نماینده مخالف وزیر پیشنهادی بهداشت در مجلس مطرح کرد:

اصلاح پرداختی پرستاران و پیراپزشکان در دوره آتی وزارت بهداشت

۱۳۹۶/۰۵/۲۵ در ۱۴:۵۳

عثمانی

نماینده مردم بوکان در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: هرچند پزشکان نقش مهمی در فرآیند درمان دارند، باید توجه کرد که پرستاران و عموم نیروهای پیراپزشکی نیز نقش کلیدی در این فرآیند دارند و باید در دولت دوازدهم پرداخت به این نیروها اصلاح تا رضایت‌مندی مجموعه افراد دخیل در بهداشت و درمان ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، محمد قسیم عثمانی با بیان این‌که از اضافه نشدن تخت در استان آذربایجان غربی گله‌مند نیستم، گفت: بخش زیادی از آرای غیر سیاسی رییس جمهور مربوط به عملکرد ایشان در حوزه بهداشت و درمان است. مخالفت من با آقای هاشمی با وجود عملکرد خوب ایشان در موارد دیگری است.

وی افزود: یکی از مواردی که در برنامه ایشان وجود ندارد، رعایت حقوق و دستمزد در بدنه وزارت بهداشت است. هرچند پزشکان نقش مهمی در فرآیند درمان دارند، باید توجه کرد که پرستاران و عموم نیروهای پیراپزشکی نیز نقش کلیدی در این فرآیند دارند و باید در دولت دوازدهم پرداخت به این نیروها اصلاح تا رضایت‌مندی مجموعه افراد دخیل در بهداشت و درمان ایجاد شود.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نکته دیگر تمرکز بر بهداشت و اولویت دادن بر آن نسبت به درمان است. اسم این وزارت‌خانه، بهداشت و درمان است که در آن هم اولویت دادن بر بهداشت مستتر است. در این دوره آقای هاشمی توانستند در درمان شاهکار کنند و نمره عالی بگیرند. زیرا تعداد تخت‌های بیمارستانی در این دوره ۲۵ درصد افزایش یافت. با این وجود در بخش بهداشت گلایه‌مند هستیم. در برنامه‌های حاضر آقای هاشمی نیز نمی‌بینیم که در دوره چهار ساله بعدی چگونه می‌خواهند به بخش بهداشت هم توجه کنند و برای تامین مالی تحول در بهداشت چطور می‌خواهند منابع را تامین کنند.

عثمانی در ادامه بیان کرد: بحث بعدی افزایش سهمیه دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی است. وقتی دانشجویان ما به کشورهای دیگر برای تحصیل می‌روند، بهتر است این ظرفیت را در کشور خودمان ایجاد کنیم.

این نماینده مجلس با بیان این‌که بخش زیادی از عملکرد وزارت بهداشت، فرابخشی است، گفت: در دوره‌های گذشته بیمه‌ها، وزارت بهداشت را اذیت کردند. در حال حاضر نیز نگران این هستیم که چطور می‌توان این هماهنگی را ایجاد کرد تا وقتی وزارت بهداشت خدمات درمانی ارائه می‌کند، چطور می‌تواند هزینه درمان‌ها را دریافت کند.

وی ادامه داد: یکی از انتظارات جدی ما این است که بخش رفاه اجتماعی و بیمه بتواند این همراهی را با وزارت بهداشت داشته باشد و در برنامه‌های آقای هاشمی ندیدیم که در مورد بیمه‌ها چه فکری می‌خواهند بکنند.

عثمانی در پایان با بیان این‌که اگر آقای هاشمی در دوره چهار سال اول بر درمان تمرکز کردند، باید در چهار سال دوم بر بهداشت تمرکز کنند، اظهار کرد: نگران بخش‌های دیگر کشور هستم که اگر پزشکان به حق دریافتی بالایی دارند، چرا باید فارغ‌التحصیل رشته‌های دیگر یک دهم آن‌ها دریافتی داشته باشند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/BFeF4

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک