دبیر اجرایی اولین سمپزیم بیماری‌های مزمن انسدادی ریوی:

ایرانی‌ها ژن مستعد ابتلا به COPD را دارند

۱۳۹۵/۰۸/۲۶ در ۱۴:۲۷

ژنتیک یکی از دلایل ابتلا به بیماری‌ COPD است و این موضوع در ژن ایرانی‌ها وجود دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، اسماعیل مرتاض، دبیر اجرایی اولین سمپوزیوم بیمارى‌هاى مزمن انسدادى ریوى با اشاره به این موضوع گفت: افراد مستعد به بیماری‌های مزمن انسدادی ریوی با داشتن زمینه ژنتیکی در ایران وجود دارند. این بیماری مزمن است و طی سال‌ها ایجاد می‌شود. کسانی که نقص ژنتیکی دارند در کودکی، نوجوانی یا جوانی هم دچار COPD می‌شوند.

مرتاض درباره انجام غربالگری پیرامون این بیماری اظهار کرد: متاسفانه برای غربالگری در این حوزه کار خاصی انجام نشده است؛ البته در بیمارستان مسیح دانشوری، مرکزی وجود دارد که این بیماری را ثبت می‌کند.

وی با اشاره به افزایش میزان ابتلا به بیماری‌های ریوی ادامه داد: آمار مشخص و گزارش شده‌ای از ابتلا به بیماری‌های ریوی نداریم، اما میزان مبتلایان به بیماری‌های مزمن انسدادی ریوی در حال افزایش است. این موضوع دو علت دارد؛ اول افزایش آلودگی هوا و دوم افزایش مصرف دخانیات است.

مرتاض درباره آلودگی هوا نیز توصیه کرد: توصیه می‌شود افرادی که مشکلات ریوی دارند از حضور در محیط باز و در معرض آلودگی هوا خودداری کرده و همچنین از فیلترهای کنترل‌کننده استفاده کنند، زیرا بیش از ۳ هزار ماده سمی در هوای آلوده وجود دارد که به طور قطع موجب آسیب رساندن به ریه‌ها خواهد شد و پوشش ریوی و دستگاه تنفسی را تخریب می‌کند. همچنین باعث افزایش بیماری‌های آسمی و واکنش‌های آلرژیک می‌شود.

دبیر اجرایی اولین سمپزیم بیماری‌های مزمن انسدادی ریوی در پایان در تشریح copd و علائمش گفت:‌ این بیماری با دو نقص مشخص می‌شود؛ اول افزایش ترشحات مجاری هوایی که در آن موکوس چسب‌ناک ترشح و موجب انسداد می‌شود و دوم پارگی کیسه‌های هوا است که در این صورت اکسیژن‌رسانی کم می‌شود. این بیماری در واقع از کار افتادگی دستگاه تنفسی و اکسیژن‌رسانی است و در این افراد قدرت توانایی حرکتی نیز کم می‌شود.

بیماری مزمن انسدادی ریوی یا Chronic obstructive pulmonary disease با محدود بودن علامت مسیر هوایی به صورت مزمن شناسایی و به مرور زمان بدتر می‌شود. اصلی‌ترین نشانه‌های این بیماری شامل مواردی همچون تنگی نفس، سرفه و ایجاد خلط سینه است. بیشتر افرادی که برونشیت مزمن دارند، به COPD مبتلا می‌شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/0Pkez

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک