اسهال ویروسی باعث کم‌آبی شدید در اطفال می‌شود

۱۳۹۶/۰۳/۰۵ در ۱۶:۰۸

کودک

یک فوق تخصص نوزادان با بیان این‌که تشخیص زودهنگام منجر به کنترل بهتر بیماری اسهال می‌شود، گفت: مصرف نوشیدنی‌ها، آب‌رسانی به بدن و تغذیه شیرخواران در دو سال اول زندگی باعث می‌شود، مقاومت بچه‌ها در مقابل اسهال بیشتر باشد.

به گزارش ایران پزشک، فرهاد ابوالحسن چوبدار، فوق‌تخصص نوزادان با بیان این‌که در تمام سال اسهال در کودکان دیده می‌شود، گفت: البته این موضوع در فصل بهار و تابستان شایع‌تر است؛ زیرا هوا گرم می‌شود و بچه‌ها مدرسه نمی‌روند و ارتباط آن‌ها با محیط‌ها و افراد مختلف افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: تشخیص زودهنگام منجر به کنترل بهتر این بیماری می‌شود؛ به خصوص مصرف نوشیدنی‌ها، آب‌رسانی به بدن و تغذیه شیرخواران در دو سال اول زندگی باعث می‌شود، مقاومت بچه‌ها در مقابل اسهال بیشتر باشد.

این فوق تخصص کودکان در ادامه بیان کرد: اخیرا واکسیناسیونی علیه شایع‌ترین نوع ویروسی اسهال یعنی روتا ویروس انجام می‌شود که به شدت مرگ و میر و اسهال را کاهش داده است.

وی با اشاره به این‌که اسهال عفونی یا غیرعفونی است، افزود: اسهال غیرعفونی معمولا اسهال حاد ایجاد نمی‌کند، بلکه اسهال پایدار یا اسهال مزمن ایجاد می‌کند و می‌تواند مربوط به دستگاه ایمنی باشد که در بیماری‌هایی مثل بیماری‌های التهابی روده و کولیت ناشی از آلرژی در نوزادان دیده می‌شود.

ابوالحسن چوبدار ادامه داد: سم‌ها و توکسین‌هایی مثل جیوه، آرسنیک و سرب که الان در شهرهای آلوده زیاد است و نیز مس و فلزات سنگین می‌توانند اسهال ایجاد کنند‌. حشره‌کش هم می‌تواند این وضعیت را ایجاد کند. اختلالات عملکردی روده (سندرم روده تحریک‌پذیر‌) نیز اسهال مزمن ایجاد می‌کند.

وی در خصوص چگونگی ایجاد اسهال حاد گفت: اسهال حاد معمولا به دلایل عفونی یعنی از طریق میکروب، ویروس، انگل یا قارچ بروز می‌کند‌. علل ویروسی اسهال بسیار شایع است‌.

این فوق تخصص نوزادان در ادامه تاکید کرد: تقریبا بیش از دو سوم موارد اسهال را علل ویروسی تشکیل می‌دهد و در تمام فصول سال نیز شایع است‌. این نوع اسهال‌ها می‌توانند باعث کم‌آبی شدید در اطفال شوند و در فصل زمستان هم ممکن است باعث ایجاد اسهال شوند.

وی با اشاره به ویروس روتا ادامه داد: روتا ویروس (عامل شایع اسهال ویروسی) مثل میکروب‌ها به سلول‌های روده حمله می‌کند و باعث نه تنها ایجاد اسهال شود، بلکه بعد از درمان بیماری‌های ویروسی نیز عوارضی در بیمار باقی می‌گذارد که ممکن است گاه اسهال بیش از دو هفته طول بکشد.

ابوالحسن چوبدار تصریح کرد: این ویروس به سلول‌ها و آنزیم‌هایی که هضم‌کننده لاکتوز است، حمله می‌کند و کودک بعد از بهبود، شروع به مصرف لبنیات می‌کند و دوباره دچار اسهال می‌شود.

وی ادامه داد: این نوع ویروس می‌تواند عوارضی مثل افزایش قندخون، کم آبی بسیار شدید و درگیری بقیه اندام‌های بدن را ایجاد کند.

این فوق تخصص نوزادان در پایان در برنامه فراسو رادیو سلامت اظهار کرد: به همین دلیل، برای تشخیص این نوع ویروس در کشورهای پیشرفته از روش جدیدی استفاده می‌شود، به این ترتیب که یک کیت آزمایشگاهی را در مدفوع می‌گذارند و در عرض یک ساعت، این ویروس را تشخیص می‌دهند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/lhLxw

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک