رییس اداره غذایی و آشامیدنی با منشا دامی و دریایی سازمان غذا و دارو:

استاندارد شرط کافی سلامت غذاها نیست

۱۳۹۵/۰۶/۲۸ در ۱۴:۴۱

برنامه مناظره رادیو گفت‌وگو با موضوع متولی سلامت فراورده‌های خوراکی و آشامیدنی و با حضور غلامرضا امینی، مدیرکل نظارت بر استانداردهای غذایی، آرایشی و بهداشتی حلال سازمان ملی استاندارد ایران، بهزاد مرندی، مشاور سازمان غذا و دارو و هومن محمد رئوفی، رییس اداره غذایی و آشامیدنی با منشا دامی و دریایی روانه آنتن شد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، هومن محمد رئوفی در برنامه مناظره رادیو گفت‌وگو با اشاره به تضادها و اختلاف سلیقه‌های وزارت بهداشت و سازمان استاندارد، گفت: چیزی که در استانداردها مد نظر گرفته می‌شود، یک‌سری شاخص‌ها است که حداقل‌های مورد نیاز را تامین می‌کند و به همین جهت اختلاف نظرهایی در این خصوص با وزارت بهداشت به وجود می‌آید. استاندارد مواردی را در نظر می‌گیرد که ممکن است آن ماده دارای مشکلاتی باشد که سریع واکنش نشان دهد، ولی در طولانی مدت آسیب‌هایی را وارد کند.

در این برنامه رادیویی غلامرضا امینی، متولی سلامت را وزارت بهداشت دانست و اظهار داشت: البته در خصوص مسئله مواد خوراکی و آشامیدنی دستگاه‌های مختلفی می‌توانند تاثیر داشته باشند.

وی درباره سازمان‌های مرتبط در حوزه مواد خوراکی و آشامیدنی گفت: وزارت جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی که به وزارت جهاد وابسته است، سازمان محیط زیست در بخشی از فراورده‌ها و سازمان ملی استاندارد، نقش‌هایی را در سلامتی فراورده‌های مرتبط به مواد خوراکی و آشامیدنی دارند.

مدیر کل نظارت بر استانداردهای غذایی، آرایشی و بهداشتی حلال سازمان ملی استاندارد ایران، متولی امر کیفیت در کشور را سازمان ملی استاندارد دانست و گفت: سلامت بخشی از کیفیت است، اما همه  اموری که مرتبط با سلامت است نمی‌تواند کیفیت را به طور کامل پوشش دهد.

بهزاد مرندی، مشاور سازمان غذا و دارو در ادامه مسئله فراورده‌های خوراکی را از مزرعه تا سفره ترسیم کرد و گفت: در این حالت خیلی از سازمان‌ها به نحوی در ایمنی مواد غذایی مسئول هستند. باید راهی که دیگران رفته‌اند را مورد آزمایش قرار دهیم و در همین خصوص باید یک تقسیم‌بندی کامل و شفاف داشته باشیم.

وی اضافه کرد: یک سازمان باید مسئول ارزیابی ریسک باشد و یک سازمان نیز برای مدیریت ریسک وجود داشته باشد. سازمان ارزیابی ریسک خطرها را شناسایی و مشخصات را تعیین می‌کند. اگر ارزیابی ریسک و مدیریت ریسک را با هم مخلوط کنیم، در حقیقت قوه مجریه و قوه مقننه را با هم یکی کرده‌ایم. این دو سازمان نباید به صورت مستقیم ارتباط داشته باشند.

مشاور سازمان غذا و دارو تصریح کرد: در واقع در این حوزه به یک سازمان کاملا مستقل که ذی‌نفع نباشد نیاز داریم تا بتواند خطرات مواد غذایی را از هر نظر بررسی کند.

وی با ذکر یک نمونه ادامه داد و گفت: در دهه ۹۰ سازمانی در انگلیس وجود داشت که ماف نام داشت. این سازمان هم مسئول ارزیابی مواد غذایی و مخاطرات بود و هم با صنعت در ارتباط بود. زمانی که گاوها در انگلیس جنون گاوی گرفتند، ارزیابان ریسک خطر را مشخص کردند و متوجه شدند خطر از دست دادن اقتصاد نیز وجود دارد.

هومن محمد رئوفی در ادامه استاندارد را لازمه اولیه کلیه کالاها دانست و در عین حال تاکید کرد: با این وجود استاندارد بودن شرط کافی سالم بودن غذاها نیست. 

وی افزود: سلامت غذا مسئله‌ای است که باید مورد اجماع قرار گیرد و در نتیجه سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی در آن مشارکت کنند.

رئوفی با اشاره به این‌که در حوزه استاندارد، حداقل‌های مورد نیاز مطرح است، بیان داشت: در بحث سلامتی شاخص‌هایی مطرح است که از این حداقل‌ها بالاتر است و این تفاوت‌ها باعث می‌شود وزارت بهداشت متولی این بخش شود که این مسئله در قانون اساسی کشورمان نیز آمده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/jFmLi

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک