رييس پژوهشكده معتمد جهاد دانشگاهى مطرح کرد:

از بررسی تاثیر میدان مغناطیسی در سرطان تا پزشکی شخص محور در پژوهشکده معتمد

۱۳۹۶/۰۵/۲۱ در ۱۹:۳۶

رییس پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهى با بیان این‌که طی سه سال اخیر، جهش جدى در تمام گروه‌هاى پژوهشکده سرطان داشتیم، گفت: راه اندازى بانک نمونه‌هاى زیستى سارکوما نیز همانند بانک سرطان پستان آغاز شده است و اگر تعداد نمونه‌هاى ما در این بانک به حد کفایت برسد، حاصل آن کارهای پژوهشی و تحقیقات بسیار خوبى در زمینه سارکوما خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، کیوان مجیدزاده ضمن تبریک روز خبرنگار با بیان این‌که انتشار صحیح اخبار علمى نقش بسیار مهمى در حرکت رو به جلوى فرهنگ علمى کشور دارد، گفت: اگر خبر علمى به درستى منتشر نشود، مى‌تواند آثار فاجعه بارى در کشور ایجاد کند. طى سال‌هاى قبل، گاهى اخبارى منتشر شده که صدمات جدى وارد و البته انتظاراتى در مردم ایجاد کرده است. بنابراین انتشار صحیح اخبار علمى، کار تخصصى است و خبرنگاران این حوزه باید اطلاعات جامع و دقیقى داشته باشند و بتوانند حتى افرادى که خبر علمى را اعلام مى‌کنند نیز به چالش بکشند.

وی در ادامه با اشاره به تغییر نام این پژوهشکده، بیان کرد: این پژوهشکده قبلا با عنوان پژوهشکده سرطان پستان شناخته مى‌شد و عنوان این پژوهشکده به واسطه اسم دکتر امیر معتمدى که به دلیلی فوت کردند به پژوهشکده معتمد تغییر نام داد. همچنین دلیل دیگر این تغییر عنوان این بود که ما در حال گسترش فعالیت‌های پژوهشکده هستیم و به جز سرطان پستان، روى سرطان‌هاى دیگرى نیز در حال کار هستیم.

 

برگزاری سه کنگره همزمان در مهر ماه امسال

مجیدزاده در ادامه صحبت‌های خود به برگزاری همزمان سه کنگره در سال جاری توسط این پژوهشکده خبر داد و اظهار کرد: امسال نهمین کنگره ملى و دومین کنگره بین المللى سرطان پستان و دومین کنگره طب ملى فراگیر در سرطان و دومین سمینار تخصصی سارکوما به صورت همزمان در یک برنامه سه روزه از ٢۶ تا ٢٨ مهر ماه در مرکز همایش‌هاى رازى برگزار خواهد شد. این همایش مى‌تواند براى همه متخصصین فعال در حوزه سرطان در کشور مهم باشد.

این متخصص بیوتکنولوژی پزشکی با بیان این‌که اولین کنگره ملى طب فراگیر، بسیار موفق بود، گفت: چالش‌ها و درگیرى‌هاى بسیارى میان طب سنتى طب رایج در کشور وجود دارد، اما ما در اولین کنگره طب فراگیر توانستیم هر دو سوى این ماجرا را کنار هم بنشانیم تا با هم مناظره و گفت‌و‌گو کنند. همچنین توجه و رونق بسیار خوبى را هم در اولین همایش طب فراگیر در سرطان شاهد بودیم.

 

برگزاری دومین سمینار تخصصی سارکوما

وی در خصوص سارکوما نیز اظهار کرد: امسال دومین سمینار تخصصی سارکوما نیز برگزار می‌شود. سارکوماها سرطان‌های شایعی نیستند و از طرفی پیچیدگی‌های علمی و تخصصی زیادی دارند و به همین دلایل متولى جدى و مشخصى در کشور ندارند و در نتیجه تلاش کردیم مرکزى را فعال کنیم که هم براى تشخیص و درمان و هم تحقیقات فعالیت کند. جهاد دانشگاهی در حوزه‌هایی وارد نمی‌شود که متولیان جدی در آن حوزه‌ها وجود دارد. بر اساس نظرسنجى و نیازسنجى‌ها به این نتیجه رسیدیم که سارکوما جزو موضوعات مغفول کشور است و باید در مورد آن کار متمرکزی انجام شود.

رییس پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی با اشاره به نمایشگاه‌ها و کارهای هنری حاشیه این همایش، ادامه داد: در جنب این کنگره سه گانه، جشنواره بهبودیافتگان سرطان را نیز خواهیم داشت که در قالب کارهاى هنرى و بازارچه‌ها خواهد بود. همچنین خیرین نیز در این جشنواره حضور خواهند داشت.

 

بانک نمونه‌های زیستی سارکوما

مجیدزاده با بیان این‌که طی سه سال اخیر، جهش جدى در تعداد مقالات چاپ شده تمام گروه‌هاى پژوهشکده سرطان داشتیم، گفت: برخى از طرح‌هاى ما همانند تولید آنتى بادى دوگانه سرطان و سلول درمانى سرطان در حال انجام است. راه اندازى بانک نمونه‌هاى زیستى سارکوما نیز همانند بانک سرطان پستان آغاز شده است و اگر تعداد نمونه‌هاى ما در این بانک به حد کفایت برسد، حاصل آن کارهای پژوهشی و تحقیقات بسیار خوبى در زمینه سارکوما خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک درباره بانک نمونه‌های زیستی سارکوما، اظهار کرد: امروزه در جهان یکى از اصلى‌ترین جنبه‌هایى که مى‌تواند به ما در تشخیص بیمارى کمک کند، بیومارکرهاى بیماران است و راه اندازى این بانک بدین معنى است که نمونه‌هاى خون این بیماران را نگهدارى کنیم و روى آن تحقیقات انجام شود تا نتایج آن در حوزه درمان به کار گرفته شود.

مطالعه اعتبارسنجی کیت تشخیصى ٢١ ژنى

این متخصص بیوتکنولوژی پزشکی در ادامه در خصوص تولید کیت تشخیصی ٢١ ژنی برای نیاز به شیمی درمانی گفت: این کیت چند سالی هست که در دنیا کار می‌کند. تاکنون ضروری بود که نمونه‌های بیماران را به خارج از کشور ارسال کنیم، اما مدتی هست که این کیت را در کشور تولید کردیم. چون مطالعه اعتبارسنجی آن آغاز نشده بود، رسانه‌ای نکردیم. خوش‌بختانه قراردادی با دفتر فناوری‌های ریاست جمهوری منعقد شد و بودجه‌ای برای مطالعه اعتبارسنجی این کیت تشخیصی اختصاص یافت که امیدواریم طی یک سال آتی این مطالعه را انجام بدهیم.

وی افزود: بدین ترتیب این آزمایش را می‌توانیم در کشور خودمان انجام بدهیم و در نتیجه از خروج ارز جلوگیری شود و کار بیماران نیز سریع‌تر در کشور خودمان به انجام برسد.

 

تبدیل پژوهشکده به پژوهشگاه سرطان

مجیدزاده با بیان این‌که این پژوهشکده در حال تبدیل به پژوهشگاه سرطان است، گفت: ما در همه سرطان‌ها ورود نمى‌کنیم، اما وقتى وارد سرطانى شویم، بسته کاملى از جمله پیشگیرى، تشخیص، درمان و بازتوانی را انجام مى‌دهیم و در تمام این بخش‌ها کارهای تحقیقاتی را انجام می‌دهیم. در این راستا سه گروه انفورماتیک سرطان، اخلاق و حقوق در سرطان و پروتئین‌هاى نوترکیب در سرطان توانسته موافقت اصولى خود را بعد از دوره دو تا سه ساله فعالیت از جهاد دانشگاهى اخذ کند و همچنین گروه چهارم یعنی طب فراگیر در سرطان نیز توانست این موافقت را بگیرد.

وی ادامه داد: در نتیجه در حال حاضر در شرایطى هستیم که مى‌توانیم براى تاسیس پژوهشگاه سرطان اقدام کنیم که البته این موضوع نیاز به مقدماتی دارد که در حال انجام آن هستیم.

 

پزشکی شخص محور در سرطان

رییس پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی با بیان این‌که دنیا به سمتى در حال حرکت است که درمان باید شخصى سازى شود، اظهار کرد: یعنی اگر افراد مختلفی مبتلا به یک سرطان خاص شوند، درمان در خصوص این افراد کاملا متفاوت است. این تفاوت بستگی به تفاوت‌های ژنتیکی این افراد با هم دارد. در این راستا نرم افزارهایى در حال توسعه است که مى‌توان اولویت‌هاى درمانى را در مورد هر بیمار به صورت جداگانه مشخص کرد.

 

بررسی میدان‌های مغناطیسی در درمان سرطان

مجیدزاده در ادامه این نشست خبری گفت: کار مهمى که در حوزه پژوهشی شروع کردیم، بررسى میدان‌هاى مغناطیسى در جنبه‌های مختلف سرطان بود که به نتایج بسیار خوبى نیز در این خصوص رسیدیم.

وی افزود: خوش‌بختانه نتایج اولیه ما در این زمینه بسیار امیدبخش بوده و امیدوارم با چاپ مقالات در این حوزه، بتوانیم جزییات بیشتری را به رسانه‌ها اعلام کنیم.

 

غربالگرى رایگان سرطان پستان در مناطق محروم

رییس پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی با اشاره به انجام غربالگری رایگان سرطان پستان در مناطق محروم، بیان کرد: با اعزام تیم‌هایی به مناطق محروم پاکدشت این کار آغاز شد و تعداد قابل توجهی از روستاهای این منطقه تحت پوشش غربالگری به صورت رایگان قرار گرفت.

وی با بیان این‌که هدف از این کار فقط غربالگری نیست، گفت: هدف دیگر از این کار این است که بتوانیم متخصصین بومى را نیز براى دوره‌هاى بعدى غربالگرى آموزش بدهیم و مراحل بعدى توسط متخصصین بومى منطقه ادامه پیدا کند. امیدواریم این کار را بتوانیم با قوت و جدیت زیادی انجام بدهیم. در همین راستا مجموعه‌هایی نیز برای همکاری با ما اعلام آمادگی کردند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/5HqlL

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک