خبری که با حضور خبرنگاران برگزار شد با بیان این‌که در اولین گام طرح تحول سلامت، کمبود داروها حل شد، اظهار کرد: قبل از دولت یازدهم به طور متوسط نزدیک به ٣٠٠ قلم دارو در کشور کم بود و با تدبیر این دولت، کمبود دارویى برطرف شد. طى ۴ سال گذشته متوسط کمبود دارویى بین ٢۵ تا ٣٠ قلم دارو بود.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: ایران کشورى با درآمد اقتصادى متوسط است و از لحاظ درآمد سرانه کشور هشتادم دنیا هستیم. در نتیجه نمى‌توانیم انتظار داشته باشیم با سرانه حدود چند صد دلارى، میزان مصرف داروى ما با آمریکا که سرانه ده هزار دلارى دارد منطبق باشد.

حریرچی ادامه داد: هم رسانه‌ها، هم پزشکان، هم مردم و هم انجمن‌ها باید آگاه باشند که ما با توجه به هزینه بهداشت و درمان باید به مصرف دارو توجه کنیم. در ثانى هم با توجه به اقتصاد مقاومتى و هم برنامه ششم توسعه موظفیم داروهاى ژنریک تهیه کنیم.

 

کیفیت داروهای تولید داخل

قائم مقام وزیر بهداشت درباره کیفیت داروهای تولید داخل نیز اظهار کرد: کیفیت داروهاى ایرانى در اکثر قریب به اتفاق آن‌ها، استانداردهاى لازم را دارد. همچنین پزشکان نیز باید طبق لیست دارویى کشور تجویز کنند.

 

افزایش تجویز آنژیوگرافی در راستای منافع مالی

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره رشد آمار آنژیوگرافى و سی تی آنژیوگرافی و تجویز آن در راستاى منافع مالى گفت: آنژیوگرافى و سى تى آنژیوگرافى هر دو اندیکاسیون خود را دارند. نظام پرداختى ما با توجه به این‌که مبتنی بر کارانه است، باعث رقابت رشته‌هاى مختلف در این زمینه مى‌شود. نکته مهم این است که در برخى موارد که مبتنى بر تجهیزات است، اضافه تجویز در این دو مورد نیز وجود دارد و اقدامات لازم در این خصوص انجام شده است. این نیست که براى یک مورد یا تمام موارد بگوییم آنژیوگرافى یا سى تى آنژیوگرافى بهتر است.

 

آخرین وضعیت تب کریمه کنگو

سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت تب کریمه کنگو نیز گفت: این بیماری از لحاظ بیماردهى و شیوع، میزان بالایى در کشور ندارد و کاملا تحت کنترل است. در واقع همه چیزهایى که در فضاى مجازى منتشر مى‌شود نیازى به پاسخگویى ندارد. آن چه در مورد تب کریمه کنگو انجام شد طبق پروتکل‌هاى بین المللى است.

 

تاخیر بیمه‌ها در پرداخت به شرکت‌های داروسازی

وی در پایان درباره مشکلات موجود در صنعت داروسازى بابت تاخیر بیمه‌ها نیز بیان کرد: با توجه به تاخیر بیمه‌ها، صنعت دارو دچار مشکل شده، اما اقدامات لازم در این خصوص انجام شده تا به سطح بازار و مصرف کننده آسیبی نرسد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/v4wqH

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک