ایران به سرعت پیر می‌شود

۱۳۹۶/۰۵/۰۷ در ۱۱:۰۰

یک جامعه شناس با بیان این‌که در ایران سرعت سالمند شدن بالاست، گفت: از دلایل این مسئله کاهش ازدواج، کاهش باروری و کاهش مرگ و میر است.

به گزارش ایران پزشک، طاهره جعفری با تفکیک جمعیت سالمند از سالمندی جمعیت، گفت: جمعیت سالمند نشان دهنده این است که وضع بهداشت و سلامت خوب است و امید به زندگی افزایش پیدا کرده، اما با این شرط که تعادل در تعداد جمعیت حفظ شود؛ یعنی همان طور که جمعیت سالمند داریم، جمعیت جوان و کودک هم داریم، اما سالمندی جمعیت بسیار خطرناک است و زمانی است که تعداد سالمندان افزایش پیدا می‌کند در حالی‌که تعداد جوان‌ها و جمعیت فعال و نوزادان کاهش پیدا می‌کند.

وی با بیان این‌که در ایران سرعت سالمند شدن بالاست، به دلایل این امر اشاره و اظهار کرد: از دلایل این مسئله کاهش ازدواج، کاهش باروری و کاهش مرگ و میر است. تقریبا در دهه ۶۰ هر زن در دوره باروری خود پنج فرزند داشت و الان به کمتر از دو فرزند رسیده است.

این جامعه شناس با تاکید بر لزوم توجه بر محتوای آموزش گفت: اگر در محتوای آموزش، سالمندان را ارزشمند تلقی کنیم آن‌قدر از سالمندی نمی‌ترسیم؛ باید فرهنگ سازی کنیم در این‌که سالمندان چقدر می‌توانند برای جامعه مفید باشند.

این روان شناس دلیل کاهش ازدواج و باروری را نشانه فردگرایی در جامعه دانست و در پایان در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: فردگرایی خطر بسیار بزرگی است. مردم، جامعه شناس نیستند و نمی‌دانند عواقب تنهایی چیست و چه آسیب‌هایی را در آینده در پی دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/GDR4A

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک