مبتلایان به پوکی استخوان خواهان بازگشت تری پاراتاید به لیست بیمه هستند

استخوان‌های پوک، داروی بدون بیمه

۱۳۹۶/۰۸/۱۱ در ۱۳:۰۰

روماتولوژی

رییس انجمن روماتولوژی ایران با گلایه از حذف پوشش بیمه‌ای داروی تری پاراتاید گفت: اغلب افراد مبتلا به پوکی استخوان پیشرفته، افراد کم درآمد جامعه هستند و توانایی تهیه دارو به صورت آزاد را ندارند و دقیقا مثل این است که نظام سلامت این افراد را به حال خودشان رها کرده باشد.

احمد رضا جمشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک با اشاره به نزدیک بودن روز جهانی پوکی استخوان، از حذف پوشش بیمه‌ای داروی تری پاراتاید گلایه کرد و گفت: این دارو از مهم‌ترین داروهای مورد استفاده در کنترل پوکی استخوان و ترمیم شکستگی‌های حاصل از آن است. متاسفانه به تازگی از پوشش بیمه‌ای خارج شده و بیماران مجبور هستند که تمام هزینه دارو را به صورت آزاد پرداخت کنند.

این فوق تخصص روماتولوژی درباره علت این اتفاق بیان کرد: وزارت بهداشت با انجام مطالعه هزینه اثربخشی، اعلام کرد که داروی تری پاراتاید به اصطلاح هزینه اثربخش نیست. یعنی اثربخشی آن هزینه بالاتری از استاندارد برای نظام سلامت به همراه دارد.

وی افزود: به دنبال این مطالعه که به صورت غیرکارشناسی و بدون مشورت با انجمن‌های پزشکی انجام شد، وزارت رفاه نیز رای به خروج دارو از لیست بیمه داد. در نتیجه در حال حاضر بیماران به دلیل عدم توانایی در پرداخت هزینه‌ها برای خرید دارو به صورت آزاد، دچار مشکل شدند.

جمشیدی در ادامه به انجام مطالعه هزینه اثربخشی دیگری با همکاری انجمن روماتولوژی ایران و گروه اقتصاد و مدیریت داروی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز اشاره کرد و گفت: این مطالعه نشان داد دارو در واقع هزینه اثربخش است و در مطالعه قبلی بازوی مقایسه‌ای صحیح نبوده و مطالعه از اساس اشتباه بوده است. بنابراین توجیهی برای ادامه قطع پوشش بیمه‌ای آن وجود ندارد، اما متاسفانه مسئولین هنوز اقدام اصلاحی را انجام نداده و دارو همچنان برای بیماران به صورت آزاد محاسبه می‌شود.

رییس انجمن روماتولوژی ایران با بیان این‌که تری پاراتاید هیچ جایگزینی ندارد، اظهار کرد: بین تمام داروهایی که برای پوکی استخوان تجویز می‌شود، این دارو تنها دارویی است که استخوان‌سازی را تحریک می‌کند و باعث تشکیل بافت استخوانی تازه می‌شود. بقیه داروهای موجود در واقع تنها خاصیت جلوگیری از تخریب استخوان را دارند.

وی افزود: البته تجویز این دارو برای همه بیماران اصلا امکان‌پذیر نیست و در واقع بیماران واجد شرایط مصرف آن، حدود یک درصد از کل بیماران مبتلا به پوکی استخوان کشور هستند. البته راهنمای تجویز صحیح این دارو نیز توسط انجمن روماتولوژی به وزارت رفاه ارسال شده، اما این دسته از بیماران هیچ راه‌کار درمانی دیگری ندارند و این قطع پوشش بیمه‌ای عملا باعث توقف درمان این بیماران خواهد شد.

جمشیدی با بیان این‌که خطراتی در کمین این بیماران خواهد بود، گفت: خطر شکستگی‌های حاد در کمین این بیماران است و متاسفانه بسیاری از این شکستگی‌ها منجر به فوت می‌شود. در حالی که با استفاده از داروی تری پاراتاید در مدت زمان مناسبی بیمار به سطح استاندارد تراکم استخوان و در نتیجه عملکرد روزانه می‌رسد. در مقابل و در حالتی که درمان مناسب انجام نشود، بیماران هزینه‌های سنگینی را به نظام سلامت کشور وارد می‌کنند.

این فوق تخصص روماتولوژی با بیان این‌که اغلب افراد مبتلا به پوکی استخوان پیشرفته، افراد کم درآمد جامعه هستند، گفت: این افراد توانایی تهیه دارو به صورت آزاد را ندارند و دقیقا مثل این است که نظام سلامت این افراد را به حال خودشان رها کرده باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/fez7I

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک