معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد؛

افزایش آمبولانس‌های ناوگان اورژانس کشور

۱۳۹۵/۰۱/۲۲ در ۱۵:۱۳

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سال ۹۵ را سال تحول بزرگ در اورژانس کشور دانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از ایرنا، محمد آقاجانی گفت: سال ۹۵، سال تحول بزرگ در اورژانس زمینی و هوایی کشور است؛ از گذشته تا امروز حدود ۳ هزار آمبولانس برای ناوگان اورژانس زمینی خریداری شده، اما همین امسال به تنهایی ۲ هزار آمبولانس جدید پیشرفته نو خریداری و به این ناوگان اضافه می‌شود که تحول بسیار بزرگی است.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: در واقع طی یک سال، معادل دو سوم کل آمبولانس‌های اورژانس کشور به این مجموعه اضافه می‌شود که در طول تاریخ وزارت بهداشت سابقه ندارد.

وی با مهم خواندن ورود موتور آمبولانس‌ها به ناوگان اورژانس، ادامه داد: اقدام بسیار مهم دیگر ورود موتور آمبولانس‌ها به ناوگان اورژانس کلانشهرهاست؛ سال ۹۴، با خرید ۳۰ دستگاه موتور آمبولانس پیشرفته و استفاده از آن در تهران، استفاده از این وسیله جدید را آزمایش کردیم. تجربه بسیار موفقی بود و سرعت رسیدن به بالین بیماران و مصدومان را به صورت چشمگیری بیشتر کرد.

آقاجانی افزود: در کلانشهرها که با مشکل ترافیک مواجه هستیم، سرعت رسیدن آمبولانس‌ها به محل حضور بیماران کندتر است و در بسیاری از موارد نیز بیماران و مصدومان به صورت سرپایی در محل مداوا می‌شوند و نیازی به انتقال آنها به بیمارستان وجود ندارد.

وی گفت: استفاده از موتور آمبولانس‌ها باعث می‌شود که ماموران اورژانس بسیار سریع‌تر بر بالین بیماران حاضر شوند و اقدامات حیاتی را انجام دهند و اگر لازم نبود دیگر آمبولانس اعزام نشود و از خودروهای آمبولانس بتوانیم در ماموریت‌های دیگر استفاده کنیم.

موافقت هیئت وزیران با خرید ۲۰۰ موتور آمبولانس برای کلانشهرها

معاون وزیر بهداشت با اشاره به برنامه خرید موتور آمبولانس‌ها گفت: هیئت وزیران با خرید ۲۰۰ دستگاه موتور آمبولانس پیشرفته در سال ۹۵ موافقت کرده است. در سال جاری این خودروها وارد ناوگان اورژانس می‌شود و سرعت رسیدن به بالین بیماران را به میزان چشمیگری افزایش می‌دهد.

آقاجانی افزود: متوسط زمان رسیدن به بالین بیماران در شهرهای بزرگ، شهرهای کوچک و جاده‌ها اکنون بین ۸ تا ۱۴ دقیقه است که با ورود موتورسیکلت‌ها این زمان بسیار کمتر می‌شود.

وزارت بهداشت برای اولین بار بالگرد می‌خرد

وی درباره خرید آمبولانس هوایی نیز گفت: هم اکنون ۲۲ پایگاه اورژانس هوایی در کشور وجود دارد که بالگرد همه آنها استیجاری از نیروهای مسلح است و گر چه ورود آنها به ناوگان اورژانس کشور یک تحول بزرگ است، اما بالگردهای اجاره شده امکانات استاندارد یک آمبولانس هوایی را ندارند.

معاون وزیر بهداشت افزود: ناوگان اورژانس کشور برای پوشش حدود ۱۵۰ هزار کیلومتر جاده فرعی، راه‌های فرعی و روستایی نیازمند حداقل ۴۴ پایگاه اورژانس هوایی و همین تعداد بالگرد است.

وی گفت: تامین ۴۴ بالگرد تخصصی اورژانس، نهایت خواست وزارت بهداشت که احتمالا باید در یک برنامه پنج ساله محقق شود، اما قرار است قرارداد خرید این بالگردها امسال امضا شود و امیدواریم ۴ یا ۵ بالگرد تخصصی اورژانس که به امکانات لازم از جمله امکانات دید در شب مجهز باشند،‌ امسال به ناوگان اورژانس اضافه شود.

آقاجانی افزود: قرارداد خرید ۴ یا ۵ دستگاه آمبولانس هوایی استاندارد هنوز بسته نشده، اما با حمایت دولت امیدواریم امسال خریداری شوند.

لازم به ذکر است ناوگان اورژانس کشور هم اکنون حدود ۳ هزار آمبولانس زمینی و ۲۱۰۰ پایگاه شهری و جاده‌ای دارد که قرار است امسال ۳ هزار آمبولانس جدید به این مجموعه اضافه شود. ۲۲ پایگاه اورژانس هوایی نیز در سال ۹۴ با استفاده از بالگردهای استیجاری از نیروهای نظامی راه‌اندازی شد که البته آمبولانس‌های اجاره شده، امکانات و استاندارد لازم را برای ناوگان اورژانس ندارند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/aivfU

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک