بازار سرمایه گذاری در ایران منتظر پاسخ سوال چه تولید کنیم

۱۳۹۶/۱۱/۰۲ در ۱۶:۳۳

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: یکی از بزرگ‌ترین سوالات ما در کشور این است که چه چیزی تولید کنیم. زیرا سرمایه‌گذار داریم، اما نمی‌دانیم باید چه چیزی تولید کنیم. در نتیجه باید ابزارهایی تعریف کرد که این خلا را برطرف کنیم.

به گزارش ایران پزشک، رضا مسائلی در نشست مشترک مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اداره کل تجهیزات پزشکی گفت: بر اساس قانون، تولیدکنندگان تجهیزات پزشکى برای تولید، باید پروانه ساخت از وزارت بهداشت داشته باشند. در همین راستا به نظر می‌رسد باید همکاری و تعامل‌مان را با مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیشتر کنیم.

وی افزود: بر اساس قانون، برای احراز ایمنی وسیله پزشکی، ما به عنوان وزارت بهداشت باید حتما نظارت داشته باشیم. زیرا اگر این نظارت وجود نداشته باشد، جرم تلقی می‌شود. گاهی شرکت‌هایی هستند که دانش بنیان شدند، اما از لحاظ متولی سلامت در حوزه تجهیزات پزشکی، آن موضوع منتج به صدور پروانه ساخت نمی‌شود. یعنی فقط یک ایده فناورانه است و با صدور پروانه ساخت فاصله دارد.

مسائلی با بیان این‌که راه موفقیت و پیشرفت کشور، توجه به شرکت‌های دانش بنیان است، ادامه داد: تقاضای ما این است که نسبت به گذشته همکاری و تعامل نزدیک‌تری داشته باشیم. البته فرآیندهای مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چابک است. این‌که چطور می‌توان تعامل بیشتری داشت تا نتیجه آن عملکرد بهتری داشته باشد باید مورد بررسی قرار بگیرد.

مشاور وزیر بهداشت در ادامه این نشست مشترک با بیان این‌که کلمه تجهیزات پزشکی طیف گسترده‌ای از محصولات را شامل می‌شود، اظهار کرد: در حوزه دارو ۲۲ هزار دارو به ثبت رسیده، اما در حوزه تجهیزات پزشکی ۲۶۰ هزار وسیله پزشکی ثبت شده با IRC داریم. همچنین با تخصص‌های مختلف و حوزه‌های مختلفی از پزشکی مواجه هستیم. اسم اداره کل تجهیزات پزشکی، اداره کل است، اما شاید وسعت و گستردگی فعالیت‌مان فراتر باشد. اندازه بازار تجهیزات پزشکی ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو است که ۷۰۰ میلیون دلار آن تولید داخل است.

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت بیان کرد: یکی از بزرگ‌ترین سوالات ما در کشور این است که چه چیزی تولید کنیم. زیرا سرمایه‌گذار داریم، اما نمی‌دانیم باید چه چیزی تولید کنیم. در نتیجه باید ابزارهایی تعریف کرد که این خلا را برطرف کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/4DWNB

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک