واکنش مدیرکل نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان به اظهارات نایب رییس مجلس:

استانداردهای اعتباربخشی بومی است

۱۳۹۵/۱۱/۱۴ در ۰۱:۰۲

اظهارات نایب رییس مجلس شورای اسلامی که استانداردهای اعتباربخشی بیمارستانی را وارداتی دانسته بود با واکنش مدیرکل نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت مواجه شد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، مسعود پزشکیان در حاشیه مراسم روز پرستار که توسط سازمان نظام پرستاری برگزار شده بود، استانداردهای اعتباربخشی را وارداتی دانسته و گفته بود: اعتباربخشی باید پیاده شود و بر اساس استاندارد باید نظارت شود.

وی افزود: یکی از بحث‌هایی که وجود دارد این است که با پول ایرانی نباید استاندارد آمریکایی را اعمال کنیم.

پزشکیان با اشاره به این‌که باید استاندارد ایرانی درست شود، گفت: این استانداردی که درست شده غیرقابل اجراست، زیرا پول آن را نداریم.

 

 

 

 

این اظهارات با واکنش سید محمد حسین میردهقان مواجه شد و مدیرکل نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت طی یادداشتی به این اظهارات پاسخ داد.

میردهقان در این پیام که در واکنش به فیلم منتشر شده از اظهارات مسعود پزشکیان در کانال ایران پزشک بود، نوشت:

اغلب کشورهای در حال توسعه استانداردهای بین‌المللی مانند کانادا و امریکا را در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند و معدود کشورهایی در منطقه مدیترانه استانداردهای بومی اعتباربخشی را متناسب با الویت‌های نظام سلامت خود تدوین نموده‌اند. در این میان کشور جمهوری اسلامی ایران با تلاش جمع کثیری از صاحب نظران عرصه سلامت از سال‌ها پیش فرآیند بهره جستن از تجربیات جهانی و تبیین استانداردهای بومی اعتباربخشی بیمارستان‌ها را آغاز نمود و امسال نسل سوم استانداردهای اعتباربخشی منطبق بر سیاست‌های جاری حوزه سلامت و با لحاظ و تجمیع بیش از یکصد دستورالعمل بومی وزارت بهداشت، طراحی، ابلاغ و اکنون در مرحله اجرا می‌باشد. در این استانداردها اولویت‌های خاص جامعه ایران اسلامی و سیاست‌های بومی و الویت‌بندی شده نظام سلامت در بیمارستان‌ها مانند ترویج زایمان طبیعی، تمرکز بر خدمات اورژانس و حاد توجه به کمبود تخت‌های بستری و تخت‌های ویژه، دسترسی به پزشکان متخصص، مدیریت منابع محدود، هدایت بهینه منابع انسانی و بودجه‌های محدود، زیرساخت‌های قدیمی اغلب بیمارستان‌ها و ده‌ها ویژگی بومی دیگر مد نظر قرار گرفته است.

ضمن آن‌که در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، تلاش شد با تدوین استانداردهای بومی اعتباربخشی بیمارستان‌های کشور را از استانداردهای وارداتی کانادایی و امریکایی که هزینه‌های هنگفتی به بیمارستان‌ها تحمیل می‌نمایند، بی‌نیاز نماییم.

 

میردهقان

 

همچنین در نسل سوم اعتباربخشی که بر پایه ارتقای ایمنی بیماران و بهبود مستمر خدمات از طریق به کارگیری بهینه منابع موجود بیمارستان طراحی شده است، انتظار می‌رود مدیران شایسته بیمارستانی با به کاربستن تمهیدات و روش‌های توصیه شده در این مدل تراز اقتصادی مناسب‌تری نیز بیابند.

البته وجود حداقل امکانات و تجهیزات ایمن و فرآیندهای تحت ضمانت‌های کیفی و کنترل‌های متعدد ویژگی بیمارستان‌های معتبر در هرنقطه از جهان است و هرگونه ارتقا در این زمینه پیش از آن‌که هزینه باشد سرمایه‌گذاری است و موجب بهبود شاخص اثر بخشی سطح دوم خدمات سلامت در حوزه درمان خواهد شد.

امید است با استقبال شایان توجه مدیران و کارکنان از نسل جدید اعتباربخشی که با رویکرد عملگرایی و یاری رسانی به بیمارستان‌ها طراحی شده است به زودی شاهد ارتقای هرچه بیشتر کیفیت خدمات در بیمارستان‌های اقصی نقاط کشور پهناور اسلامی‌مان باشیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/jljyJ

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک