استفاده طولانی مدت از وسایل دیجیتال، آغاز تنگی کانال نخاع

۱۳۹۵/۱۲/۰۱ در ۰۹:۲۲

یک جراح مغز و اعصاب با اشاره به دلایل بروز اختلال تنگی کانال نخاع، گفت: عدم استعمال دخانیات، صاف نشستن، راست قامت بودن و پرهیز از استفاده طولانی مدت از موبایل و تبلت در پیشگیری از ابتلا به تنگی کانال نخاع موثر است.

به گزارش ایران پزشک، امیر سعید صدیقی، جراح مغز و اعصاب با بیان این‌که ستون فقرات از ناحیه گردن تا کمر و بعد ناحیه دنبالچه ادامه دارد، گفت: تنگی کانال نخاع ممکن است در نواحی نام برده رخ دهد، اما بیش از همه در ناحیه گردن و کمر ایجاد می‌شود. بسیاری از افراد، تنگی کانال نخاع را با کمردرد و دیسک مشابه می‌دانند، در حالی که این دو با هم متفاوت هستند.

صدیقی در توضیح دلیل تنگی کانال نخاع اظهار کرد: به طور کلی در این ارتباط می‌توان به دو علل مادرزادی و اکتسابی اشاره کرد. از علل اکتسابی می‌توان عوامل شغلی، افزایش وزن و استعمال سیگار را نام برد. رانندگان، آرایشگرها، خیاط‌ها و کارگران ساختمانی، افرادی که پرش از ارتفاع دارند مانند تکاورها، چتربازها یا افرادی که ورزش پارکور انجام می‌دهند در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارند.

وی کمردرد یا اختلال حسی و حرکتی در اندام‌ها را از جمله نشانه‌های اختلال تنگی کانال نخاع عنوان و بیان کرد: ممکن است فرد هنگام راه رفتن از درد ناحیه کمر رنج ببرد یا در پا، حالت سوزن سوزن شدن احساس کند. اگر تنگی در ناحیه گردن باشد، بیمار علائم نخاع گردنی را ذکر می‌کند؛ مانند سفتی دست‌ها، افتادن شی از دست، احساس خالی شدن یا پرش دست و پا.

این جراح مغز و اعصاب با تاکید بر این‌که انجام ام آر آی به دلیل تحمیل هزینه‌های فراوان به نظام سلامت کشور، برای همگان توصیه نمی‌شود، تاکید کرد: افرادی که در طول روز، به اقتضای شغل، مدت زمان زیادی را پشت میز می‌نشینند از خم شدن روی میز کامپیوتر خودداری کنند.

وی با یادآوری این مهم که بیش از ۲۰ دقیقه نشستن، باعث تغییر ستون فقرات می‌شود، انجام حرکات کششی و ورزش شنا را به همگان توصیه و عنوان کرد: عدم استعمال دخانیات، صاف نشستن و راست قامت بودن و پرهیز از استفاده طولانی مدت از موبایل و تبلت در پیشگیری از ابتلا به این اختلال موثر است.

صدیقی در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت در پاسخ به سوالی مبنی بر درمان تنگی کانال نخاع، اظهار کرد: ورم کم با ترکیبات ضد التهاب، کاهش وزن و استخر کاهش می‌یابد و در کمتر از ۱۰ درصد موارد، نیاز به جراحی است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Zk7hN

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

ایران پزشک