مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با ایران پزشک؛

از محصولات تراریخته دارای مجوز دفاع می‌کنیم

۱۳۹۵/۰۲/۰۴ در ۱۷:۳۲

محصولات تراریخته، محصولاتی هستند که ساختار ژنتیکی آنها از طریق مهندسی ژنتیک تغییر یافته باشد. این تغییر معمولا جهت بهبود مقاومت محصولات یا گیاهان در برابر برخی آفات صورت می‌گیرد. با وجود فواید این محصولات و استفاده آن به شکل گسترده در دنیا، در کشور ما منتقدین زیادی دارند. برخی از این منتقدین نگاه اقتصادی دارند و برخی آن را برای سلامت مضر می‌دانند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، تبلیغات مثبت و منفی علیه این محصولات به حدی رسیده که فکر استفاده احتمالی از این محصولات در آینده را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

حسین رستگار، مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو در خصوص این محصولات و این‌که آیا محصولی از مرحله تحقیقات خارج شده است به خبرنگار ایران پزشک گفت: پروژه‌های تحقیقاتی در مورد محصولات تراریخته توسط پژوهشگاه بایوتکنولوژی انجام شده، اما این‌که چیزی از مرحله تحقیقات خارج شده باشد، هنوز وجود ندارد.

رستگار با اشاره به این‌که محصول تغییر ژنتیک یافته، یک سری موافق و مخالف دارد، افزود: فرآورده‌های تراریخته در سطح جهان گسترش یافته و حدود ۲۰۰ میلیون هکتار در کشورهای اتحادیه اروپا مثل فرانسه، آلمان، ایتالیا و غیره تولید شده و در حال استفاده است. برخی از کشورها امکانات مالی‌شان طوری است که می‌توانند از این محصولات استفاده نکنند؛ مثلا تولید گندم‌شان بالا است و نیازی به این محصولات ندارند.

مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو با اشاره به این‌که مسئولان سلامت در کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا، آرژانتین، چین، هند و غیره قصد از بین بردن مردم خود را ندارند، اظهار کرد: برای استفاده از این محصولات باید مسیر قانونی را طی کنیم. وقتی کسی در پژوهشگاه بایوتکنولوژی چیزی را تولید کرده و هنوز مجوزی برای ورود به بازار ندارد، باید ابتدا مراحل قانونی را طی کند.

وی افزود: به برخی از محصولات تراریخته مثل روغن مجوز دادیم و حتی از این مجوز دفاع می‌کنیم. یک سری محصولات در وزارت کشاورزی در حال بررسی است که مجوز بگیرند. اگر همه چیز را در کانال قانون بیندازیم، موضوع حل می‌شود. مثلا روغن کاملا قانونی وارد شده و مجوز گرفته است. بقیه محصولات هم اگر به دست ما برساند، همه شرایط سخت‌گیرانه قانونی را برای آن در نظر می‌گیریم.

رستگار در پایان گفت: محصولاتی را که سازمان غذا و دارو تایید کند و مجوز بدهد، از نظر سلامت تایید شده است، اما در خصوص سلامت محصولاتی که از ما مجوز نگرفته باشند، نمی‌توان اظهار نظر کرد.

پایان پیام/

 

پیوندک: http://iranMD.com/P2jmn

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک