معاون آموزشی وزارت بهداشت مطرح کرد:

افزایش سهم ایران در تولید علوم حوزه پزشکی

۱۳۹۷/۰۲/۰۶ در ۱۶:۱۸

لاریجانی

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: میزان مشارکت جمهوری اسلامی ایران در تولید علم جهانی طی سال‌های اخیر در همه حوزه‌ها افزایش یافته است.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایرنا، باقر لاریجانی در حاشیه کنگره قاره‌ای درماتولوژی گفت: آمارهای جدید بین المللی نشان می‌دهد که ایران بالاترین کشور در منطقه از لحاظ تولیدات علمی است.

وی به ارتقای جایگاه علمی کشور بر اساس آخرین آمار منتشره اشاره کرد و افزود: با وجود همه چالش‌ها، کشور ما در تولید علم پیش‌رفت رو به جلو داشته است. نقش ما در تولید علم حوزه پزشکی افزایش چشم‌گیری یافته است و محققان این حوزه هم در حال تولید علم هستند.

 

وزارت بهداشت، توسعه تبادلات علمی را دنبال می‌کند

لاریجانی بر لزوم تبادلات علمی با استادان و مراکز تحقیقاتی خارج از کشور تاکید کرد و افزود: وزارت بهداشت، توسعه تبادلات علمی با خارج از کشور را دنبال می‌کند. این‌گونه رویدادهای علمی هم می‌تواند زمینه تبادلات و ارتباطات بیشتر علمی را فراهم آورد و هم نقشی در آشنایی بیشتر با فرهنگ ایرانی داشته باشد.

وی استقبال خوب مدعوین خارجی از کنگره قاره‌ای درماتولوژی را نشان دهنده جایگاه شناخته شده ایران در حوزه علوم پزشکی دانست و بیان کرد: این موضوع در برخی از رشته‌ها بروز بیشتری دارد.

معاون وزیر بهداشت به حضور تعداد زیادی از محققان خارجی در این کنگره اشاره کرد و گفت: با وجود همه مشکلاتی که برای سفر به ایران، ممکن است برای آنان به وجود آید و تحریکاتی که وجود دارد این محققان با علاقه‌مندی به ایران سفر و در این کنگره شرکت کردند.

 

امکان بهره‌گیری از توان استادان ایرانی خارج از کشور

وی ادامه داد: آیین نامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال و به آن‌ها توصیه شده که می‌توانند از توان استادان ایرانی خارج از کشور یا سایر استادان به عنوان استاد افتخاری در گروه‌های علمی خود استفاده کنند.

لاریجانی اظهار کرد: به نظر می‌رسد این کار، صحیح‌ترین کار برای ارتباط بیشتر استادان ایرانی با بخش‌های مرتبط یا استادان همان رشته تخصصی باشد.

وی افزود: این کار، علاوه بر ارتباطات وسیع علمی، می‌تواند ارتقای تبادلات علمی را فراهم کند.

معاون وزیر بهداشت اظهار امیدواری کرد در سال جاری، دانشگاه‌ها بتوانند قدم‌های استواری در این زمینه بردارند.

گفتنی‌ست کنگره قاره‌ای درماتولوژی که پنجم اردیبهشت در سالن همایش‌های صدا و سیما به همت مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال برگزاری است تا هفتم این ماه به کار خود ادامه می‌دهد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/9SaYk

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک