دبیر اجرایی اولین کنگره پزشکی شخصی مطرح کرد:

استفاده عمومی از پزشکی شخصی تا ده سال آینده در ایران

۱۳۹۵/۱۲/۰۸ در ۱۳:۰۰

ژنتیک

دبیر اجرایی اولین کنگره پزشکی شخصی ایران هزینه انجام آزمایش ژنتیک برای پزشکی شخصی را حدود ۱۰ دلار عنوان کرد و از احتمال استفاده عمومی این دستاورد پزشکی تا ۱۰ سال آینده در کشور خبر داد.

رضا نکوئیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک، در حاشیه کنگره پزشکی شخصی ایران درباره همکاری پزشکان و محققان خارجی در تحقیقات مرتبط با پزشکی شخصی ایران و امکان قرارگیری نقشه ژنتیک ایرانی در اختیار آن‌ها که نگرانی‌هایی را از نظر سواستفاده بیولوژیکی در پی داشته، گفت: برای ورود تکنولوژی و تعاملات بین‌المللی در زمینه‌های علمی بهتر است که کار به صورت تیمی انجام شود. اطلاعات ژنتیکی هم اطلاعات محرمانه‌ای نیست. به هر صورت احتمال استفاده‌های نادرست نیز وجود دارد، اما به این علت نمی‌توان پروژه را محدود کرد.

نکوئیان در خصوص هزینه‌بر بودن تامین زیرساخت‌های پزشکی شخصی، انجام فعالیت‌های ژنتیکی در ایران و اقداماتی که تاکنون در این زمینه انجام شده، اظهار کرد: با گذشت زمان و پیشرفت این علم در ایران، میزان هزینه‌ای که باید برای هر شخص پرداخت شود در حال کاهش است.

وی افزود: این هزینه در گذشته در خارج از ایران برای هر شخص ۱۰۰ دلار بود و هم اکنون ۱۰ دلار است و در حال کاهش به سمت یک دلار است. یعنی حدود چهارهزار تومان هزینه در مقابل چندین میلیون تومان صرفه جویی. خوشبختانه هزینه‌ها در حال کاهش است. صرف هزینه برای گسترش و استفاده عمومی این علم منجر به نجات زندگی‌های بیشتری می‌شود. از طرفی استفاده از ژنتیک شخصی افراد برای درمان بیماری‌ها باعث می‌شود داروی کمتری استفاده شده و از لحاظ هزینه‌ای بسیار به صرفه‌تر است؛ زیرا درمان هدفمند می‌شود. افراد زیادی در این زمینه در هر حال تحقیق هستند. دستاوردهای چنین پروژه‌ای آن‌قدر ارزشمند است که هزینه‌های تحقیقاتی نسبت به آن اصلا به چشم نمی‌آید.

نکوئیان در پاسخ به این سوال که چه مدت زمان می‌برد تا این پروژه برای همه قابل استفاده باشد به خبرنگار ایران پزشک گفت: هم اکنون با مراوداتی که با کشورهای خارجی انجام می‌شود، این علم روز به روز بیشتر گسترش پیدا می‌کند. شاید بتوان گفت تا ۱۰ سال آینده این مهم محقق می‌شود. البته سرعت اجرای این کار بسیار بالاست و در سال‌های آینده بیشتر هم خواهد شد.

دبیر اجرایی اولین کنگره پزشکی شخصی با اشاره به این‌که یکی از مواردی که در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح می‌شود، بحث پزشکی شخصی است، اظهار کرد: این موضوع باعث شده شرایط برای طرح مسائل مرتبط با پزشکی شخصی بهتر شود و از طرفی آگاهی عمومی نیز افزایش پیدا کند. اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی باعث می‌شود مردم نیز به این سمت کشیده شوند و درخواست درمان به این شیوه را داشته باشند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Pk8FP

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک