عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت مطرح کرد:

اهمیت استفاده از ارزیابی‌های فارماکو اپیدمیولوژیک در کشور

۱۳۹۶/۱۰/۰۹ در ۱۷:۵۶

پیمانی

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت گفت: در همه کشورهایی که به دنبال نظام‌های قوی و پیشرو هستند، سازمان‌های نظارتی مانند سازمان غذا و دارو، سازمان‌های بیمه‌گر، سیاست‌گذاران نظام سلامت و همچنین نظام دارویی کشورها، بدون وجود داده‌های فارماکواپیدمیولوژیک، قادر به سیاست‌گذاری مبتنی بر شواهد علمی و ارزیابی سیاست‌های اتخاذ شده خود نخواهند بود.

به گزارش ایران پزشک، پیام پیمانی در آستانه برگزاری اولین کنگره اروپایی آسیایی فارماکو اپیدمیولوژی گفت: این کنگره، بزرگ‌ترین رویداد فارماکو اپیدمیولوژی در خاورمیانه و یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای علمی در آسیا است که از ۱۳ تا ۱۵ دی ماه ۹۶ در دانشگاه شیراز برگزار می‌شود و نه تنها داروسازان غرب آسیا، بلکه بسیاری از صاحب‌نظران دارویی و کارشناسان نظام‌های بهداشت و درمان آن را دنبال می‌کنند.

وی ضمن تشریح اهمیت نقش فارماکو اپیدمیولوژی در تعیین ریل گذاری‌های نظام سلامت تصریح کرد: امروزه در همه کشورهایی که به دنبال نظام‌های قوی و پیشرو هستند، سازمان‌های نظارتی مانند سازمان غذا و دارو، سازمان‌های بیمه‌گر، سیاست‌گذاران نظام سلامت و همچنین نظام دارویی کشورها، بدون وجود داده‌های فارماکو اپیدمیولوژیک، قادر به سیاست‌گذاری مبتنی بر شواهد علمی و ارزیابی سیاست‌های اتخاذ شده خود نخواهند بود و این موضوع در خصوص کشور ما نیز صادق است.

مسئول گروه فارماکو اپیدمیولوژی مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت افزود: با توجه به اهمیت موضوع، چاره‌ای جز این وجود ندارد که مسیر مناسبی را برای توسعه و بهره برداری از ارزیابی‌های فارماکو اپیدمیولوژیک در کشور ایجاد کنیم و بهترین و کم هزینه‌ترین راه برای تحقق این مهم آن است که ساز و کار لازم برای تبادل نظر و آشنایی با تجربیات صاحب‌نظران و اساتید کشورهای دیگر را فراهم سازیم و در همین راستا برگزاری کنگره اروپایی آسیایی فارماکو اپیدمیولوژی از سه سال پیش در دست اجرا قرار گرفته است.

پیمانی در خصوص شکل‌گیری این کنگره تصریح کرد: در آخرین کنگره آسیایی که در استرالیا برگزار شد، برنامه ریزی برای کنگره جدید با عنوان کنگره اروپایی آسیایی فارماکواپیدمیولوژی به میزبانی ایران انجام شد.

دبیر کمیته علمی اولین کنگره اروپایی آسیایی فارماکو اپیدمیولوژی اضافه کرد: موضوع کنگره در کشورمان با استقبال بی نظیری مواجه شد و در برگزاری این کنگره سازمان غذا و داروی کشور، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت، انجمن متخصصین داروسازی بالینی، انجمن داروسازان ایران، انجمن اقتصاد و مدیریت ایران، مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات تجویز و مصرف منطقی دارو و شاخه ایران ایسپور، انجمن جهانی فارماکو ویژیلانس و دانشگاه ملی تایوان همکاری داشتند.

این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت ابراز امیدواری کرد که به زودی شاهد آن باشیم که ایران بتواند هسته مرکزی این موضوع در غرب آسیا شود.

وی در پایان گفت: نگاه‌مان به این کنگره، آغاز یک برنامه پایدار است که بتواند شبکه‌ای منسجم را در فارماکو اپیدمیولوژی در کل کشور ایجاد کنیم و سمینارهای بعدی هر یک در یکی از شهرها برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/2EnrA

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک