هم‌زمان با گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب

افتتاح اولین آزمایشگاه کنترل دارو در کشور

۱۳۹۴/۱۱/۲۲ در ۱۲:۰۱

اولین آزمایشگاه کنترل دارو در کشور با حضور مسئولان سازمان غذا و دارو، در دانشگاه علوم پزشکی ایران افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از مهر، آزمایشگاه کنترل داروی معاونت غذا و دارو به عنوان اولین آزمایشگاه کنترل دارو در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با حضور حسین رستگار، مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو، عباس مهدیزاده، مدیر امور استان‌های سازمان غذا و دارو، محمد هاشمی، مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو، مدیر مرکز تحقیقاتی علوم آزمایشگاهی و مدیران معاونت غذا و دارو، روز گذشته افتتاح شد.

مهران ولایی، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به راه‌اندازی آزمایشگاه کنترل دارو در راستای سیاست‌گذاری سازمان غذا و دارو و توسعه فعالیت‌های این معاونت ضمن تشکر از زحمات طاهره فرامرزی، مدیر آزمایشگاه کنترل غذا و داروی معاونت، گفت: خداوند را شاکریم که توانستیم هم‌زمان با گرامیداشت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، در تکمیل آزمایشگاه کنترل غذا و دارو، آزمایشگاه دارو را  نیز به بهره‌برداری برسانیم.

وی یکی از رسالت‌های سازمان غذا و دارو را ارائه خدمات دارویی در قالب تامین، حفظ و ارتقای سلامت جامعه دانست و اظهار داشت: طرح PMQC (کنترل کیفی داروها در سطح عرضه) به عنوان یکی از اهداف آزمایشگاه کنترل دارو، راهکاری در جهت تحقق رسالت سازمان غذا و دارو است و در راستای اجرای طرح PMQC آزمایشگاه کنترل دارو در اولین مرحله کنترل کیفی، قرص‌های نمونه‌برداری شده از کارخانه‌ها را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

ولایی در خصوص طرح PMQC افزود: حصول کیفیت مناسب محصولات دارویی و تداوم آن در طول عمر قفسه‌ای فرآورده در زمره مهمترین اهداف کارخانجات دارویی می‌باشد. در این راستا ضمن اعمال مقررات خاص و دقت‌های لام برای تضمین کیفیت فرآورده‌های دارویی در کلیه مراحل تولید و بسته‌بندی، محصول دارویی تولید شده موجود در بازار مصرف و در سطح عرضه نیز مورد آزمایشات کنترل کیفی PMQC قرار می‌گیرد تا مطابقت مشخصات آن با فارماکوپه‌های معتبر و روش‌های معتبر غیر فارماکوپه‌ای بررسی گردد.

وی گفت: کنترل محلول‌های دارویی  از جمله شربت‌ها، سوسپانسیون‌های دارویی، امولسیون‌های دارویی و همچنین فرآورده‌های تزریقی به عنوان اهداف آتی آزمایشگاه کنترل دارو این معاونت خواهد بود.

ولایی افزود: با  تخصیص فضای فیزیکی مناسب و تجهیز آزمایشگاه دارو به دستگاه‌های HARDNESS (تعیین میزان سختی قرص)، DISSOLUTION TESTER (انحلال قرص)، DISINTEGRATION TESTER (تعیین زمان باز شدن قرص)،FRI ABBILITY (تعیین میزان شکنندگی قرص‌ها)، اسپکتروفتومتر و HPLC و FTIR  آزمایشگاه کنترل دارو آماده بهره‌برداری جهت کنترل قرص‌ها و کپسول‌ها می‌باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/JZxF7

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک