رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تشریح کرد:

اعلام برنامه‌های هفته سلامت با شعار سلامت برای همه

۱۳۹۷/۰۱/۲۸ در ۱۰:۴۵

زارع نژاد

مشاور وزیر بهداشت و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ضمن تشریح اهم برنامه‌های هفته سلامت گفت: هفته سلامت سال جاری با شعار «سلامت برای همه» و با موضوع «پوشش همگانی سلامت برای همه، در همه جا» برگزار خواهد شد.

به گزارش ایران پزشک، عباس زارع نژاد در آستانه فرا رسیدن هفته سلامت اظهار کرد: با وجود تلاش بی وقفه نظام‌های سلامت در جهان، هنوز تا دست‌یابی به سلامت همگانی به عنوان یک حق پایه و انسانی فاصله زیادی باقی مانده است، بنابراین سازمان بهداشت جهانی شعار «سلامت برای همه» را با موضوع «پوشش همگانی سلامت، همه جا، برای همه» با عنوان اختصاری (UHC) در این مقطع در دستور کار قرار داده تا این موضوع به عنوان یک ره‌یافت و خاستگاه مطالبات مردمی در نظر سیاست‌گذاران جلوه کند.

وی در تبیین اهداف (UHC) در راستای حرکت به سوی تامین امکانات و خدمات سلامت برای آحاد جامعه (فارغ از سن، جنس، نژاد، مذهب، طبقه اجتماعی و….) بدون فشار و سختی مالی، اظهار کرد: سازمان ملل، کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی را مکلف کرده که از طریق تقویت و ایجاد زیرساخت‌های ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، توزیع مناسب، پوشش عادلانه و افزایش دسترسی به خدمات، تامین خدمات سلامت با تحول در نظام‌های تامین مالی و حمایت‌گر، تامین منابع پایدار و مدیریت بهینه منابع اعتباری، بهینه سازی قوانین و فرایندهای ارائه خدمت، افزایش کیفیت نظام مراقبت، فرایندها و خدمات سلامت محور، جامعه محور بودن خدمات سلامت (مبتنی بر نیاز و باور جامعه)، تربیت و تامین نیروی انسانی کارآمد و استقرار نظام‌های اطلاعاتی و فناوری‌های نوین در مدیریت نظام سلامت، به پوشش همگانی سلامت دست یابند.

زارع نژاد با اشاره به اهمیت برگزاری هفته سلامت در ایران در راستای برنامه جهانی (UHC) گفت: یکی از اتفاقات مهم حوزه سلامت در دولت یازدهم اجرای برنامه تحول سلامت بود که بخش عمده بسته‌های خدماتی این برنامه متناسب با اهداف و اجزای پوشش همگانی سلامت (UHC) طراحی و اجرا شده است.

وی در تشریح بخش دیگری از برنامه‌های هفته سلامت، انجام سفرهای استانی و افتتاح پروژه‌های بهداشتی و درمانی، برگزاری همایش سفیران سلامت، برگزاری مجامع سلامت استانی، رونمایی از سند توسعه غذایی و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در تبیین اهداف برنامه پوشش همگانی سلامت و ارتقای فرهنگ سلامت را از اهم برنامه‌های این هفته برشمرد.

زارع نژاد یادآور شد: در برگزاری هفته سلامت، دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان، شهرداری تهران و تشکل‌های مردم نهاد با وزارت بهداشت همکاری می‌کنند.

مشاور وزیر بهداشت روز شمار هفته سلامت را بدین شرح اعلام کرد:

شنبه، اول اردبیهشت، عدالت در دسترسی به خدمات سلامت؛ حق مردم، مسئولیت حکومت
یکشنبه، دوم اردیبهشت، سلامت برای همه، در همه جا
دوشنبه، سوم اردیبهشت، مقابله با آسیب‌های اجتماعی، تعهد و مسئولیت پذیری نهادها
سه شنبه، چهارم اردیبهشت، حمایت از فقرا در دسترسی به خدمات سلامت موثر
چهارشنبه، پنجم اردیبهشت، ترویج سبک زندگی سلامت محور
پنج شنبه، ششم اردیبهشت، اجتماعی شدن سلامت؛ انسجام اجتماعی، نشاط اجتماعی
جمعه، هفتم اردیبهشت، منابع پایدار، جامعه سالم

گفتنی‌ست هفته سلامت از یکم تا هفتم اردیبهشت ماه سال جاری با شعار «سلامت، برای همه» و با موضوع «پوشش همگانی سلامت، برای همه، در همه جا» در سراسر کشور برگزار ‌می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/RcKMP

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک