دبیر علمی پنجمین کنگره بین‌المللی نارسایی قلب ایران؛

امیدواریم در پساتحریم با سرعت بیشتری به بیماران کمک کنیم

۱۳۹۵/۰۱/۲۹ در ۱۱:۴۲

نارسایی قلب یکی از دغدغه‌های مهم بیماران و پزشکان است. موضوعی که از لحاظ تشخیص و درمان همواره مورد بحث بوده و با توجه به تحولات شگرف تشخیصی و درمانی در این زمینه، بازنگری و تبادل نظر صاحب نظران و متخصصین الزامی است و به همین منظور کنگره بین‌المللی نارسایی قلب توسط مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پایه‌گذاری شده است. کنگره‌ای که چهار دوره آن طی سال‌های ۸۵، ۸۸، ۹۰ و ۹۳ با همکاری اساتید قلب و عروق دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. سه دوره اول این کنگره در محل دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و چهارمین دوره آن در سالن همایش‌های بین‌المللی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، با مشارکت اساتید خارجی از کشورهای مختلف از پانزدهم تا هفدهم اردیبهشت ماه ۹۵ در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

 

دکتر شریف کاشانی

 

بابک شریف کاشانی، دبیر علمی این کنگره در نشست خبری که صبح امروز در بیمارستان مدرس تهران برگزار شد در رابطه با تعداد مقاله‌های رسیده به دبیرخانه گفت: در این کنگره تاکنون حدود ٢٠ مقاله تایید شده و ۵٠ مقاله دیگر نیز در حال بررسى داریم.

وی پرداختن به موضوع نارسایی قلبی از سوی سایر گروه‌های قلب را امری جدید توصیف کرد و افزود: علی‌رغم این‌که چند سالی از بررسی موضوع نارسایی قلبی می‌گذرد، در کنگره امسال توجه گروه‌های مختلف قلب به بخش نارسایی بیشتر از گذشته شده است.

مسئول واحد پیوند قلب بیمارستان مسیح دانشوری از جمله اهداف این کنگره را افزایش ارتباط با کشورهای منطقه همچون ترکیه عنوان کرد و افزود: ترجیح ما این است که با کشورهایی همکاری کنیم که رشد ما در ارتباط با آنها راحت‌تر باشد.

شریف کاشانی اولین اقدام برای برخورد با نارسایی قلب را پیشگیری دانست و گفت: نارسایی قلب یک بیماری نیست و یک عارضه محسوب می‌شود.

این متخصص قلب در ادامه نارسایی قلبی را عارضه‌ای ناشی از بیماری‌های مختلف مانند چربی و فشار خون دانست و افزود: هدف ما پیگیری مسائلی است که مانع نارسایی قلبی شود و از تمام مقالات مرتبط با این حوزه در کنگره استقبال می‌کنیم.

دبیر علمی پنجمین کنگره بین‌المللی نارسایی قلب ایران درباره بررسی روش‌های نوین ترک سیگار در این کنگره اظهار کرد: با واحد ترک سیگار بیمارستان مسیح دانشوری برنامه ویژه‌ای برای ترک سیگار داشتیم، زیرا معتقدیم می‌توانند نقش زیادی در کاهش عارضه نارسایی قلبی داشته باشد.

وی همچنین کم‌خونی و تیروئید را از دیگر موارد منجر به نارسایی قلبی عنوان کرد و گفت: علی‌رغم این موارد، حجم اصلی مراجعات منجر به نارسایی قلبی به دلیل فشار خون و تنگی عروق کرونر است.

دکتر شریف کاشانی با تاکید بر این‌که سبک زندگی جدید باعث افزایش نارسایی‌های قلبی شده است، افزود: در حال حاضر بیماری‌های عروق قلب در هر دو جنس مرد و زن یکسان بوده و خوش‌بختانه این آمار در کودکان بسیار کمتر است، اما با اصلاح الگوی زندگی، حذف دخانیات و جدی گرفتن فشار خون می‌توان از این عارضه بیش از این جلوگیری کرد.

دبیر علمی پنجمین کنگره بین‌المللی نارسایی قلب ایران میزان پیوند موفق قلب در جهان را سالانه ۵ هزار مورد عنوان کرد و گفت: در ایران سالانه حدود ۱۰۰ پیوند موفق قلب انجام می‌شود.

وی درباره تغییراتی که در پساتحریم اتفاق افتاد گفت: در زمان تحریم مشکلات زیادی داشتیم که با صرف انرژی زیادی باید حل می‌شد و امیدواریم در پساتحریم با سرعت بیشتری به بیماران کمک کنیم.

دکتر شریف کاشانی در پاسخ به سوالی در خصوص استفاده از عمل پیوند قلب جهت توریسم درمانی، گفت: نمی‌توان موضوع پیوند قلب را به صورت توریسم درمانی نگاه کرد، زیرا پیوند اعضا تنها به اتباع داخل کشور امکان‌پذیر است، مگر این‌که اهدا کننده و دریافت کننده ملیت مشابه داشته باشند.

وی در پایان درباره مباحث جدیدی که در این کنگره مطرح می‌شود، گفت: بررسی داروهای جدید، دستگاه‌های پیشرفته روز دنیا و روش‌های بازتوانی از مطالب بسیار مهمی است که در کنگره پنجم بررسی خواهد شد.

گفتنی است امتیاز بازآموزی این کنگره برای متخصصین قلب در ۳ روز، ۱۵ امتیاز است و پزشکان عمومی و پرستاران مطابق ضریب آموزش مداوم، ضریب آموزشی دریافت می‌کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/0P1IE

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک