نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر:

اطلس مرگ و میر کشور به تفکیک هر استان آماده شد

۱۳۹۶/۰۸/۱۸ در ۰۹:۲۰

لاریجانی

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با بیان این‌که برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر لازم است وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های کشور با وزارت بهداشت همکاری کنند، گفت: بسیاری از عوامل زمینه‌ساز بیماری‌های غیرواگیر با تغییر رفتارها و عادت‌های مردم برطرف می‌شود و این امر نیازمند فرهنگ‌سازی در جامعه است.

به گزارش ایران پزشک، باقر لاریجانی در نشست اعضای دبیرخانه کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در کشور در زمینه کنترل این بیماری‌ها، گفت: اسناد سیاستی خوبی در کشور برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر تدوین شده و برای اجرای این اسناد لازم است حوزه‌های مختلف کشور با یکدیگر همکاری کنند. حدود ۳ سال از تدوین سند ملی بیماری‌های غیرواگیر می‌گذرد و معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت طی این ۳ سال در قالب زیرکمیته‌های کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با یکدیگر هماهنگ بوده و کارها را به خوبی پیش برده‌اند.

وی افزود: با توجه به پیشرفت مراحل کار، اکنون لازم است بازبینی در ساختار زیرکمیته‌ها صورت گیرد تا همکاری درون بخشی وزارت بهداشت تقویت شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: با توجه به این‌که ایران جزو کشورهای پیشرو در کنترل بیماری‌های غیرواگیر است مقرر شده تا در سال ۲۰۱۸ گزارش جامعی از اقدامات کشور در سازمان جهانی بهداشت ارائه شود. ما وضعیت خوبی در برنامه‌ریزی و اقدام در حوزه بیماری‌های غیرواگیر داریم، ولی ضروری است تا همکاری با سایر وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها در کشور تقویت شود.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر به تجربه کشور در کنترل بیماری‌های واگیر اشاره کرد و ادامه داد: شبکه بهداشت و درمان کشور بستر خوبی برای کارهای ملی ایجاد می‌کند و اکنون با اقداماتی که طی حدود یک دهه گذشته در زمینه کنترل بیماری‌های واگیر شروع شده شاهد ریشه‌کن شدن بسیاری از این بیماری‌ها، کاهش مرگ و میر کودکان و همچنین افزایش امید به زندگی در کشور هستیم.

وی اظهار کرد: باید از این بستر شبکه برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر نیز به خوبی بهره‌برداری شود و در کنار این کار همکاری با سایر وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها نیز تقویت شود.

لاریجانی با اشاره به ۴ بیماری هدف در برنامه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر گفت: طبق اهداف سازمان بهداشت جهانی، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های مزمن ریوی، دیابت و سرطان بیماری‌های اصلی هستند که باید تحت کنترل قرار گیرند و با توجه به وضعیت سلامت کشور، هدف کنترل حوادث ترافیکی و جاده‌ای نیز به عنوان هدف اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در این برنامه در نظر گرفته شده است. ۳ برنامه اقدام در زمینه بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و حوادث ترافیکی تدوین شده و با توجه به مدت زمانی که از اجرای این برنامه‌ها می‌گذرد لازم است با توجه به تجربیات کسب شده این برنامه‌ها بازبینی شود.

وی افزود: برنامه اقدام سرطان و بیماری‌های مزمن ریوی نیز توسط کارگروه مربوطه در دست تدوین است که هم‌زمان با بازبینی ۳ برنامه قبلی در آبان ماه امسال به اتمام خواهد رسید.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با اشاره به این‌که این ۴ بیماری در واقع زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌ها هستند، گفت: این بیماری‌ها علاوه بر این‌که علت بخش عمده‌ای از مرگ و میرها در کشور هستند، بار اقتصادی زیادی را نیز به جامعه تحمیل می‌کنند و باید برنامه‌ریزی مناسبی برای کنترل آن صورت گیرد.

لاریجانی از ایجاد سیستم ثبت دیابت در کشور خبر داد و گفت: بسیاری از افراد بالای ۵۵ سال کشور مبتلا به دیابت هستند و عده زیادی نیز مستعد ابتلا به این بیماری هستند. برنامه اقدام برای کنترل بیماری دیابت تدوین شده و سیستم ثبت این بیماری در کشور نیز نهایی شده و به زودی اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان سهم زیادی در مرگ و میرهای کشور دارند و لازم است عوامل خطر این بیماری‌ها کنترل شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به اهمیت فرهنگ سازی برای کنترل عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: این کار مستلزم همکاری سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌های مرتبط است. تفاهم نامه‌هایی با تمام این نهادها منعقد شده و لازم است اجرای آن با همکاری دو طرف پیگیری شود.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر اظهار کرد: سیستم یک‌پارچه وزارت بهداشت اهمیت زیادی در کنترل بیماری‌های غیرواگیر دارد و باید با توسعه شبکه‌های همکاری این مزیت را تقویت کنیم.

وی همچنین به برگزاری اجلاس جهانی بیماری‌های غیرواگیر در اروگوئه اشاره کرد و گفت: مشارکت ایران در این همایش بسیار خوب بود و به عنوان کشور پیشرو در کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر معرفی شدیم.

لاریجانی به راه‌اندازی کمیته‌های دانشگاهی کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر نیز اشاره کرد و گفت: اطلس مرگ و میر کشور به تفکیک هر استان آماده و در اختیار استان‌ها قرار گرفته است. این اطلس در واقع نشان می‌دهد در هر استان چه عواملی بیش از سایرین موجب مرگ و میر می‌شود. لازم است مدیران استانی در چهارچوب کمیته‌های تشکیل شده برنامه‌ریزی مناسبی برای آن استان در زمینه کنترل بیماری‌های غیرواگیر داشته باشند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/PDV6Y

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک