مديركل نظارت و اعتباربخشى معاونت درمان وزارت بهداشت مطرح کرد:

اشتراک‌گذاری تجربیات جدید بیمارستان‌ها در اعتباربخشی

۱۳۹۵/۱۱/۰۴ در ۱۶:۳۲

مدیرکل نظارت و اعتباربخشى معاونت درمان وزارت بهداشت با اشاره به این‌که اعتباربخشی از فرآیند بازرسی خارج شده است، گفت: طى سال‌هاى گذشته، اعتباربخشى روى میز پرستاران بود و همه وقت آن‌ها گرفته مى‌شد، اما در حال حاضر اعتباربخشى به کار گروهى تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، محمد حسین میردهقان با اشاره به تدوین استانداردهای اعتباربخشی گفت: استانداردهایى در بحث تاسیس و اداره بیمارستان‌ها وجود دارد که استانداردهای تاسیس بیمارستان وجود داشت و در بحث اداره بیمارستان‌ها نیز استانداردهایى در قالب اعتباربخشى تدوین شد.

میردهقان با اشاره به اجرای اعتباربخشی در سال جاری، افزود: امسال با دستور و حمایت وزیر بهداشت، تیمى بالغ بر ۴٠٠ نفر از حوزه‌هاى صف و ستاد که در زمینه‌های مدیریت بیمارستانی تخصص داشتند جمع شدند و استانداردها را بر اساس اصول بین‌المللى تدوین کردند. استانداردهاى ما کاملا تجمیع شده و ملى است و دیگر این اتفاق نمی‌افتد که هر بیمارستان، استاندارد جداگانه‌اى را اجرا کند.

وی با اشاره به کاهش حجم سنجه‌های اعتباربخشی در نسل جدید این استانداردها، اظهار کرد: این سنجه‌ها به بیمارستان‌ها ابلاغ و با استقبال آن‌ها مواجه شد؛ در سنجه‌های جدید هر چیزی که کادر درمان را از بالین دور مى‌کرد، حذف شد.

مدیرکل نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت با اشاره به تدوین کتاب راهنمای اعتباربخشی در امتداد این کار، گفت: به جز بحث تدوین استانداردها، اجراى اعتباربخشى نیز مطرح بود که تا قبل از این ۶٠ دانشگاه با ۶٠ سلیقه آن را اجرا مى‌کردند.

میردهقان با اشاره به وعده سال گذشته وزیر بهداشت مبنی بر تشکیل موسسه مستقل اعتباربخشی، گفت: قرار بود موسسه‌اى برای اعتباربخشی شکل بگیرد، اما ساز و کار قانونى آن فراهم نبود، هرچند هنوز روند بررسی این کار ادامه دارد.

وی به جذب ارزیابان اعتباربخشی با برگزاری آزمون توسط وزارت بهداشت نیز اشاره کرد و افزود: امسال ٣٠٠٠ نفر داوطلب ارزیابى شدند و طى آزمونى ٣٠٠ نفر را انتخاب کردیم که رزومه خوبى دارند و الان ٣٠٠ ارزیاب حرفه‌اى تربیت کردیم.

مدیرکل نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت با بیان این‌که اعتباربخشى از فرآیند بازرسى خارج شده و آموزش‌ها به شیوه دیگرى ارائه شده است، اظهار کرد: هر روز کار را رصد مى‌کنیم تا از رویکردها فاصله نگیریم و پرسنل هر روز دنبال مستندسازى نباشند. قبلا نوع ارزیابى به شکلى بود که اگر بخشى از بیمارستان خوب کار نمى‌کرد، تاثیرى بر امتیاز کل آن نداشت.

میردهقان با اشاره به انجام خوداظهاری توسط بیمارستان‌ها در سال جاری، گفت: امسال همه چیز الکترونیکى شده و خوداظهارى انجام شد. طبق جدول زمانى که براى بیمارستان‌ها بر اساس تخت مشخص شده، خوداظهارى‌ها انجام و تیم ارزیابى به بیمارستان‌ها مراجعه مى‌کنند. به ارزیابان گفتیم که با دست راست آموزش و با دست چپ امتیاز بدهند.

وی با بیان این‌که قرار است تجارب موفق بیمارستان‌ها به اشتراک گذاشته شود، افزود: به دنبال این هستیم که بیمارستان‌ها شرایط بهترى داشته باشند. طى سال‌هاى گذشته، اعتباربخشى روى میز پرستاران بود و همه وقت آن‌ها گرفته مى‌شد، اما در حال حاضر اعتباربخشى به کار گروهى تبدیل شده است.

میردهقان در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک مبنی بر زمان‌بندی و اعلام نتایج اعتباربخشی بیمارستان‌ها، گفت: تا پایان امسال، همه بیمارستان‌ها ممیزى مى‌شوند و بیمارستانى فرآیند اعتباربخشى آن کامل مى‌شود که پروانه بهره‌بردارى و مجوز داشته باشد.

وی تاکید کرد: پس اگر پروانه بیمارستانى کامل نیست باید در سامانه صدور پروانه ثبت نام شود تا در اعتباربخشی مورد ارزیابی قرار بگیرد.

میردهقان در پاسخ به سوالی که در حال حاضر چند بیمارستان درجه یک عالی وجود دارد، گفت: درجه‌هاى امسال یک، دو و سه خواهد بود و فعلا برنامه‌اى براى درجه یک عالى اعلام نکردیم و در حال حاضر حدود ١۴ بیمارستان درجه یک عالى داریم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/9PGnO

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک