انگشت محافظه کاری روی ماشه تزریق خون

۱۳۹۶/۰۹/۱۹ در ۲۰:۱۶

پور فتح اله

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: اگر به جامعه پزشکی و مردم یاد دهیم که چند ساعت پیش از عمل جراحی آسپرین یا داروهایی که بر روی پلاکت اثر می‌گذارند، تجویز و مصرف نکنند، می‌توان حجم خون‌ریزی‌ها را در جراحی به حداقل ممکن رساند.

به گزارش ایران پزشک، علی اکبر پورفتح الله با بیان این‌که باید نگاه جامعه را در موضوع اهدای خون تغییر دهیم، گفت: بخشی از این موضوع با مطالبات بیماران رخ می‌دهد. به عنوان مثال بخشی از مدیریت خون بیمار به این صورت است که در جراحی‌های انتخابی هیچ بیماری، با کم‌خونی وارد اتاق عمل نشود.

وی افزود: بر این اساس پزشکان ما باید یاد بگیرند و بیماران ما باید مطالبه‌گر باشند که برای جراحی‌های غیراورژانس ابتدا پزشک کم‌خونی‌ بیماران را برطرف کند و سپس جراحی را آغاز کند؛ زیرا با اصلاح کم‌خونی بیماران، کیفیت درمان هم ارتقا می‌یابد.

پورفتح‌ الله بیان کرد: همچنین اگر به جامعه پزشکی و مردم یاد دهیم که چند ساعت پیش از عمل جراحی آسپرین یا داروهایی که بر روی پلاکت اثر می‌گذارند، تجویز و مصرف نکنند، می‌توان حجم خون‌ریزی‌ها را در جراحی به حداقل ممکن رساند.

وی در پایان گفت: حتی امروزه روش‌های انتقال خون خودی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان خونی را که حین جراحی ریخته می‌شود، جمع‌آوری کرده، از فیلترهای خاصی عبور داد و آن‌ها را اصلاح کنیم و خون بیمار را برای خودش استفاده کنیم. بنابراین مجموعه این فعالیت‌های متعدد که ماشه تزریق و انتقال خون محافظه‌کارانه است، با عنوان مدیریت خون بیمار مطرح می‌شود که باید هم در جامعه پزشکی و هم در مردم آموزش داده ‌شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Y61tn

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک