معاون آموزشی وزارت بهداشت مطرح کرد:

اهمیت بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی

۱۳۹۶/۱۰/۱۳ در ۱۹:۵۸

لاریجانی

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان این‌که در تدوین و همچنین بازنگری بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی تمامی اسناد مرتبط با نظام آموزش عالی سلامت بررسی شده، گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی باید اولویت‌های کاری خود را برای دستیابی به مرجعیت علمی بر اساس اسناد بالادستی کشور تعیین کنند.

به گزارش ایران پزشک، باقر لاریجانی در جمع مسئولین دانشگاه‌ها و سازمان‌های کلان منطقه ۱۰ آمایشی کشور، رسالت مدار شدن دانشگاه‌ها را هدف اصلی تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی عنوان کرد و گفت: جای خوشبختی است که پس از ۳ سال از اجرای بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در سفر به کلان مناطق آمایشی می‌بینیم حتی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های کوچک هم چند حیطه سرآمدی و نقشه حرکت خود در حوزه آموزش علوم پزشکی را تعیین کرده و می‌دانند می‌خواهند در چه مسیری حرکت کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست کلان منطقه آمایشی ۱۰ که در روز چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد ضمن تشکر از حضور مسئولین دانشگاه‌های این کلان منطقه عنوان کرد: این نشست‌ها با هدف رسیدن به یک زبان مشترک و استفاده از تجربیات یکدیگر در اجرای بهتر بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی برگزار می‌شود.

وی با بیان این‌که منطقه آمایشی ۱۰ حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد موسسات، دانشجویان، اعضای هیئت علمی و زیرساخت‌های آموزش علوم پزشکی کشور را در خود جا داده، اظهار کرد: این منطقه با حدود ۱۳ میلیون جمعیت، ۳۷ هزار دانشجوی علوم پزشکی دارد، سالانه ۷ تا ۸ هزار دانشجو در دانشگاه‌های منطقه پذیرفته می‌شود و حدود ۵ هزار عضو هیئت علمی، یعنی ۱ چهارم کل اعضای هیئت علمی علوم پزشکی کشور در دانشگاه‌های کلان منطقه آمایشی ۱۰ مشغول به خدمت هستند.

لاریجانی به اهمیت ایجاد تحول در نظام آموزش عالی سلامت در دانشگاه‌های این کلان منطقه اشاره کرد و افزود: بدون شک با این حجم از خدمات اجرای بسته‌های تحول و نوآوری در دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه ۱۰ می‌تواند تاثیر چشمگیری در آموزش علوم پزشکی کشور داشته باشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی یک نقشه راه برای دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند و هر دانشگاه با توجه به ظرفیت‌های خود باید برنامه پیاده سازی این نقشه راه را طراحی کند.

لاریجانی با تاکید بر لزوم فعال‌تر شدن دبیرخانه‌های کلان مناطق آمایشی برای ایجاد هم افزایی و استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها گفت: هدف ما در بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش این است که دانشگاه‌ها بدانند می‌خواهند به کجا بروند. یعنی هر دانشگاه باید بداند چه نقشی در نظام سلامت کشور می‌تواند ایفا کند و بر این اساس مسیر خود را مشخص کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بر لزوم ایجاد الگویی برای همکاری بهتر دانشگاه‌های کلان منطقه آمایشی ۱۰ اظهار کرد: چندین دانشگاه بزرگ کشور در این منطقه قرار دارند و این دانشگاه‌ها هر یک در برخی حیطه‌ها ظرفیت‌های خوبی را دارند.

وی ادامه داد: بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی بسیار کلی چشم انداز را ترسیم کرده و حداقل‌ها در اهداف بسته‌ها آورده شده است. دانشگاه‌ها باید از ظرفیت‌های خود استفاده کنند تا با برنامه‌ای مشخص آن‌چه می‌خواهند در راستای بسته‌ها اجرا کنند را به این حداقل‌ها اضافه کنند.

لاریجانی مشارکت دادن بدنه دانشگاه و اعضای هیئت علمی را کلید اصلی موفقیت دانشگاه‌ها در تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی ذکر و بیان کرد: ما باید در اداره حوزه آموزش از اساتید دانشگاه‌ها کمک فکری بگیریم و این احساس را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم که تمام اعضای هیئت علمی در برنامه ریزی‌های آموزش دخیل هستند و مشارکت می‌کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه ساختارها و کارگروه‌های مرتبط با بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی شکل گرفته و اکنون زمان این است که دانشگاه‌ها دستاوردهای ملموسی از برنامه‌هایی که اجرا می‌کنند داشته باشند.

وی به شرایط و ظرفیت‌های متفاوت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: در سری جدید بازبینی بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اقداماتی که لازم است تا بسته‌ها اجرایی شود در ۳ سطح ملی، منطقه‌ای و دانشگاهی و درون دانشگاهی تعریف شده و لازم است تا دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن شرایط ویژه خود اقدامات ۲ سطح آخر را خودشان تدوین و به وزارت بهداشت پیشنهاد کنند.

لاریجانی در ادامه به اهمیت اسناد بالادستی کشور اشاره کرد و گفت: برای تدوین هر یک از این اسناد ساعت‌ها کار کارشناسی صورت گرفته و هر کدام از این اسناد نقشه راهی برای نهادهای اجرایی کشور است.

وی با بیان این‌که در تدوین و همچنین بازنگری بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی تمامی اسناد مرتبط با نظام آموزش عالی سلامت بررسی شده، اضافه کرد: دانشگاه‌ها نیز باید اولویت‌های کاری خود را برای دستیابی به مرجعیت علمی بر اساس اسناد بالادستی کشور تعیین کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به ماموریت‌گرا شدن دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مسیر اجرای بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: بر اساس حیطه‌های مورد نیاز کشور ۵۰ ماموریت ویژه احصا و به مناطق آمایشی و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور سپرده شد. این ماموریت‌ها باعث شده تا دانشگاه‌ها نقش ملی پیدا و با نگاهی ملی کارها را پیگیری کنند.

وی افزود: به عنوان مثال دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ماموریت اعتباربخشی موسسه‌ای و دانشگاه علوم پزشکی ایران ماموریت اعتباربخشی بیمارستان‌های آموزشی کشور را بر عهده داشتند. با استفاده از ظرفیت عظیم دانشگاه این دو اعتباربخشی که از سال‌ها پیش جزو برنامه‌های حوزه آموزش وزارت بهداشت بود و اجرایی نشده بود، به مرحله اجرا رسید و همین اقدامات منشا تحولات بزرگی در استاندارد کردن نظام آموزش دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های آموزشی است.

لاریجانی با بیان دیگر دستاوردهای اجرای بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی گفت: جای خوشحالی است که امروز حتی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های کوچک هم حیطه‌های سرآمدی خود را تعیین کرده و می‌دانند می خواهند در چه زمینه‌هایی توسعه پیدا کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/9uYxU

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک