استفاده صحیح از قطره‌های چشمی، قدم اول بهبود بیماری

۱۳۹۶/۰۱/۱۴ در ۲۱:۰۶

یک داروساز گفت: چشم از محل‌هایی است که جذب دارو در آن به سرعت انجام می‌شود. اگر یک قطره دارو را به اشتباه داخل چشم بریزیم اثرات زیادی بر چشم می‌گذارد و می‌تواند در چشم بیماری جدی ایجاد کند.

به گزارش ایران پزشک، نوشین محمد حسینی، داروساز در پاسخ به این پرسش که آیا قطره‌های دارویی به لحاظ شیوه نگه داری و مصرف منطقی، نسبت به سایر داروها، اهمیت کم‌تری دارد، گفت: دارو به هر شکلی که باشد، چه تزریق، خوراکی و فرو پوستی یا شیاف هیچ تفاوتی نمی‌کند، زیرا اگر دارو درست نگه داری نشود؛ ‌ممکن است مواد میکروبی در داخل آن رشد کند یا تغییر فرمت شیمیایی که در دارو ایجاد شود، ضمن کم شدن اثر دارو، ممکن است به ترکیب سمی تبدیل شود که باعث آسیب بر بدن شود. در مورد برخی اشکال دارویی احتیاط بیشتری باید داشته باشیم از جمله قطره‌های به خصوص قطره‌های استریل چشمی.

وی با بیان این‌که نمی‌توان قطره چشمی که پزشک برای ما تجویز کرده را برای دیگران نیز توصیه کنیم، افزود: ممکن است علائم بیماری دو نفر مشابه به هم باشد، اما علت بیماری آن‌ها مشابه نباشد. چشم از ارگان‌های بسیار حساس است. ارگان‌های مختلفی از چشم ما نگه داری می‌کنند. خود چشم و غدد دیگر بدن سلامت چشم را حفظ می‌کنند.

این داروساز در ادامه بیان کرد: چشم از محل‌هایی است که جذب دارو در آن خیلی به سرعت انجام می‌شود. اگرچه مقدار بسیار کمی دارو در آن جای می‌گیرد و به اندازه یک قطره چشم گنجایش دارد؛ اما همان یک قطره، اثرات زیادی بر چشم می‌گذارد و اگر یک قطره دارو را به اشتباه داخل چشم بریزیم اثرات زیادی بر چشم می‌گذارد و می‌تواند در چشم بیماری جدی ایجاد کند. به خصوص در مورد ریختن قطره‌های کورتیکوانزوئیدی در چشم باید دقت کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که اضافه کردن مواد نگه دارنده هنگام تولید دارو به قطره‌های چشمی چه تاثیری دارد، اظهار کرد: ماده نگه دارنده از رشد میکروب جلوگیری می‌کند و وقتی سر قطره باز می‌شود، قطره در معرض میکروب‌ها قرار می‌گیرد و ممکن است به پلک یا مژه بخورد. قطره باعث انتقال آلودگی از چشم یک فرد، به چشم فرد دیگری می‌شود، پس نباید افراد از قطره‌ها چشمی هم دیگر استفاد کنند.

محمد حسینی درباره شیوه ریختن قطره در داخل چشم بیان کرد: اول باید دست را آب و صابون شست‌وشو داد. دوم این‌که سرقطره یا مژه و پلک تماس پیدا نکند. بعد سطح بیرونی چشم که به سمت بینی نیست را به صورت یک قاشق درآورد و به سمت پایین بکشیم. یک قطره داخل آن بچکانیم بعد چشم را ببندیم و با چشم بسته مردمک چشم را بچرخانیم. همزمان دست را به آرامی روی قسمت داخلی چشم نزدیک بینی نگه داریم تا از خروج قطره از طریق مجرای اشکی جلوگیری شود و قطره مدت بیشتری در داخل چشم بماند.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی شما قطره را روی قسمت داخلی می‌ریزید، قطره به سرعت خارج می‌شود. اگر شما فرصت گردش قطره را در داخل چشم ندهید، قطره در یک جا متمرکز می‌شود و همه چشم با قطره تماس پیدا نمی‌کند، به خصوص افرادی که از اشک چشم استفاده می‌کنند باید مدت بیشتری چشم را بگردانند تا چشم‌ها با اشک تماس پیدا کند.

این داروساز در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت در پاسخ به این سوال که آیا استفاده مداوم از قطره اشک چشم یک بار مصرف که پزشک تجویز کرده، اشکال دارد، گفت: مشکلی وجود ندارد؛ به خصوص از نوعی که یک بار مصرف است. ما دو نوع اشک مصنوعی داریم؛ یک نوع یک بار مصرف است. قطره چشمی بسته بندی شده و بعد از استفاده از قطره آن را دور می‌اندازید. این نوع قطره اشکی نگه دارنده ندارد و در نتیجه مشکل هم ایجاد نمی‌کند، اما قطره‌های چشمی معمولی را نباید طولانی مدت مصرف کرد. اگر مقداری از دارو باقی بماند، باید آن را دور انداخت. چون طول مدت ماندگاری این نوع قطره‌ها، بسته به شرکت سازنده، ۱۴ روز یا یک ماه می‌باشد. وقتی اثر ماده نگه دارنده تمام می‌شود باید داور دور انداخته شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/JnW7C

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک