افزایش تورم در قیمت دارو با یارانه وزارت بهداشت جبران شود نه از جیب مردم

۱۳۹۶/۰۸/۱۶ در ۱۵:۱۳

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص اظهارات رییس سازمان غذا و دارو مبنی بر این‌که افزایش قیمت دارو بر اساس نرخ تورم انجام شده، گفت: افزایش قیمت دارو حتی به میزان نرخ تورم هم برای برخی گروه‌های مردم قابل پرداخت نیست.

به گزارش ایران پزشک به نقل از خانه ملت، رسول خضری در خصوص اظهارات رییس سازمان غذا و دارو مبنی بر این‌که افزایش قیمت دارو بر اساس نرخ تورم انجام شده، گفت: برای افزایش قیمت دارو، دولت باید یارانه مورد نیاز برای این بخش را به بیمه‌ها یا شرکت‌های داروسازی پرداخت کند؛ قرار نیست در راستای افزایش قیمت دارو، هزینه اضافی از جیب مردم پرداخت شود.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس با اشاره به این‌که دولت باید ما‌به‌التفاوت قیمت تمام شده دارو با هزینه فروش آن را به شکل یارانه به سازمان‌های بیمه‌گر و شرکت‌های دارویی پرداخت کند، افزود: به هیچ عنوان افزایش از جیب مردم در هیچ بخشی از جمله دارو نباید مشاهده شود؛ ضمن این‌که افزایش قیمت دارو حتی به میزان نرخ تورم هم برای برخی گروه‌های مردم قابل پرداخت نیست.

وی با بیان این‌که بیش از ۸۰ درصد بیماران از قشر آسیب پذیر جامعه هستند، اظهار کرد: شاید افزایش‌های جزیی قیمت دارو برای برخی مسئولان قابل توجه نباشد، اما برای اکثر بیماران افزایش قیمت‌ها به هر میزانی سنگین است؛ بنابراین به هیچ عنوان نباید پرداختی‌ها از جیب مردم در مسیر افزایش قیمت دارو بیشتر شود.

خضری با تاکید بر این‌که برای خروج هر دارویی از پوشش بیمه‌ای باید طبق ضابطه خاصی در شورای عالی بیمه تصمیم‌گیری شود، گفت: فروش دارویی که در گذشته به قیمت صد هزار تومان بود، اما با خروج از پوشش بیمه‌ای به میزان ۶۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد به هیچ عنوان سیاست قابل قبولی نیست، باید روال توزیع دارو با پوشش بیمه‌ای همانند گذشته شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به این‌که تامین اجتماعی یک صندوق بین نسلی است، افزود : منابع این صندوق مربوط به دولت نبوده و متعلق به کارگران و مردم است، زیرا دولت حتی سهم ۳ درصدی خود در بیمه تامین اجتماعی را نیز به این صندوق پرداخت نمی‌کند؛ بنابراین خروج هر دارویی از پوشش بیمه باید طبق نظر شورای عالی بیمه و در جلسات متعدد کارشناسی و تخصصی انجام شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، تصریح کرد: متاسفانه بیمه‌ها با درج برچسب زیبایی روی برخی داروها از انجام وظایف خود شانه خالی می‌کنند؛ به عنوان مثال ارتودنسی در دندان پزشکی زیبایی محسوب نشده و به نوعی اصلاح و جلوگیری از نابودی دندان است؛ در کشورهای پیشرفته بی‌دندانی نوعی معلولیت بوده، اما در کشور ما بیمه‌ها هزینه بسیاری از خدمات دندان پزشکی از جمله ارتودنسی را پرداخت نمی‌کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/qNQ8l

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک