مدیر کل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری وزارت بهداشت خبر داد؛

بازنگری پیش نویس نقشه راه پرستاری در سال جدید

۱۳۹۵/۰۱/۱۴ در ۱۹:۱۹

مدیر کل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی معاونت پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش مشارکت بین بخشی و تدوین نقشه راه پرستاری در سال ۹۵ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از روابط عمومی معاونت پرستاری، احمد نجاتیان با اشاره به برنامه‌های معاونت پرستاری وزارت بهداشت گفت: سال قبل خوبی برای معاونت پرستاری بود و در نیمه دوم سال بالاخره چارت نهایی معاونت پرستاری وزارت بهداشت تشکیل شد که یکی از زیر مجموعه‌های آن تحت عنوان دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی شروع به کار کرد.

وی افزود: معاونت پرستاری موفق شد برای اولین بار در راستای تدوین برنامه علمیاتی و اهداف کمی و کیفی خود، سه هدف مهم شامل شاخص‌های ملی کیفیت مراقبت پرستاری، توسعه مراکز پرستاری در منزل و موضوع صلاحیت حرفه‌ای پرستاران را در برنامه عملیاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور قرار دهد.

مدیر کل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی معاونت پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: این کار گامی مهم بود که بر اساس برنامه‌های پیش‌بینی شده اتفاق افتاد و خوشبختانه به تصویب وزارت بهداشت رسید و امیدواریم در سال ۹۵ نتایج آن را شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: در حوزه دفتر ارتقای سلامت نیز گام‌های خوبی برداشته شد که از آن جمله می‌توان به شروع کار ساماندهی پرستاری سالمندی اشاره کرد که جلسات آن تشکیل شد و تفاهم‌های داخل وزارتخانه‌ای نیز انجام شده است. همچنین در راستای تربیت پرستاران متخصص نیز کارهای اولیه انجام شده که امیدواریم نتایج این زحمات و کارهای کارشناسی انجام شده را ببینیم.

نجاتیان اضافه کرد: در بحث پرستاری سالمندی قرار است در جهت اهداف وزارت بهداشت برای مراقبت از سالمندان شاهد نقش آفرینی پرستاران باشیم. زیرا در حال حاضر سالانه حدود ۱۰۰ پرستار فوق لیسانس سالمندی داریم و به لحاظ همکاران هیئت علمی و افراد دارای PHD سالمندشناسی بضاعت خوبی داریم که می‌توان از این پتانسیل به بهترین نحو بهره برد.

نجاتیان همچنین گفت: از دیگر برنامه‌های سال ۹۵ فعال شدن بیش از پیش شورای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی معاونت پرستاری است که در دوره های گذشته نیز وجود داشت و در صدد فعال‌تر شدن آن هستیم.

وی افزود: وظیفه این شورا هماهنگی بین بخشی است و بخش‌های مختلف نظام سلامت چه از درون وزارت بهداشت و چه از خارج از وزارتخانه در این شورا نمایندگانی خواهند داشت و در حقیقت این شورا با هدف افزایش همکاری‌های بین بخشی فعال می‌شود.

مدیر کل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی معاونت پرستاری تاکید کرد: در سطح داخلی وزارت بهداشت در این شورا نمایندگانی از حوزه‌های مختلف وزارتخانه و معاونت‌های مختلف حضور خواهند داشت و در سطح خارج وزارتخانه‌ای نیز تمام نهادهای صنفی، حرفه‌ای و علمی پرستاری در این شورا نماینده خواهند داشت.

وی تصریح کرد: همچنین حضور اساتید، صاحبنظران و مدیران پرستاری در شورای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی پرستاری نیز پیش بینی شده تا بتوان سیاست‌ها، برنامه‌ها و تصمیمات اصلی در حوزه پرستاری را در این شورا تدوین و طراحی کرد.

نجاتیان افزود: پیش‌بینی می‌شود اولین دستور کار این شورا، نهایی سازی نقشه راه پرستاری کشور باشد. این نقشه راه در طول ۴ سال گذشته در دفتر پرستاری وقت و معاونت پرستاری در دوره‌های گذشته پیگیری و پیش نویس آن نیز آماده و ساعت‌ها کار کارشناسی روی آن انجام شده است. ولی قطعا این نقشه راه با توجه به تحولات و تغییرات رخ داده در نظام سلامت نظیر اجرای طرح تحول نظام سلامت و ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری نیازمند به روز رسانی است.

وی اضافه کرد: قرار است این نقشه راه، سرلوحه کار همه بخش‌ها در حوزه پرستاری باشد تا بتوان در حوزه پرستاری بر اساس این نقشه برنامه‌ریزی کرد و ادامه راه داد.

مدیر کل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: این شورا طبق برنامه پیش‌بینی شده در فرودین سال ۹۵ راه‌اندازی می‌شود تا بتوان پیش نویس موجود از نقشه راه پرستاری را مورد بازنگری قرار داد و نسخه نهایی آن تدوین و جهت ابلاغ به مراجع ذی صلاح وزارت بهداشت به عنوان یک سند فرادستی ارائه شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/nTCgx

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک