افزایش سن بر کاهش قدرت باروری موثر است

۱۳۹۶/۰۴/۲۲ در ۱۷:۱۱

بارداری

یک فلوشیپ زنان و زایمان با اشاره به به رابطه سن و باروری در زنان، گفت: بر اساس مطالعات، افزایش سن بدون تردید روی کاهش قدرت باروری و حتی افزایش میزان سقط یک خانم موثر است؛ به خاطر همین توصیه‌ای که به خانم‌ها می‌شود این است که در کنار برنامه‌ریزی تحصیلی، شغلی یا مالی حتما به این موضوع توجه داشته باشند.

به گزارش ایران پزشک، سیمین ظفردوست با بیان این‌که روش‌های درمان ناباروری دنیا در ایران وجود دارد، گفت: خوشبختانه روش‌های درمان ناباروری مثل IUI، IVF و میکرواینجکشن در ایران هم وجود دارد و تقریبا می‌توان گفت با همان کیفیت کشورهای دیگر انجام می‌شود. داروها و روش‌هایی که ما داریم همان متدها هستند و در بیشتر مراکز همه این روش‌ها به روز می‌شوند و بر اساس بهترین روش‌های دنیا هستند.

وی در خصوص هزینه‌های ناباروی عنوان کرد: زوج‌های نابارور نباید نگران بوده و مطمئن باشند هزینه درمان ناباروری در ایران خیلی کمتر از سایر کشورهای دیگر و به طور میانگین بین دو تا هشت میلیون تومان است.

این فلوشیپ زنان و زایمان به رابطه سن و باروری در زنان اشاره و اظهار کرد: بر اساس مطالعات، افزایش سن بدون تردید روی کاهش قدرت باروری و حتی افزایش میزان سقط یک خانم موثر است؛ به خاطر همین توصیه‌ای که به خانم‌ها می‌شود این است که در کنار برنامه‌ریزی تحصیلی، شغلی یا مالی حتما به این موضوع توجه داشته باشند.

ظفردوست در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: اوج باروری در خانم‌ها بین ۲۰ تا ۲۴ سالگی دیده می‌شود و رفته رفته این قابلیت کاهش پیدا می‌کند؛ البته این کاهش در اوایل خیلی زیاد نیست. به عنوان مثال بین سن ۲۵ تا ۲۹ سال شاهد هشت درصد کاهش باروری هستیم، ولی بین ۳۰ تا ۳۴ سال این میزان بین ۱۵ الی ۱۹ درصد کاهش پیدا می‌کند و جالب است که بین ۴۰ تا ۴۵ سال، ۹۵ درصد کاهش در میزان باروری داریم و این یک علامت هشدار است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/PUuBz

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک