قائم مقام مركز پزشکی مسیح دانشوری:

استفاده از ماسک راه چاره نیست، به فضای باز نروید + ویدیو

۱۳۹۵/۰۸/۲۶ در ۱۶:۰۲

ماسک‌هایی که در حال حاضر در داروخانه‌ها فروخته می‌شود همان کار بینی را انجام می‌دهد؛ یعنی اگر کسی بدون ماسک تنفس کند، همان ذرات درشت مثل کربن و غیره که اثرات زیان‌بار آلودگی هوا مربوط به آن‌ها نیست توسط مجاری تنفسی‌اش به دام می‌افتد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، حمید رضا جماعتی، قائم مقام مرکز پزشکی مسیح دانشوری درباره افزایش استفاده مردم از ماسک‌های عادی به گمان این‌که می‌تواند از ورود آلاینده‌ها به سیستم تنفسی جلوگیری کند، گفت: شاید نتوانیم کفایت و کارایی که مد نظر ما است را از این ماسک‌ها انتظار داشته باشیم. در عین حال ماسک‌های دیگری وجود دارد که فیلتر دارد و می‌تواند تعداد زیادی از ذرات را در اندازه‌های مختلف بگیرد. هرچند برخی از آلاینده‌های هوا مثل PM10 که از نظر میکرونی بسیار ریز است معمولا از اکثر ماسک‌ها و فیلترها رد می‌شوند. البته ماسک‌های فیلتر دار بسیار گران هستند و تهیه آن‌ها برای همه افراد جامعه مقدور نیست.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بیشترین توصیه‌ای که می‌کنیم این است که وقتی مردم با آلودگی هوا مواجه هستند، افرادی که بیماری مزمن ریوی دارند، افرادی که سن بالا دارند و کودکان وارد فضای باز نشوند که از عوارض ناشی از آلاینده‌های هوا در امان باشند.

این فوق تخصص ریه درباره اقداماتی که می‌تواند آسیب آلودگی هوا در شرایط بحران را کم کند، اظهار کرد: به طور کلی استفاده از مایعات، شیر، میوه و سبزیجات تازه می‌تواند کمک‌کننده باشد. مصرف مرکبات، هویج و گوجه فرنگی هم می‌تواند در کاهش اثر آلاینده‌های هوا مفید باشد.

جماعتی با اشاره به این موضوع که آلودگی هوا اتفاق تازه‌ای نیست و سال‌هاست با این مشکل مواجهیم به خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک گفت: فکر می‌کنم در کمیته‌های بحران وزارت بهداشت این موضوع باید به صورت جدی ارزیابی شده و روش‌هایی که می‌تواند باعث کاهش این آلاینده‌ها در سطح شهر تهران شود با دقت بیشتری بررسی شوند. برای مثال سیستم‌های دولتی و وزارت‌خانه‌ای می‌تواند به شهرهای اطراف پایتخت انتقال پیدا کند تا از میزان ترافیک کاسته شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/F71Ve

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک