سرپرست سازمان اورژانس کشور در نشست خبری تشریح کرد:

اورژانس از دریا تا آسمان

۱۳۹۶/۱۲/۱۹ در ۱۳:۴۶

سرپرست اورژانس کشور گفت: از وقتی مرکز فوریت‌های پزشکی به سازمان تبدیل شد، چابکی بیشتری پیدا کرد و توانستیم در بحران‌ها موفق‌تر از گذشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، پیرحسین کولیوند در نشست خبری با حضور خبرنگاران با بیان این‌که یک سال از سازمان شدن اورژانس کشور می‌گذرد، گفت: سال گذشته در همین مواقع بود که به همت وزیر بهداشت و کمک‌های نماینده مجلس، سازمان اورژانس در برنامه ششم توسعه مصوب شد و فعالیت خود را از فروردین ۹۶ آغاز کرد. اساس‌نامه سازمان نیز در کمیسیون‌های فرعی و تخصصی دولت بررسی و در صحن دولت مصوب شد و در نهایت ماه گذشته در شورای نگهبان نیز به تصویب رسید و ابلاغ شد.

وی افزود: از وقتی مرکز فوریت‌های پزشکی به سازمان تبدیل شد، چابکی بیشتری پیدا کرد و توانستیم در بحران‌ها موفق‌تر از گذشته باشیم. به طور مثال زلزله اخیر سر پل ذهاب در استان کرمانشاه، حضور در عملیات اربعین حسینی و بارش برف بود که اورژانس توانست در ماموریت‌های خود به خوبی عمل کند.

کولیوند ادامه داد: تعداد بالگردها نیز به ۳۴ فروند افزایش یافت که به زودی این تعداد نیز افزایش پیدا خواهد کرد. امروز طی تفاهم‌نامه‌ای در فرودگاه پیام، دو فروند بالگرد دیگر نیز به اورژانس کشور تحویل داده شد که دو شهر دیگر نیز به اورژانس هوایی مجهز خواهند شد. اورژانس هوایی تاکنون توانسته بیش از ۱۹ هزار مصدوم یا بیمار را جابه‌جا کند که بالغ بر ۶۰ درصد آن‌ها به اتاق‌های عمل اعزام شدند. اگر بتوانیم در زمان‌های طلایی مصدومین را به بیمارستان‌ها برسانیم می‌توانیم جان باختن مصدومین را کاهش بدهیم.

 

نوسازی و تجهیز ناوگان اورژانس

سرپرست اورژانس کشور بیان کرد: تجهیزات ناوگان زمینی نیز در دستور کار قرار دارد و مرتب در حال نوسازی و اضافه کردن آمبولانس‌ها هستیم که یکی از کارهای اصلی سازمان محسوب می‌شود. اضافه کردن موتورلانس‌ها نیز در تهران توانست موفقیت‌های خوبی را برای اورژانس تهران به ارمغان بیاورد و باعث کاهش زمان رسیدن اورژانس به صحنه حادثه شد. در گذشته برخی ماموریت‌ها به علت عدم وجود تجهیزات کافی دچار مشکل می‌شد. با تجربه‌ترین پرسنل اورژانس در رسته موتورلانس‌ها در حال خدمت هستند.

کولیوند اظهار کرد: قرار است ۵۰۰ تا ۶۰۰ موتورلانس دیگر برای کلان‌شهرها خریداری شده و به شهرهای دیگر نیز تحویل داده شود. از نظر تجهیزات پزشکی و مدرن نیز توانستیم از دستگاه‌های سونوگرافی پرتابل در این موتورلانس‌ها استفاده کنیم که در ارائه خدمات درمانی به موقع بسیار کمک کرد.

 

راه اندازی کد ۲۴۷ و ۷۲۴

وی در ادامه این نشست خبری افزود: سیستم کد ۲۴۷ در خصوص خدمات ویژه برای بیمارانی که دچار سکته قلبی می‌شوند و ۷۲۴ برای بیمارانی که دچار سکته مغزی می‌شوند روز به روز در حال گسترش است. به این شکل که اگر کسی دچار سکته حاد قلبی شد و همکاران بر بالین حاضر شدند، همان لحظه نوار قلب حاضر می‌شود و متخصص قلب در دیسپچ می‌بیند و سپس بیمار به اولین مرکز قلب اعزام می‌شود.

سرپرست اورژانس کشور گفت: شعاری که مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی و اشتغال و تولید ملی انتخاب کردند با این ۲ کد محقق شد و بسیاری از افراد به این وسیله نجات داده شدند. همچنین برای ناشنوایان نیز سیستم خاصی ایجاد شد که از طریق سامانه پیامک کمک بخواهند و از اورژانس درخواست کمک کنند و سامانه اپلیکیشن ۱۱۵ نیز آماده شده که افراد می‌توانند این نرم افزار را روی تلفن‌های همراه خود نصب کنند و در این نرم افزار آموزش‌های لازم در مورد فوریت‌های پزشکی نیز وجود دارد.

 

آماده سازی نقشه مخاطرات جامع سلامت

کولیوند با بیان این‌که نقشه مخاطرات جامع سلامت کشور نیز برای شهرها آماده شده، اظهار کرد: قسمت مدیریت حوادث اورژانس این نقشه را آماده کرده و اگر کسی بخواهد به شهرهای دیگر سفر کند می‌تواند از این نقشه استفاده کرده و بدانند چه مخاطراتی در شهرهای مختلف وجود دارد.

وی ادامه داد: کارهایی نیز برای آموزش نیروی انسانی انجام شده و بالا بردن مهارت‌های تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی در دستور کار قرار دارد. در سرای محله‌های تهران نیز قرار است نیروهای اورژانس حضور داشته باشند تا آموزش‌های عمومی را برای مردم انجام بدهند.

سرپرست اورژانس کشور بیان کرد: قرار است قبل از پخش فیلم در سینماها نیز یک دقیقه وقت بگیریم تا برخی آموزش‌ها را در سینماها به مردم ارائه کنیم.

وی اظهار کرد: دستگاه‌های مختلف در حال همکاری با اورژانس هستند تا بتوانیم اورژانس هوایی تهران را نیز رونق بدهیم. اورژانس دریایی نیز راه اندازی شده است.

 

مانور نوروزی اورژانس

کولیوند درباره مانور نوروزی نیز بیان کرد: از ۲۵ اسفند عملیات مانور نوروزی آغاز شده و تا ۱۶ فروردین ۹۷ ادامه خواهد داشت. همه نیروهای اورژانس فعال هستند و مرخصی‌ها نیز لغو می‌شود.

وی افزود: حضور اورژانس در جاده‌ها لمس خواهد شد و آموزش‌های لازم نیز به نیروها ارائه شده و محل‌های استقرار نیز کاملا مشخص است. علاوه بر پایگاه‌های ثابت، پایگاه‌های سیار اورژانس نیز خواهیم داشت.

 

 

زمان رسیدن اورژانس بر بالین مصدوم

در ادامه این نشست خبری سرپرست اورژانس کشور در پاسخ به سوالی درباره میانگین زمان رسیدن اورژانس بر بالین مصدوم گفت: در جاده‌ها متوسط ۱۴ تا ۱۵ دقیقه و در شهرهای کوچک ۸ دقیقه و در شهرهای بزرگ این زمان بیشتر است.

 

طرح حمایت از پرسنل اورژانس 

کولیوند در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک درباره آسیب دیدن پرسنل اورژانس در عملیات‌های مختلف بیان کرد: به صورت جدی از خدمات جهادی و پرسنل اورژانس تشکر می‌کنم. متاسفانه طی این مدت اخیر شاهد بودیم که برخی از همکاران ما در ماموریت‌ها یا پایگاه‌های خود مورد هجمه واقع شدند که این موارد را از طریق قضایی پیگیری کردیم.

وی افزود: لازم است که قوانین از نیروهای امدادی حمایت کنند  در این راستا طرح کلی در حال آماده شدن است. موضوع دیگر این است که وقتی پرسنل در ماموریت هستند اگر دچار حادثه شدند و فوت کردند، شهید محسوب شوند و قرار شد آیین نامه‌ای در این راستا تدوین شود و به دولت ارائه شود که به عنوان شهید خدمت یا جانباز خدمت به حساب بیایند. امیدواریم این کار در سال ۹۷ به نتیجه برسد.

 

بالگردهای دید در شب

سرپرست اورژانس کشور در پاسخ به سوالی درباره بالگردهای دید در شب گفت: در حال حاضر ۳۴ بالگرد داریم و ۲ فروند بالگرد بسیار مدرن نیز امروز توسط مدیرعامل فرودگاه پیام البرز که وابسته به وزارت ارتباطات است به ما تحویل داده شد.

وی افزود: شش بالگرد خریداری شده توسط وزارت بهداشت نیز به ناوگان هوایی اضافه خواهد شد، اما در مورد بالگردهای دید در شب بودجه‌ای به ما اضافه نشده و تصویب نشده است. یکی از کمبودهای جدی ما نداشتن بالگرد دید در شب است و متاسفم از این‌که این خدمات را در حال حاضر در اختیار نداریم.

کولیوند گفت: در حال حاضر دو بالگرد مدرن برای تهران در نظر گرفته شده و یک فروند فعلا در حال فعالیت است.

 

آمادگی اورژانس تهران برای شب چهارشنبه سوری

در ادامه این نشست خبری، پیمان صابریان، سرپرست اورژانس تهران درباره آمادگی اورژانس تهران برای چهارشنبه آخر سال گفت: حدود ۱۷۲ پایگاه در سطح شهر تهران آماده شده و ۱۱۰ تا ۱۴۰ استقرار داخل شهری در نقاط حادثه خیز سال گذشته خواهیم داشت. آماده باش ۷ دستگاه اتوبوس آمبولانس و کلیه پایگاه‌ها و نیروهای ستادی و عملیاتی اعلام شده است.

وی افزود: نیروهای موتورلانس نیز در پایگاه‌ها در آماده‌باش هستند. نماینده اورژانس در فاتب و آتش نشانی نیز حضور خواهند داشت.

صابریان تاکید کرد: تمام مرخصی‌های روزی چهارشنبه سوری برای پرسنل اورژانس لغو شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/7rKB2

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک